19.03.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Mozilla kończy wsparcie dla FTP w Firefoxie

Mozilla zdecydowała się na zakończenie wsparcia dla FTP w przeglądarce Firefox. Sprawdź, jakie czynniki sprawiły, że Mozilla posunęła się do takiego rozwiązania.

Mozilla kończy wsparcie dla FTP w Firefoxie

Mozilla planuje przestać używać protokołu transferu danych w przeglądarce Firefox. Usunięcie FTP zaczęto już na poważnie rozważać w 2014 roku, kiedy inżynierowie Google’a i Mozilli rozpoczęli publiczną dyskusję na ten temat. Zarówno w przypadku Chrome’a, jak i Firefoxa, pomysł ten spotkał się jednak z bardzo negatywnym odzewem. Pomimo że używało go wówczas 1-2% użytkowników, to przez protokół FTP było dostępnych wiele bibliotek, binarek i innych cennych zasobów.

Obie firmy ograniczyły już jednak użycie protokołu transferu danych w swoich przeglądarkach: Firefox od jakiegoś czasu blokuje zasoby z FTP ładowane na stronach internetowych, a Google zakończyło obsługę FTP proxy w Chrome 76.

Usunięcie protokołu z Firefoxa

Mozilla chce już jednak na stałe przestać wykorzystywać protokół transferu danych w swojej przeglądarce. Domyślny brak FTP ma stać się rzeczywistością w momencie, gdy firma wyda stabilną wersję Firefox 77 (planowaną na czerwiec 2020), ale użytkownicy będą jeszcze przez jakiś czas mogli manualnie włączyć wsparcie dla protokołu w Firefox ESR 78

Ostatecznie jednak FTP zostanie usunięty z przeglądarki bez możliwości włączenia go manualnie. Ma się to stać w 2021. Biorąc pod uwagę pierwotne oburzenie w 2014 i 2015 roku, kiedy zaczęto debatować nad usunięciem wsparcia dla FTP, spokój i ogólne wsparcie dla pomysłu w tym wątku dyskusyjnym jest bardzo ciekawy. Wygląda na to, że z FTP korzysta naprawdę nieliczna grupa osób i większość używa HTTP/HTTPS.

FTP w Google Chrome

Mozilla zdecydowała się zakończyć wsparcie dla protokołu transferu danych ze względu na bezpieczeństwo, w końcu FTP jako takie jest połączeniem nieszyfrowanym (pomimo tego, że były usługi, które wspierały jego szyfrowaną wersję FTPs). Dodatkowo codebase odpowiedzialny za komunikację FTP był bardzo stary i niejednokrotnie odpowiadał za dziury bezpieczeństwa, a jego utrzymanie powodowało problemy niewspółmierne do korzyści. Jednak fakt, że Google podjęło decyzję o usunięciu FTP z Chrome’a, również mogło dla nich być decydującym czynnikiem. 

Google ogłosiło w 2019, że nie będzie już można przeglądać linków FTP w Chrome, a wsparcie protokołu zostanie zakończone w Chrome 81 (którego wydanie opóźniło się ze względu na pandemię koronawirusa). 

Podsumowanie

Usunięcie protokołu transferu danych z przeglądarek Google’a i Mozilli jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, jednak ostatnio użytkownicy zgadzają się, że FTP to przeszłość i czas już porzucić tę technologię na rzecz HTTPS.

<p>Loading...</p>