18.11.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nowości w Chrome 87 i Firefox 83

Google i Mozilla wydali nowe wersje swoich przeglądarek, oferując użytkownikom wiele użytecznych nowości dotyczących m.in. wydajności i bezpieczeństwa.

Nowości w Chrome 87 i Firefox 83

Rzadko zdarza się, aby ważne wersje dwóch popularnych przeglądarek pojawiły się tego samego dnia. Tak więc 17 listopada 2020 zadebiutowały zarówno Chrome 87, jak i Firefox 83! Podczas gdy team rozwijający produkt Google’a skupił się na poprawieniu wydajności i nowych funkcjach, to twórcy z Mozilli działali według zasady „bezpieczeństwo przede wszystkim” i wprowadzili tryb przeglądania sieci, który umożliwia szyfrowane połączenie ze wszystkimi stronami internetowymi. Chrome 87 daje nam natomiast największy wzrost wydajności od lat.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym szczegółom obu wydań, skupiając się na tych najważniejszych.

Chrome 87

Chrome 87 to już ostatnia duża aktualizacja w tym roku — mówi Google. Jak pisaliśmy wcześniej, najnowsza wersja Google’a daje nam największy wzrost wydajności od lat — twórcy chwalą się, że przeglądarka odpala się teraz nawet o 25% szybciej, niż poprzednio, a wczytywanie stron internetowych jest natomiast o 7% krótsze. Team rozwijający przeglądarkę sprawił również, że zużycie procesora jest o wiele mniejsze (nawet o 5 razy!), a zużycie RAM zostało zoptymalizowane. 

Według testów Google’a laptopy z uruchomionym Chrome 87 mogą w określonych warunkach działać nawet o 1,25 godziny dłużej.

Dosyć ciekawą nowością jest tutaj funkcja skrótów dla poszczególnych akcji. Można, np. wpisać w wyszukiwarce usuń historię, a szybko pojawi się akcja, którą chcemy wykonać. 

W Chrome 87 mamy również też usprawnienia dotyczące nawigowania między kartami. Twórcy wprowadzili nową funkcję, która pozwala nam odnaleźć tę właściwą pośród wszystkich otwartych. Warto dodać, że działa to również w przypadku korzystania z wielu okien przeglądarki. Nowa funkcja przybrała formę ikony, która pojawia się na górnym pasku przeglądarki:


Źródło: Google


Aby zainstalować Chrome 87, należy kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu, przejść do Pomocy i kliknąć Google Chrome — informacje. Przeglądarka automatycznie wyszuka i zainstaluje najnowszą aktualizację. 

Firefox 83

Tak jak wspominaliśmy na wstępie, dosyć dużą zmianą w Firefoksie jest wprowadzenie trybu HTTPS-Only, który zamienia automatycznie połączenie na szyfrowane, zawsze, gdy jest to możliwe. A dokładniej rzecz ujmując, nowy tryb wymusza wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, połączenie HTTPS. Jest to spora zaleta, bo dane przesyłane bez szyfrowania mogą zostać łatwo podsłuchane lub zmodyfikowane w czasie transportu.

Zdarzą się też niestety sytuacje, w których HTTPS-Only nie będzie mogło zaszyfrować połączenia. Pojawi się wtedy następujący komunikat:


Warto jeszcze wspomnieć, że tryb HTTPS-Only działa trochę, jak HTTP Strict Transport Security (HSTS), po stronie przeglądarki. HSTS to mechanizm bezpieczeństwa sieci, który chroni strony przed takimi atakami, jak wymuszone zmniejszenie poziomu protokołu oraz przechwytywanie sesji.

Aby włączyć tryb HTTPS-Only, należy wejść w „Opcje” w menu Firefoksa. „Tryb używania wyłącznie protokołu HTTPS” jest na dole sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”. Został on domyślnie wyłączony, a użytkownik może wybrać, czy używać go we wszystkich oknach, czy tylko w prywatnych.

Z innych funkcji mamy, na przykład, wsparcie gradientów stożkowych CSS oraz aktualizację SpiderMonkey, która wprowadza nowy kreator MIR oparty na kompilacji CacheIR do MIR. Dosyć ciekawą nowością jest również wsparcie dla funkcji WebRender na laptopach z układami Intela — Firefox powinien działać tam dzięki niej znacznie szybciej. 

Podsumowanie

Zdaje się, że zarówno Firefox, jak i Chrome mają do zaoferowania bardzo ciekawe rzeczy. Przeglądarka Google’a nie tylko jest teraz szybsza, ale wydaje się też o wiele bardziej użyteczna. Firefox natomiast dokłada ważną cegiełkę do umacniania prywatności i bezpieczeństwa w internecie, co jest w końcu nadal niezwykle istotne.

<p>Loading...</p>