Neuroróżnorodność w miejscu pracy
4.08.20218 min
Javin Paul

Javin PaulSoftware Architect / BloggerInfotech

Najlepsze darmowe kursy do nauki Game Developmentu w 2021

Poznaj najlepsze darmowe kursy, które wprowadzą Cię do świata Game Developmentu i nauczą niezbędnych rzeczy potrzebnych do tworzenia gier komputerowych, czy mobilnych.

Najlepsze darmowe kursy do nauki Game Developmentu w 2021

Jeśli lubisz programować i chcesz tworzyć gry, to znajdziesz tutaj kilka kursów, które pomogą Ci zacząć. Kursy są całkowicie darmowe i dotyczą Unity, Corona oraz LibGDX, czyli trzech najpopularniejszych silników gier komputerowych dla programistów oraz game developerów. Podczas gdy LibGDX jest silnikiem opartym na Javie, to Unity opiera się na C#. Unity jest też całkowicie darmowy. 

Tak na marginesie to Unity jest silnikiem, którego użyto do stworzenia Pokemon Go i wielu innych bestsellerów na urządzenia mobilne. Przedstawione tutaj kursy pokażą Ci, jak pobrać i zainstalować Unity na Twojej maszynie oraz jak rozpocząć development we własnym tempie. Samemu programuję w Javie, dlatego umieściłem też kurs dla LibGDX. 

Jeśli chcesz tworzyć gry na Androida lub iOS, to możesz użyć silniku Corona. Umieściłem też tutaj jeden darmowy kurs dotyczący tworzenia gier z tym właśnie silnikiem. Game Development to zajęcie przyjemne i dające satysfakcję, zwłaszcza gdy nasza gra odnosi duży sukces. 

Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak to, że może Cię to nauczyć dobrze programować - to dlatego uważam, że każdy adept kodu powinien tworzyć gry. 

Mnie osobiście bardzo to pomogło lepiej kodować. Pomoże także i Tobie.

Jeśli jesteś też nowy w Game Developmencie i chcesz nauczyć się wszystkiego, co game developer powinien wiedzieć o C# i Unity, to nie ma lepszego kursu niż The Complete C# Unity Developer Guide autorstwa Bena Tristema i Ricka Davidsona. Nie jest on darmowy, ale całkowicie warty Twojego czasu i pieniędzy, a dołączyło do niego już ponad 350 000 osób.

Najlepsze darmowe kursy do nauki Game Developmentu w 2021 roku

Poniżej znajduje się lista najlepszych darmowych kursów do nauki Game Developmentu w 2021 roku. Obejmuje ona kursy dotyczące Unity, Corona i LibGDX.


1. Introduction to Game Development with Unity

Jest to jeden z najlepszych kursów online do nauki Game Developmentu z Unity. Nauczysz się tam nie tylko, jak zainstalować i skonfigurować oprogramowanie Unity, ale też m.in. jak tworzyć projekty. Dowiesz się, jak korzystać z kamery i oświetlenia, jak dodawać obiekty do gier 2D i 3D oraz jak bawić się kolorami obiektów, aby tworzyć dobrze wyglądające gry.

Co więcej, osoba prowadząca kurs jest bardzo entuzjastyczna, co czyni materiał jeszcze bardziej ekscytującym i zrozumiałym. Krótko mówiąc, jest to świetny kurs, w którym można zapoznać się z różnymi funkcjami Unity i tworzyć gry przy jego pomocy.

Oto link do kursu - Introduction to Game Development with Unity.


2. Game Development Crash Course w/Corona SDK: You Can Do It!

Jeśli interesuje Cię tworzenie gier mobilnych 2D na Androida i iOS, to prawdopodobnie obiło Ci się o uszy coś takiego, jak Corona SDK - jest to kolejny popularny silnik. Podczas kursu stworzysz prostą grę. Nauczysz się też, jak korzystać z podstawowych koncepcji dotyczących Corona SDK, takich jak animacja, zdarzenia dotykowe oraz odtwarzanie dźwięku.

Kurs nie jest długi - trwa zaledwie godzinę, ale daje wystarczająco dużo pomysłów, aby rozwijać się dalej.

Krótko mówiąc, jest to doskonały kurs online dla programistów zainteresowanych tworzeniem gier mobilnych 2D na Androida i iOS przy użyciu Corona SDK.

Oto link umożliwiający dołączenie do tego kursu.


3. Pygame Tutorial for Beginners — Python Game Development Course

To kurs do nauki tworzenia gier w Pythonie od freeCodeCamp, który możesz oglądać na ich kanale Youtube. Z tego trwającego około dwóch godzin kursu dowiesz się, jak używać Pygame do tworzenia gier w Pythonie.

A nauczysz się tego, tworząc grę Space Invaders.

Kurs pomoże Ci zrozumieć główne koncepcje dotyczące Game Developmentu, takie jak poruszanie się postaci, strzelanie pociskami itd.

Oto link do kursu na Youtube.


4. Simple Game Programming From Scratch with libGDX and Java

Nauczysz się tutaj tworzyć gry z LibGDX, czyli z jedną z najpopularniejszych bibliotek do Game Developmentu w Javie. Zobaczysz, jak od podstaw stworzyć grę podobną do Flappy Bird. Przy okazji dowiesz się więcej o podstawach programowania i game developmentu.

Prowadzący mógłby być jednak bardziej entuzjastyczny - wtedy kurs z pewnością wypadłby lepiej jako całość. Niestety nie ma wielu darmowych kursów dotyczących Javy i LibGDX, więc musisz to jakoś przeżyć.

Oto link umożliwiający dołączenie do tego kursu.


5. Unity Game Development — Build a Basketball Game

To idealny kurs dla kogoś, kto chce się nauczyć Game Developmentu, ale nie ma doświadczenia w programowaniu. W ramach tego kursu opracujesz od zera grę koszykarską, a po drodze nauczysz się podstaw tworzenia gier.

Kurs sam w sobie nie jest długi, ale zawiera 4,5 godziny świetnego materiału, z którego dowiesz się wielu ważnych aspektów Game Developmentu, takich jak one-tap start, nadawanie postaciom różnych zachowań, animacja i tak dalej.

Podsumowując, jest to doskonały kurs do nauki Game Developmentu w Unity, idealny dla każdego, kto chce tworzyć gry bez doświadczenia w programowaniu.

Oto link do kursu. 


6. Introduction to Game Development with Unity

Dowiesz się tutaj, jak stworzyć wysokiej jakości grę 3D na m.in. PC, Maca, czy nawet Linuksa, używając Unity. Najpierw nauczysz się, jak tworzyć, pozyskiwać, modyfikować i integrować takie rzeczy, jak dźwięki, muzyka i modele 3D.

Dowiesz się również o zasadach i praktykach projektowych Agile Game Developmentu ukierunkowanych na Unity3D i .NET. Stworzysz tutaj grę survivalową, którą możesz opublikować lub rozwijać dalej.

Oto link do kursu.


Aby uzyskać dostęp do tego kursu, potrzebujesz członkostwa Pluralsight, które kosztuje około 29 dolarów miesięcznie lub 299 dolarów rocznie i daje dostęp do ponad 5000 kursów online dotyczących najnowszych technologii.

Nauka jest zdecydowanie warta tej ceny.

Jeśli nie masz jednak członkostwa, to nadal możesz uzyskać dostęp do tego kursu za darmo, korzystając z ich 10-dniowego bezpłatnego karnetu, który zapewnia 200 minut darmowego dostępu do wszystkich ich zajęć.

Podsumowując, jest to świetny kurs do nauki Game Developmentu przy użyciu Unity3D. Jest tutaj jednak potrzebne doświadczenie w C# i .NET.


7. Intro to Game Development with JavaScript — Full Tutorial

To kolejny świetny darmowy kurs do nauki Game Developmentu, ale tym razem z JavaScriptem. Jest on również tworzony przez freeCodeCamp i możesz go oglądać na ich kanale Youtube.

Na tym około godzinnym kursie nauczysz się, jak tworzyć gry przy użyciu Vanilla JavaScript i HTML5 canvas. Zbuduj kompletną grę typu brick-breaker, ucząc się przy okazji podstaw Game Developmentu.


8. Code Your First Game: Arcade Classic in JavaScript on Canvas

Jest to darmowy kurs online na Udemy, podczas którego nauczysz się tworzyć gry zręcznościowe za pomocą JavaScript. Aby do niego dołączyć, potrzebujesz jedynie bezpłatnego konta na Udemy.

Oto najważniejsze rzeczy, których nauczysz się na tym kursie:

 1. Jak wyświetlać, pozycjonować i przesuwać wypełnione kształty w retro i prototype gameplay.
 2. Jak poruszać piłką po polu gry, tak aby odbijała się od jej granic
 3. Jak obsłużyć ruchy myszką w czasie rzeczywistym
 4. Jak wykryć i reagować na proste kolizje obiektów
 5. Jak zaprogramować proste AI
 6. Jak naliczać punkty i wyświetlać wynik podczas gry.


Kurs pokaże Ci również różnice między grą, w którą fajnie się gra, a taką, która nie jest przyjemna.

Oto link do kursu.


9. HTML5 Simple Game Programming Preparation

Kurs ten rozpoczyna się od szybkiego omówienia developmentu webowego w HTML5 i pokazuje podstawową strukturę sieciową używaną na wszystkich nowoczesnych stronach.

Oto najważniejsze rzeczy, których nauczysz się podczas tego kursu:

 1. Jak postawić podstawową stronę internetową z HTML
 2. Jak używać CSS, aby dodać podstawowy styl na swojej stronie
 3. Zrozumiesz główne koncepcje programowania (zmienne, warunki, pętle, rozgałęzienia, funkcje i tablice) z JavaScript.
 4. Jak używać JavaScriptu i DOM do tworzenia podstawowej interaktywnej strony internetowej.


Kurs nauczy Cię również, jak korzystać z bezpłatnej biblioteki gier simpleGame.js i jak rozpocząć development własnych gier online.

Oto link do kursu. 


10. Making Games With Phaser 2.X

To kolejny darmowy kurs z Udemy, który obejmuje podstawy JavaScript i Phaser. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w programowaniu.

Oto najważniejsze rzeczy, których się tutaj nauczysz:

 1. Podstawy JavaScript i Phaser.
 2. Podstawy używania GitHuba
 3. Jak tworzyć gry przy pomocy Phaser.


Pod koniec kursu będziesz mógł tworzyć własne gry komputerowe.

Oto link do kursu.


11. Intro to HTML5 Game Development

To kolejny darmowy kurs do nauki Game Developmentu z HTML 5. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia w programowaniu. Nauczysz się tutaj również, jak publikować swoje gry w Amazon Appstore.

Podczas kursu stworzysz swoją pierwszą platformówkę w stylu Super Mario. Wszystko to przy użyciu w darmowych narzędzi i frameworków.

Oto najważniejsze rzeczy, których nauczysz się podczas kursu:

 1. Jak tworzyć proste gry 2D przy użyciu frameworka Quintus HTML5
 2. Dowiedz się, jak używać Tiled do tworzenia poziomów
 3. Dowiedz się, jak publikować gry HTML5 w Amazon Appstore


Kurs wykorzystuje platformę Quintus HTML5, która jest lekką, ale mocną biblioteką JavaScript używaną do tworzenia profesjonalnych gier 2D. Kurs ten został stworzony przez Pablo Fariasa Navarro, programistę HTML5 i założyciela ZENVA.

Oto link do kursu. 


12. Scratch Game Programming for Young Adults

MIT stworzył specjalny język programowania do nauki kodowania - nazywa się on Scratch i jest bardzo popularny w świecie Game Developmentu. Kurs ten to przewodnik po programowaniu dla dzieci i nastolatków lub dorosłych, którzy chcą pomóc młodszym w nauce.

Scratch to obecnie najlepsze oprogramowanie edukacyjne dla dzieci. Możesz dzięki niemu tworzyć gry i interaktywne projekty artystyczne, jednocześnie dobrze się bawiąc. Kurs i książka uzupełniająca obejmuje tematykę tworzenie kilku klasycznych gier, takich jak Brick Breaker, Snake i Fruit Ninja. Zamiast zapamiętywać listę pojęć programistycznych, to nauczysz się ich, tworząc gry.

Wykłady obejmują 6 projektów związanych z grami i grafiką komputerową, a także dodatkowe treści dotyczące debugowania i eksperymentowania ze Scratch.

Oto link do kursu. 

To by było na tyle. Dołączyłem również kurs tworzenia gier z silnikiem Corona, dzięki któremu nauczysz się, jak tworzyć gry na Androida i iOS.

Jeśli chcesz jednak tworzyć w Javie gry desktopowe i na Androida, to możesz dołączyć do Android LibGDX Game Development Masterclass i korzystać z LibGDX.

Tworzenie gier jest zarówno przyjemne, jak i satysfakcjonujące - zwłaszcza, gdy Twoja gra trafia do App Store, Google Play lub na Facebooka i staje się tam popularna.

Oto inne kursy programowania, które mogą Ci się spodobać:


Dziękuję za uwagę!


Oryginał tektu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj

<p>Loading...</p>