Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.09.20224 min
Bulldogjob

Bulldogjob

.NET – ścieżki rozwoju kariery

Sprawdź, w jakich kierunkach możesz rozwijać swoją karierę, będąc .NET Developerem.

.NET – ścieżki rozwoju kariery

.NET w parze z językiem C# to wypieszczone dzieci Microsoftu. Wraz z rozwojem platformy .NET coraz szersze zastosowania znajduje C#. Może to być kolejny kandydat do miana tego języka, w którym piszesz raz, a kod działa wszędzie.

Naturalnie ma to bezpośrednie przełożenie na to, jak wiele rzeczy można dziś zrobić z C#, mimo że jest to język wysokopoziomowy. Desktopowe aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika, aplikacje mobilne, gry wideo – to tylko zalążek. Kariera programisty znającego .NET i C# to otwarta księga – przyjrzyjmy się bliżej ścieżkom, jakie wybrać można w tej specjalizacji.

Zanim przejdziemy do konkretów, należy zaznaczyć, że .NET nie jest oczywiście ściśle powiązany z samym językiem C#. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z użyciem tego frameworka rozwijać oprogramowanie na przykład w C++, Visual Basic. NET czy F#. To jednak na C# zdecydowanie postawił Microsoft i dziś jest to najpopularniejszy język wykorzystywany na platformie.

Oprogramowanie desktopowe z GUI

Rzecz jasna najbardziej oczywistą ścieżką kariery programisty wykorzystującego .NET jest praca nad desktopowymi aplikacjami z graficznym interfejsem użytkownika. I nie zachodzą tutaj większe ograniczenia, jeśli chodzi o dostępność, gdy dzięki .NET można budować aplikacje nie tylko na Windowsa, lecz także na macOS-a, a także – za pośrednictwem .NET Core – systemy linuksowe.

Ważną rolę odgrywa od stosunkowo niedawana frameworkm .NET Multi-platform App UI. czyli .NET MAUI. Dzięki niemu w ramach jednego projektu możliwe jest dostarczenie aplikacji nie tylko na Windowsa i macOS-a, ale też mobilne systemy operacyjne – Androida i iOS-a. Więcej na temat .NET MAUI można dowiedzieć się dzięki artykułowi Arkadiusza Dziedzica, .NET Developera w Transition Technologies PSC S.A.

Aplikacje mobilne

Jak już wspomniano, .NET MAUI umożliwia rozwijanie aplikacji nie tylko desktopowych, ale też mobilnych. I nie jest to jedyne narzędzie, które .NET oferuje, jeśli chodzi o opracowywanie aplikacji, które trafiają na smartfony czy tablety. Ważną rolę odgrywa także wchodzący w skład .NET Xamarin, dzięki któremu ten sam projekt może zostać uruchomiony zarówno na Androidzie, jak iOS-ie, współdzieląc bazę kodu.

I nie ma tu mowy o żadnej wirtualizacji czy emulacji. Dzięki .NET i C# tworzyć można „jednocześnie” aplikacje, które będzie działały natywnie w środowisku mobilnego systemu operacyjnego. Według Microsoftu można z użyciem Xamarina taki efekt można osiągnąć współdzieląc nawet do 75% kodu. To sprawia, że .NET pozostaje jednym z ciekawszych frameworków pozwalających na pracę nad multiplatformowym oprogramowaniem mobilnym.

Gamedev

Niektórych może to zdziwić, ale .NET i C# bardzo szeroko jest wykorzystywany także do produkcji gier komputerowych. Przede wszystkim za sprawą silnika gier Unity. Wśród jego użytkowników to właśnie C# jest najczęściej wykorzystywanym językiem. Ale Unity nie jest bynajmniej jedynym obsługiwanym silnikiem – równie dobrze można postawić na dynamicznie rozwijający się i otwarty silnik Godot lub uznany CRYENGINE.

Wybór ścieżki gamedevowej z wykorzystaniem frameworka .NET ma zasadniczą zaletę w postaci multiplatformowości wydanych gier. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku aplikacji destkopowych i mobilnych, tak również gry wideo zaprojektowane z użyciem .NET można uruchamiać na Windowsie, Linuksie, macOS-ie, a także na konsolach. nic także nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki Xamarinowi oraz Apple SceneKit lub OpenGL tworzyć gry mobilne.

Aplikacje webowe

W skład .NET wchodzi także ASP.NET, który pozwala budować zaawansowane aplikacje przeglądarkowe z użyciem HTML-a, CSS, JavaScript i C#. Ciekawość może budzić dostępność tego ostatniego języka, który kojarzony jest głównie z aplikacjami natywnymi. Ale w ASP.NET dostępne jest narzędzie Blazor, dzięki któremu to właśnie z C# można korzystać w pracach nad budowaniem interaktywnego, skalowalnego interfejsu webowego. Można w ten sposób całkowicie wyeliminować konieczność stosowania JavaScript.

Jeśli jednak chcemy pozostać przy JS-ie, to ASP.NET oferuje pełną integrację ze najpopularniejszymi frameworkami. W .NET można budować aplikacje webowe między innymi z użyciem Reacta, Angulara. Dzięki Entitiy Framework obsługiwane są w zasadzie wszystkie najpopularniejsze bazy danych, tak relacyjne, jak i nierelacyjne. jak  Wartościowe mogą okazać się także funkcje związane z bezpieczeństwem aplikacji przeglądarkowych – ASP.NET domyślnie oferuje m.in. uwierzytelnianie wieloskładnikowe czy mechanizmy ochrony przez XSS  i CSRF. 

Kariera .NET Developera

.NET pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych platform. Z powodzeniem można z jego użyciem tworzyć aplikacje desktopowe, webowe czy mobilne, często współdzieląc dużą część kodu. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na liczbę dostępnych ścieżek kariery – bez wątpienia duet C# i .NET daje w tej chwili ogromne możliwości. 

Nie należy się także obawiać o przyszłość platformy – jak już wspomniano, jest ona oczkiem w głowie Microsoftu i w przyszłości się to nie zmieni. To sprawia, że praca w .NET, z którego korzysta dziś około 5 mln developerów, to jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju. 

<p>Loading...</p>