Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
14.07.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Możliwa obsługa kodu Rust w jądrze Linuxa

Josh Triplett, lider zespołu pracującego nad Rustem, obiecał wsparcie i rozszerzenie funkcjonalności swojej technologii, tak, aby dopasować się do kernela Linuksa.

Możliwa obsługa kodu Rust w jądrze Linuxa

Niedawno pisaliśmy o tym, w jaki sposób Linus Torvalds widzi przyszłość Linuksa. Fiński programista spekulował w swojej wypowiedzi m.in. na temat tego, czy C zostanie zastąpione w kernelu przez jakiś nowszy język programowania, np. Rust. Teraz natomiast dowiadujemy się, że Josh Triplett, leader zespołu pracującego nad Rustem, obiecuje obsługę swojej technologii w jądrze Linuksa. Dodaje on też, że jeśli tworzenie interfejsów wewnątrz kernela wymaga jakiś dodatkowych funkcji, to zespół Rusta postara się wdrożyć najpotrzebniejsze ulepszenia, chociaż team leader Rusta zaznacza też, że kilka rzeczy dla Rusta charakterystycznych również powinno się znaleźć w jądrze Linuksa. I pomimo tego, że Torvalds rzeczywiście widzi Rusta w kernelu, to uważa on jednak, że język ten służyłby do pracy nad czymś pobocznym.

Uwaga Josha Tripletta ma jednak swój początek w propozycji Nicka Desaulniers, inżyniera z Google, który powiedział, że chciałby poruszyć temat obsługi Rusta w jądrze Linuksa podczas następnej edycji Linux Plumbers Conference. Propozycja ta zwróciła również uwagę kilku ludzi ze społeczności Linuksa — m.in. Linusa Torvaldsa i Greg Kroah-Hartmana. 

Obawy Torvaldsa

Pojawiła się też dyskusja na temat tego, jak stopniowo wprowadzić Rusta do jądra Linuksa, żeby było dobrze. Triplett zaproponował zrobienie tego w taki sposób, żeby ani make allnoconfig, ani make allyesconfig nie wymagałoby Rusta do momentu, w którym zespół tej technologii byłby w stanie z dwoma powyższymi eksperymentować. 

W tym momencie wtrącił się Torvalds, który powiedział, że chciałby uniknąć sytuacji, w której jakikolwiek nowy support dla Rusta nie będzie testowany pod kątem kompilacji, a jakaś mała grupa ludzi będzie robić sobie niezależne testy. To jednak nie wszystko, bo fiński programista ma też inne obawy wobec nowego języka. Torvalds mówi, że boi się błędów, które mogą pojawić się ze względu na to, że kompilator Rusta musi być dosyć często update’owany, co może zaburzyć jego stabilność. Nie ma się w sumie czemu dziwić, bo sam Triplett zaznaczył, że jego technologia nie może zagwarantować stabilności przy przechodzeniu ze starszej wersji na obecną.

Niemniej jednak fakt, że Torvalds już dużo powiedział na temat Rusta, może świadczyć o tym, że Kernel będzie jednak pisany w tym języku, ale przejście z C będzie powolne i ostrożne.  

Co sprawia, że Rust jest teraz taki atrakcyjny?

Rust jest nowoczesną technologią do programowania systemowego, której całkiem łatwo się używa. Co więcej, język ten jest bezpieczniejszy od C oraz C++. Około roku temu, zespół do spraw badania bezpieczeństwa Microsoftu opublikował wpis pod tytułem “Dlaczego powinniśmy używać Rusta dla bezpiecznego programowania.” 

Co więcej, jak mówi Ryan Levick, główny developer chmury w Microsofcie, bezpieczeństwo jest teraz najbardziej atrakcyjne, co sprawia, że Rust przyciąga systemy operacyjne (i tutaj jako przykład może posłużyć Windows, który ostatnio zmagał się z dużą ilością błędów i luk w bezpieczeństwie). Levick również zwrócił uwagę na bogaty system typowania Rusta, co umożliwia pisania ekspresywnych programów.

<p>Loading...</p>