16.12.20212 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Nowa wyszukiwarka kodu na GitHubie

Największe repozytorium kodu na świecie doczeka się znacznych nowości w wyszukiwarce.

Nowa wyszukiwarka kodu na GitHubie

O ile trudno sobie dziś wyobrazić rozwijanie oprogramowania bez Gita, tak twórcze rozwinięcie tego systemu w postaci repozytoriów pokroju GitHuba czy GitLaba i ich integracja z CD/CI to już współczesny fenomen. Dlatego warto z uwagą przyglądać się nowościom wprowadzanym w tych usługach. W ostatnim czasie na pierwszy plan wybijają się nowości w GitHub Code Search, wyszukiwarce kodu na GitHubie, której funkcjonalność rozrasta się niemal z dnia na dzień.

GitHub Code Search

GitHub Code Search to nic innego jak silnik wyszukiwania zaimplementowany w najpopularniejszym repozytorium kodu. 

Trzeba przyznać, że jest to narzędzie zaawansowane – w bieżącej wersji stabilnej można przeszukać 5 mln publicznych repozytoriów z uwzględnieniem tak szczegółowych kryteriów, jak wykorzystywany język programowania (GitHub może pochwalić jednym z najlepszych algorytmów do automatycznego rozpoznawania języków), liczba forków, licencja, użytkownicy biorący udział rozwoju i wiele, naprawdę wiele innych czynników.

Jeśli weźmiemy pod uwagę efekt skali, to szybko jasnym staje się, że wyszukiwarka kodu na GitHubie to potężne narzędzie, dzięki któremu nie tylko można wzbogacić własną wiedzę, ale także wdrożyć w konkretnych projektach szereg dopracowanych komponentów i mikrousług.

Nadchodzi nowa wyszukiwarka

Tym bardziej powinna cieszyć informacja, że w fazie preview jest nowa wersja Code Serach, choć uzasadnione byłoby stwierdzenie, że jest to całkowicie nowa wyszukiwarka zbudowana z użyciem języka Rust. Nowości i usprawnień jest bowiem mnóstwo. Co ważne, testy są otwarte i przystąpić może do nich każdy – wystarczy zaznaczenie odpowiedniej opcji w ustawieniach konta.

W nowej wersji pierwszy na plan wybija się optymalizacja. Już wkrótce z pomocą GitHube Code Search będziemy w stanie odnajdywać konkretne wyrażenia w ciągu kilkuset milisekund. Ponadto dodana zostanie możliwość stosowania zaawansowanych kwalifikatorów pozwalających zawęzić wyszukiwania do jednej organizacji, właściciela repozytorium, wykorzystywanego języka programowania, a nawet częstotliwości występowania konkretnych wyrażeń.

W nowej wyszukiwarce dostępny będzie ponadto dodatkowy czynnik ograniczający wyszukiwanie. Zalogowany użytkownik będzie mógł zawęzić wyniki ze względu na projekt – osobno będzie można przeszukiwać własne repozytoria, jak i te, w których się partycypuje. Dostępna będzie także funkcja personalizacji zakresu, dzięki której będziemy mogli odnaleźć własny kod w repozytorium współtworzonym przez wielu developerów.

Dopełnieniem nowej wyszukiwarki będzie funkcja nawigacji w kodzie, co przypomina nieco narzędzia deweloperskie wbudowane we współczesne przeglądarki internetowe. Dzięki niej wystarczy kliknąć konkretną klasę, by poznać szczegółowe informacje na jej temat wyświetlane w osobnym interfejsie. Poznamy tam definicje i wszelkie zależności i jednym kliknięciem wyszukamy w kodzie wszelkie odniesienia, nawet jeśli te znajdują się w osobnym pliku. 

Game changer?

Nowa wyszukiwarka na GitHubie ma szansę zmienić przyzwyczajenia tysięcy developerów. Jeśli konkretne wyrażenia będą indeksowane poprawnie, zaś kryteria filtrowania będą tak skutecznie, jak zapowiada to zarządzany przez Microsoft serwis GitHub, to repozytorium stanie się potężnym źródłem informacji o oprogramowaniu. Kto wie, być może kiedyś zamiast przeklejać linijki ze StackOverflow, korzystać będziemy po prostu z GitHub Code Search.

<p>Loading...</p>