Bulldogjob
Bulldogjob

Mozilla ma pomysł na wyprzedzenie Google Chrome

Badanie przeprowadzone przez specjalistów od UX podsunęło Mozilli pomysł na zwiększenie udziału Firefoxa na rynku i potencjalne przegonienie Chrome'a.
12.03.20213 min
Mozilla ma pomysł na wyprzedzenie Google Chrome

Mozilla znalazła sposób na to, aby ich przeglądarka była szybsza, nie podejmując przy tym żadnych pracy inżynieryjnych: będę po prostu mówić wszystkim naokoło, że Firefox jest szybszy, niż przeglądarki od konkurencji. Cały ten pomysł urodził się w pracy badawczej, w której obecni i byli specjaliści od UX z Mozilli oraz naukowcy z różnych uniwersytetów zadali sobie następujące pytanie: dlaczego jedne przeglądarki są o wiele szerzej używane, niż inne. 

Jeśli chodzi o clue badania, to  naukowcy chcieli przyjrzeć się temu, w jaki sposób ludzie reagują na coś, co zostało określone jako “priming”. Tłumaczą to oni jako psychologiczne zjawisko, w którym ludzie podejmują decyzje na podstawie najlepiej dla nich dostępnych informacji. Ich założenie było więc takie, że lektura artykułów lub inne wystawienie się na treści publikowane różnymi kanałami zaraz przed podjęciem danej decyzji może mieć na nią ostateczny wpływ.

Wracając więc do początku, na podstawie powyższego, jeśli damy użytkownikom do przeczytania artykuły na temat tego, że Firefox jest szybszy od przeglądarek konkurencji zaraz przed podjęciem odpowiedniej decyzji, to finalnie o wiele częściej mogą oni wybrać przeglądarkę Mozilli.

Według Stat Counter to Chrome jest najszerzej używaną przeglądarką, mając około 64% udziału na rynku. Na drugiej pozycji znajduje się Safari od Apple, mając około 19% ogólnego udziału. Firefox ma obecnie około 4% udziału na rynku i wyprzedza Microsoft Edge o około ⅓ punktu procentowego. 


Udział przeglądarek na rynku


A teraz zobaczmy, jak przetestować taką hipotezę.

Sprawdźmy to

Naukowcy chcieli przyjrzeć się temu, jak próba 1 495 badanych postrzega Firefoxa i Chrome’a, przeczytawszy lub nie przeczytawszy wcześniej artykułu o produkcie Mozilli. Respondenci dostali więc po jednym artykule, który pochodził z popularnych stron z newsami. Jeśli chodzi o tematykę, to mogły one traktować o UI Firefoxa lub o jego wydajności.

Ostatecznie badani nadal postrzegali Chrome’a jako szybszą i lepszą przeglądarkę, niż Firefox. Naukowcy zaznaczają jednak, że wielu respondentów podeszło do badania z bardzo silnymi przekonaniami na temat wyższości przeglądarki Google’a. Co więcej, Chrome jest o wiele lepiej promowany w mediach niż Firefox.

Właściwie to na każdym kroku można usłyszeć o tym, jak bardzo Chrome jest szybki i wspaniały, więc nikogo raczej nie dziwi fakt, że respondenci nadal uważają przeglądarkę Google’a za o wiele lepszą. 

Niemniej jednak naukowcy doszli do wniosku, że używanie treści medialnych jest bardzo ważnym krokiem, jeśli chodzi o wywieranie autentycznego wpływu nie tylko na postrzeganie danego oprogramowania, ale również na same decyzje, jakie ludzie podejmują.

Niby nie ma w tym nic szczególnie odkrywczego, bo wszystko sprowadza się finalnie do tego, że marketing ma znaczenie, ale czasami warto sobie o takich rzeczach przypominać. Jak to mówią, najciemniej pod latarnią. 

Podsumowanie

Samo badanie pokazuje dosyć ciekawą rzecz: udowadnia ono, że nie tylko częstotliwość wydań i ilość nowych funkcji ma znaczenie, jeśli chodzi o popularność danej przeglądarki. W tym wszystkim dużą rolę odgrywa również psychologia, czyli to jak wpłynąć na użytkowników, aby lepiej postrzegali dany produkt. 

Może to właśnie ta innowacyjność sprawi, że Mozilla kiedyś rzeczywiście przegoni Chrome’a. 

<p>Loading...</p>