14.06.20194 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Najnowsze tajniki mobile na MEETUP IT w Gdańsku

Eksperci Digital Delivery Lab Lufthansa Systems Poland i ASTEK Polska już 27 czerwca podzielą się na żywo swoją wiedzą o tym, jak aktualnie wygląda praca z technologiami mobilnymi.

Najnowsze tajniki mobile na MEETUP IT w Gdańsku

Popularność urządzeń mobilnych wciąż rośnie. Według danych z 2018 roku, światowy udział urządzeń mobilnych w aktywności internetowej wyniósł 52,2%, a średni czas, jaki obywatele USA spędzali na użytkowaniu telefonów komórkowych w ciągu dnia, to aż 3 godziny i 35 min! Rosnące znaczenie urządzeń mobilnych niesie za sobą potrzebę tworzenia nowych aplikacji. Jak podaje App Annie, w Google Play dostępnych jest obecnie ponad 3,5 miliona aplikacji, natomiast w Apple App Store, ponad 2 miliony. Jednym słowem - Developerzy mają pełne ręce roboty, a doświadczeni specjaliści są na wagę złota.

O to, jak aktualnie wygląda praca z technologiami mobilnymi, zapytaliśmy Ekspertów Digital Delivery Lab Lufthansa Systems Poland i  ASTEK Polska którzy już 27 czerwca podzielą się na żywo swoją wiedzą. Zapisz się na MEETUP ITKamil Wysocki - iOS Developer

Dlaczego wybrałeś pracę w technologii iOS?

Już w trakcie studiów chciałem tworzyć aplikacje mobilne, głównie ze względu na to, że sam jestem ich użytkownikiem. Podobał mi się też fakt, że aplikacje są tak popularne i powszechnie używane. A dlaczego iOS? Byłem użytkownikiem telefonu z Androidem i interesujące wydawało mi się sprawdzenie się w tworzeniu aplikacji dla iOS. Aktualnie od 4 lat jestem użytkownikiem iOS - więc jak widać, spodobało mi się ?


Android vs iOS – jakie są najważniejsze różnice?

Myślę, że Developerzy iOS mają nieco łatwiej jeśli chodzi o tworzenie aplikacji dla wielu urządzeń. Z góry wiemy na jakich urządzeniach musimy przetestować naszą aplikację i z reguły sprowadza się to do testów na kilku symulatorach/urządzeniach. W przypadku Androida trzeba pamiętać o tym, że aplikacja będzie uruchamiana na urządzeniach kilku marek, co powoduje, że nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić, że nasza aplikacja będzie działała tak jakbyśmy tego chcieli. Zależy mi na projektowaniu aplikacji dopasowanych dokładnie do potrzeb użytkowników, gdzie mogę być pewny efektów moich działań, dlatego pracuję w IOS.


Jak widzisz technologie mobilne za 10 lat?

Patrząc na trendy, jakie są teraz na rynku mobile development, sądzę, że za 10 lat możemy mieć zunifikowany język do tworzenia aplikacji mobilnych - już bez podziału na Androida oraz iOS. Przykładem takiego trendu może być React Native. Bardzo fajna technologia, lecz w mojej opinii jeszcze nie na tyle dojrzała, żeby zapewnić jakość jaką oferuje nam natywny development na iOS przy użyciu Swifta. Ale za 10 lat... kto wie ?


Eliasz Sawicki - iOS Developer

Jakie cechy powinien mieć dobry Developer?

Ograniczę się do czterech cech, które moim zdaniem są najważniejsze:

Skrupulatność - Pisząc aplikację, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z jednej strony stoi użytkownik, który powinien zobaczyć jak najmniej błędów, a z drugiej strony inny programista, który będzie utrzymywał i rozwijał kod, który napisaliśmy. Musimy dostarczać rozwiązania odpowiednio przetestowane, by zapewnić użytkownikom jego jakość oraz używać dobrych praktyk w celu uniknięcia problemów podczas jego dalszego rozwoju.

Ciekawość - Musimy wiedzieć, dlaczego nasz kod działa. Ta sama zasada dotyczy problemów, które musimy rozwiązać dla naszych klientów. Zanim zabierzemy się za proces programowania, to warto zadać szereg pytań: „dlaczego?”, „po co?”, „jak?”. Czasami okazuje się, że kod, który chcieliśmy początkowo napisać, wcale nie rozwiąże problemu klienta. Takimi pytaniami możemy zaoszczędzić sobie wielu godzin niepotrzebnej pracy.

Otwartość - warto zdać sobie sprawę, że nie zawsze rozwiązania, które aktualnie stosujemy, muszą być najlepsze. Bądźmy otwarci na nowe pomysły, nawet jeżeli okaże się, że są one zupełnie inne od tego, co aktualnie uznajemy za jedyne właściwe. Jeżeli od zawsze pisaliśmy aplikacje mobilne, to może warto dowiedzieć się, jak pracują Developerzy webowi lub back-endowi. Jak oni piszą swój kod i jak wyglądają frameworki, których używają?

Kontaktowość - pamiętajmy, że zdecydowana większość projektów to gra drużynowa, więc warto zadbać o dobrą atmosferę w zespole i sprawić, aby każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo. Myślę, że jest to niezbędny grunt, aby tworzyć świetne projekty, a przecież my jako deweloperzy mamy takie zadanie.


Andrzej Borkowski - Lead Test Automation Engineer

Z którą technologią mobilną pracuje Ci się najlepiej i dlaczego?

Z mojej strony wybór technologii, w której napisana jest aplikacja, nie ma specjalnego znaczenia. Do każdej z nich używam tego samego narzędzia i praktycznie tej samej techniki. Jedyne, co mogę powiedzieć, to fakt, że wygodniej pracuje mi się na Androidzie, mimo że sam jestem posiadaczem i zwolennikiem iOS. Dlaczego? Rozstawienie wszystkiego pod testy Androida jest po prostu szybsze i wygodniejsze.


Więcej o technologiach mobile oraz tajnikach pracy Kamila, Andrzeja oraz Eliasza dowiesz się na MEETUP IT, wydarzeniu dla specjalistów z branży mobile. Wydarzenie odbędzie się już w czwartek 27 czerwca o 18:00 w Sztuce Wyboru w Gdańsku. Wyślij zgłoszenie i spotkaj się z nami na miejscu. Zapraszamy! Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisz się na MEETUP IT.

<p>Loading...</p>