Neuroróżnorodność w miejscu pracy
9.02.20242 min
Adam Kukołowicz

Adam KukołowiczCo-founderBulldogjob

jQuery 4.0 - najważniejsza premiera roku

Sprawdź, co nowego we frameworku JavaScriptu jQuery 4.0 po 4 latach od ostatniej premiery.

jQuery 4.0 - najważniejsza premiera roku

Jak wiadomo, nie ma dnia w IT bez nowego frameworku JavaScript. Jednak tym razem wydarzyło się coś bardziej niespodziewanego. Wyszła nowa wersja biblioteki, która jeszcze 10 lat temu była obecna na prawie każdej stronie - przed Wami jQuery 4.0.

Zobaczmy (nieironicznie), jakie nowości przynosi ta wersja i (nieco bardziej ironicznie) porozmawiamy o przyszłości jQuery.

Co nowego w jQuery 4?

Przede wszystkim nowa wersja biblioteki porzuca kompatybilność ze wszystkimi wersjami InternetExplorera wcześniejszymi niż 11. To otwiera drogę do dalszego czyszczenia bazy kodu i zmniejsza rozmiar paczki o prawie 1kB (po potraktowaniu gzip).

jQuery 4 wyrzuca też kilkanaście funkcji, które były od jakiegoś czasu oznaczone jako przestarzałe. Uspójniono też kilka zachowań, takich jak kolejność focusin i focusout.

Pewne usprawnienia dotyczą też obsługi AJAX, przede wszystkim jQuery wspiera teraz dane binarne, również FormData. Dodatkowo AJAX z parametrem dataType: “json” już nie będzie wysyłany jako niewspółczesny JSONP.

Źródła jQuery zostały przeniesione z AMD do modułów ES.

W zasadzie wszystkie zmiany dotyczą dość umiarkowanej modernizacji leciwej już biblioteki. Autorzy zapowiadają też dalsze zmiany w kolejnej wersji - jQuery 5!

Czy jQuery ma przyszłość?

jQuery pewnie ma jakąś przyszłość, ale raczej nie jest taka z kategorii świetlanych. jQuery było świetnym narzędziem ułatwiającym pracę z JavaScriptem przed ES6. Wiele z funkcji jQuery przejął zwykły JavaScript i na prostych stronach to wystarczy. W tych bardziej skomplikowanych nowsze biblioteki i frameworki zapewniają o wiele większe możliwości.

Nisza, w której wiele lat funkcjonowało jQuery, obecnie praktycznie nie istnieje. Co ciekawe jQuery nadal można spotkać w środowisku naturalnym. W raporcie State of JS 2022 12% ankietowanych zadeklarowało, że regularnie używa jQuery. W naszym Raporcie z Badania Społeczności IT co roku w pytaniu o najważniejsze bilbioteki i frameworki używane w pracy wpada kilkadziesiąt odpowiedzi wymieniających jQuery (w tym roku 40 łącznie, przy całkowitej próbie badania prawie 5k ankietowanych). Być może to właśnie dla tych osób ekipa jQuery dalej rozwija projekt, wypuszcza nowe wersje i snuje plany na przyszłość.

<p>Loading...</p>