Nigdy nie proś o podwyżkę lub awans

Poznaj ciekawą opinię na temat proszenia o podwyżkę lub awans w firmie.
29.06.20234 min
Nigdy nie proś o podwyżkę lub awans

Oczywiście możesz rozmawiać o swoim wynagrodzeniu, jeśli już prowadzisz dyskusję na temat wynagrodzenia, ale wysłuchaj mnie i spróbuj sobie wyobrazić, co mógłby pomyśleć sobie twój szef.

Istnieją 3 główne powody, dla których szef teoretycznie chciałby omawiać kwestię wynagrodzenia:

  • Wykonujesz więcej pracy niż powinieneś. Ale.. Twój szef jest szczęśliwy, ponieważ jesteś wydajny.
  • Twój klient często przekazuje świetne opinie na temat Twojej pracy. Ale... szef po prostu cieszy się, że dobrze wykonujesz swoją pracę
  • Uzyskałeś stopień naukowy lub certyfikat? Równie dobrze możesz mieć dyplom i pracować chociażby jako kierowca.

Co więc sprawia, że szef daje awans i podwyżki?

Strach

Każdy szef boi się, że pracownik odejdzie do innego miejsca. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest znaleźć pracowników IT, którzy pasowaliby do kultury organizacyjnej firmy i jej wymagań technicznych. Z tego powodu często starają się jak najlepiej kontrolować swoje zasoby.

W tym filmie Simon Sinek wyjaśnia, że zatrudnianie to w zasadzie szukanie partnera w związku. Pomyśl... nie jest to coś, co spotyka się codziennie, prawda? Tak więc firma powinna obawiać się twojego odejścia, ale jak ma się martwić, jeśli nie doceniasz sam siebie?

Z przykrością stwierdzam, że nie dostaniesz podwyżki w momencie, w którym poczujesz się komfortowo z tym, że jesteś tam, gdzie jesteś, nie wykazując oszałamiających postępów. Być może dostaniesz awans z 2% podwyżką na zasadzie “dobry grzeczny chłopiec”, jeśli dobrze wpasujesz się w kulturę organizacyjną i będziesz w porządku pod względem technicznym (ale na poziomie, na którym sądzą, że mogą cię łatwo zastąpić).


Zaufanie

Jest to kwestia subiektywna. Możesz stworzyć idealną aplikację webową, wysoce dostępną aplikację dystrybuowaną na całym świecie, a mimo to otrzymać mniejszą wypłatę niż inny współpracownik.

Jeśli pracujesz dla dinozaura i jesteś kobietą, to pojawia się dodatkowy problem. Krąży jakieś niewypowiedziane przekonanie (które należy wyrzucić do kosza), że firmy mogą bardziej polegać na mężczyznach (nie zachodzą w ciążę, kulturowo nie zajmują się dziećmi i tak dalej), ale nie skupiam się tutaj na problemie kulturowym.

Innym sposobem na zdobycie zaufania jest pokazanie, że jesteś w stanie pracować pod presją, dlatego też trzeba przejść przez kilka trudnych sytuacji, które mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.

Istnieje ogromna różnica między dostarczeniem aplikacji a wsparciem klientów, gdy wszystko zwala się na głowę, dbając tym samym o biznes podczas rozwiązywania problemów. Twój szef potrzebuje właśnie kogoś takiego i nie jest to coś, co można zauważyć na rozmowie kwalifikacyjnej lub w ciągu jednego miesiąca pracy. Im większą wiarę pokłada w tobie szef, tym więcej zarabiasz.

Nie zawsze najlepszy technicznie pracownik jest tym, który zasługuje na podwyżkę, ale tym, który potrafi podjąć najlepszą technicznie decyzję w trudnych sytuacjach.

Pracuję bardzo ciężko i otrzymuję świetne opinie od moich klientów, dlaczego mój szef nie daje mi podwyżki?

Wydaje Ci się, że pracujesz wystarczająco ciężko

W takim przypadku powinieneś spojrzeć na swoich kolegów i ich wyniki. Powinieneś być zawsze świadomy tego, co robią. I proszę, nie zrozum mnie źle. Nie warto umniejszać ich znaczeniu. Lepiej rozwijać się i uczyć poprzez współpracę.


Nie wiesz, jak uwydatnić swoją pracę

Nie mam tutaj na myśli publikowania na Medium lub czymkolwiek, o czym sobie teraz myślisz. Endomarketing jest niezwykle ważny i należy nad nim pracować.

Pamiętaj, że nie powinieneś być kimś, kto sam się promuje, pisząc na Slacku na ogólnym kanale „Hej, wykonałem ten commit i był świetny”.

Musisz jednak sprawić, by postrzegali cię jako najlepszą wersję siebie. Powinni nie tylko cię szanować, ale za każdym razem, gdy pojawiają się twoje wyniki, już wiedzieć, że są dobre.


Wydajesz się być zbyt potrzebujący

Może to być nieprzyjemne co powiem, ale może to być powód, dla którego twój szef podświadomie nie czuje potrzeby przyznania ci podwyżki. Ciężko pracujesz i jakoś to pokazujesz? Otrzymujesz dobry feedback i nadal nic? Może to być błąd szefa (i pewnie tak jest), ale jesteś dorosłym osobnikiem. Nie możesz nikogo winić za swoją życiową drogę, prawda?

Na szczęście mogę dać ci wskazówkę, jak temu zaradzić. Obiecuję, że spodoba ci się to co powiem.

Czujesz, że wszystko robisz perfekcyjnie, ale szef wyczuł twój strach przed utratą pracy?

  1. Zawsze wykonuj swoją pracę perfekcyjnie
  2. Ucz się więcej niż w rzeczywistości potrzebujesz.
  3. Spraw, by każdy w twoim potencjalnym kręgu wiedział, jak bardzo siebie doceniasz.
  4. Ostrożnie, warto być przyjaznym, ale nie myl empatii ze współczuciem.
  5. Zaufaj sobie, tworząc treści, osobiste projekty, studiując, czytając itp.


Szefowie to ludzie, współpracownicy to ludzie i rekruterzy to ludzie... naucz się radzić sobie z ludźmi, a wszystko będzie dobrze.

Rezultat

Albo dostałeś podwyżkę, albo inną pracę z lepszym wynagrodzeniem, a twój były szef poświęca dużo czasu i pieniędzy, próbując zatrudnić i przeszkolić twojego zastępcę do wykonywania pracy, którą mógłbyś z łatwością dalej wykonywać.

Co zabawne, jeśli nie dostaniesz podwyżki wystarczająco szybko, będziesz miał szansę wybrać między nową a starą pracą, ponieważ twój szef zda finalnie zda sobie sprawę, że przyznanie ci podwyżki jest tańsze.

Powodem, dla którego to mówię, jest to, że każdy, kto tylko dobrze pracuje i ciągle się uczy, jak to pokazać, ma szansę na rozwój. Ciężko pracując i będąc świadomym, w jaki sposób myślą ludzie, nie można utknąć w martwym punkcie.



Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>