Neuroróżnorodność w miejscu pracy
1.10.20203 min
Sii Polska

Sii Polska

Na styku biotechnologii i IT

Sprawdź, jak biotechnologia i IT zmieniają świat na lepsze, czyli o pionierskich rozwiązaniach do walki z rakiem.

Na styku biotechnologii i IT

1 września 2020 wystartował projekt #MakeAnImpact, czyli akcja employer brandingowa skierowana do społeczności IT, promująca projekty, które mają wpływ na rzeczywistość. Na projekty zmieniające otaczający nas świat patrzymy oczami pracowników firm, które przyłączyły się do akcji MakeAnImpact. Po co? Po to, żeby pokazać innym specjalistom IT ciekawe projekty, w których być może uczestniczą na co dzień, nie mając świadomości lub do których mogą dopiero z satysfakcją dołączyć.

Dziś przedstawimy artykuł jednego z partnerów akcji, firmy Sii. Mowa będzie o rozwiązaniach zmieniających oblicze biotechnologii.

Pionierskie rozwiązania do walki z rakiem

Skuteczniejsza walka z nowotworami, identyfikowanie sprawców poważnych przestępstw, czy rozwój badań nad DNA to tylko kilka spośród wielu zastosowań innowacyjnego sprzętu firmy QIAGEN, z którego korzystają zarówno najlepsze światowe uczelnie, jak i laureaci Nagrody Nobla. Inżynierowie z Sii Polska wspierają rozwój narzędzi diagnostycznych QIAGEN, które pozwalają na skrócenie czasu badań laboratoryjnych i kilkakrotnie bardziej precyzyjną ich analizę. Powstałe rozwiązania mogą uratować ludzkie życie.

Choć rozwiązania QIAGEN, wiodącego dostawcy narzędzi wykorzystywanych w badaniach molekularnych, kierowane są głównie do uczelni i laboratoriów na całym świecie, z efektów ich pracy korzystamy wszyscy. Supernowoczesne rozwiązania diagnostyczne pozwalają lekarzom na całym świecie lepiej diagnozować pacjentów, a analityka laboratoryjna jest szybsza i znacznie bardziej precyzyjna. Pomagają w tym przede wszystkim nowoczesne rozwiązania IT tworzone w Polsce.

Szybsze diagnozowanie i lepiej dopasowane leczenie nowotworów

Dzięki współpracy QIAGEN i Sii Polska możliwe jest wdrażanie technologii, które mają realny wpływ na oblicze współczesnej medycyny. Dziś, w ramach partnerstwa, ponad 30 ekspertów specjalizujących się w technologiach Java, C++, C# i JavaScript realizuje szereg projektów, które pomagają ratować życie pacjentów na całym świecie.

Zespoły złożone z inżynierów i programistów obydwu firm pracują nad przełomowymi projektami z zakresu badań nad DNA. Opracowywane przez nich niezwykle nowoczesne oprogramowanie, służące do analizy obrazu kodu genetycznego w czasie rzeczywistym, umożliwia między innymi badanie mutacji zachodzących w genach i wykrywanie wirusów, a co za tym idzie, dobranie odpowiedniego leczenia, na przykład w przypadku chorób nowotworowych.

Metoda ta ma szereg zastosowań również w policyjnych śledztwach. Pozwala ona na odkodowanie informacji umieszczonej w genach, co umożliwia zidentyfikowanie w kolejnych badaniach osoby odpowiedzialnej za popełnioną zbrodnię, nawet jeśli sprawa dotyczy przestępstwa sprzed kilkudziesięciu lat. Właśnie w ten sposób, dzięki narzędziom QIAGEN, badacz Russell Edwards wskazał tożsamość słynnego Kuby Rozpruwacza w 2019 roku.

Laboratorium w polskim biurze

Ważną rolę w rozwoju tych projektów odgrywają polscy specjaliści, którzy w swojej pracy nad oprogramowaniem do analizy obrazu DNA wykorzystują szereg technologii z zakresu inżynierii wytwarzania oprogramowania.

Oprogramowanie sterujące instrumentem budujemy w C#, analizę obrazów oraz analizę statystyczną piszemy w C++, część serwerowa obsługująca urządzenia i użytkowników opracowywana jest w Javie, frontend natomiast w JavaScript. Zespół korzysta z najnowszych technologii, wersji języka, bibliotek. Projekt jest innowacyjny, wymagający ciągłego doskonalenia, a jednocześnie dający ogromną satysfakcję z pracy

– mówi Marcin Grzebieluch, Architekt Systemu z QIAGEN.

Inżynierowie QIAGEN i Sii Polska pracują w powstałych na potrzeby projektów laboratoriach we Wrocławiu,  w których oprogramowanie może być testowane bezpośrednio na kolejnych prototypach sprzętu

Projekty związane bezpośrednio z analizą danych, data science, analizą obrazu nie są często spotykane na rynku, dlatego współpraca QIAGEN zapewnia zupełnie nową jakość. Typ danych też ma znaczenie – są to dane medyczne, więc mamy tu następne ambitne wyzwania związane z zachowaniem absolutnego bezpieczeństwa danych. Kolejną wyjątkową dla mnie rzeczą jest połączenie zadań z pogranicza programowania, elektroniki i projektowania maszyn. To pozwala na wykorzystywanie mojej wiedzy i umiejętności w całości, a nie tylko w zakresie tworzenia oprogramowania. To dla mnie duża wartość

– mówi Rafał Białek z Sii Polska.

Jeśli chcesz rozpocząć pracę w innowacyjnej, wyjątkowej branży zapoznaj się z ofertami pracy w Sii. Znajdziesz je pod artykułem :)

<p>Loading...</p>