Neuroróżnorodność w miejscu pracy
29.04.20192 min
Michael Litwin

Michael LitwinIT Content Writer

Nowa wersja Pythona dla Visual Studio Code

Poznaj nowe możliwości wtyczki Pythona dla Visual Studio Code, które pozwolą przeglądać, sprawdzać i filtrować zmienne.

Nowa wersja Pythona dla Visual Studio Code

Przed weekendem Microsoft wydał obszerną aktualizację dla popularnego rozszerzenia Python w równie znanym edytorze Visual Studio Code. Podczas gdy Python stał się językiem przewodnim do Data Science i zastosowań uczenia maszynowego, Visual Studio Code - Microsoftowy lekki edytor kodu dla Windowsa, Linuxa i MacOS - zyskał sporą popularność wśród programistów.

Na chwilę obecną, open source’owy edytor Microsoftu ma 4,5 miliona użytkowników i już drugi rok jest najpopularniejszym środowiskiem programistycznym według raportu Stack Overflow, który omawialiśmy niedawno. Tymczasem wzrost popularności Pythona wśród programistów jest ogromny. Według tego samego raportu, Python to najszybciej rozwijający się język programowania, wyprzedzający w tym roku popularnością nawet Javę. Jest też na drugim miejscu ulubionych języków programowania.

Firma Microsoft często aktualizuje rozszerzenie Pythona dla VS Code w ramach kampanii, mającej na celu uatrakcyjnienie narzędzi programistycznych dla Sata Scientist i programistów pracujących nad sztuczną inteligencją.

Aktualizacja rozwiązuje 84 zgłoszone problemy, dodaje również nowe narzędzia na podstawie uzyskanego feedbacku.

Eksplorator zmiennych i przeglądarka danych

Interaktywne środowisko Pythona oferuje teraz wbudowany eksplorator zmiennych (Variable Explorer) wraz z przeglądarką danych (Data Viewer). Funkcja eksploratora pozwala przeglądać, sprawdzać i filtrować zmienne w swojej aplikacji, takie jak listy, tablice NumPy i ramki danych Pandas.

Sekcja zmiennych będzie teraz wyświetlana podczas uruchamiania kodu i komórek w oknie interaktywnym Pythona. Po rozwinięciu będzie można zobaczyć listę zmiennych w bieżącej sesji Jupyter. Więcej zmiennych pojawi się automatycznie, gdy zostaną użyte w kodzie. Kliknięcie nagłówka każdej kolumny posortuje zmienne w tabeli. Dodatkowo podwójne kliknięcie pojedynczego wiersza, aby wyświetlić pełne dane każdej zmiennej, a także wykonać proste wyszukiwanie jej wartości:

Do działania, przeglądarka danych wymaga pakietu Pandas 0.20 lub nowszego. Explorator zmiennych jest domyślnie włączony, można go jednak wyłączyć w ustawieniach.  

Ulepszenia konfiguracji debugowania

Proces konfigurowania debuggera w obszarze roboczym został uproszczony. Po uruchomieniu debugowania, w przypadku, w którym nie wprowadzono żadnej konfiguracji, zostanie ona automatycznie rozpoczęta. Tworzenie konfiguracji debugowania odbywa się za pomocą wygodnego menu, zamiast ręcznego konfigurowania pliku launch.json.

Ulepszenia dla Python Language Server

W tej wersji dodano parę usuniętych funkcji z poprzednich, takich jak “Rename Symbol”, “Go to Definition” i “Find All References”. Ulepszono również czas ładowania i wykorzystanie pamięci podczas importowania bibliotek, takich jak Pandas, Plotly, PyQt5, podczas pracy w pełnym środowisku Anaconda.  

Microsoft chciałby, żeby Python Language Server stał się domyślnym w następnych kilku wydaniach, dlatego liczą na zgłaszanie problemów na repozytorium GitHuba poświęconym Python Language Server.  

Podsumowując

To oczywiście nie wszystko, na co możemy liczyć w nowej wersji. Naprawiono również wiele błędów i wprowadzono dużo mniejszych poprawek, o których można przeczytać w pełnej dokumentacji. Rozszerzenie można pobrać tutaj lub bezpośrednio w galerii rozszerzeń w Visual Studio Code.

<p>Loading...</p>