2.06.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft zwalnia edytorów na rzecz robotów AI

Microsoft zwalnia swoich pracowników zajmujących się publikowaniem treści m.in. na Microsoft News, ponieważ chce ich zastąpić sztuczną inteligencją.

Microsoft zwalnia edytorów na rzecz robotów AI

Microsoft zwalnia swoich pracowników zajmujących się treścią w Microsoft News oraz MSN i chce ich zastąpić sztuczną inteligencją. Zwolnienia są częścią szerszej akcji technologicznego giganta, który w wyborze contentu pojawiającego się na MSN.com, w Microsoft Edge i kilku aplikacjach z newsami chce w pełni polegać na AI. Co więcej, Microsoft tłumaczy, że wynika to ze standardowej oceny biznesowej oraz, że decyzja ta nie była powodowana obecną pandemią. Wielu pracowników, którzy zostali zwolnieni, było częścią działu Microsoftu o nazwie SANE, czyli search, ads, news oraz Edge. 

Jeden z pracowników przedstawił ironię całej tej sytuacji: “Przez cały czas czytałem o tym, że sztuczna inteligencja zabierze nam kiedyś pracę no i stało się — sztuczna inteligencja zabrała mi pracę.”


Według Business Insider, około 50 stanowisk zostało zlikwidowanych w Stanach Zjednoczonych, jednak utrata pracy dotknęła również międzynarodowe zespoły Microsoftu — według the Guardian, około 27 osób straciło pracę w UK.

AI zastąpi ludzi?

Technologiczny gigant już od dawna zajmował się newsami. MSN wystartowało przecież w 1995 roku, a w momencie startu Microsoft News dwa lata temu, firma zdradziła, że pracowało u nich ponad 800 edytorów w 50 lokacjach na całym świecie. Microsoft News jest jednak rozwijany w kierunku AI już od jakiegoś czasu, a firma zachęca do używania sztucznej inteligencji również innych dziennikarzy.

Microsoft używa sztucznej inteligencji w poszukiwaniu i wyborze treści oraz przy dopasowywaniu zdjęć, z których mogliby korzystać ludzcy edytorzy. Ludzie natomiast byli odpowiedzialni za napisanie artykułów, korzystając z różnych źródeł. Artykuły te są potem dostępne na Microsoft News, MSN oraz Microsoft Edge. 

Uwagi

Kompletne zastąpienie ludzi robotami jest mimo wszystko nadal ryzykowną sprawą. Co jak co, ale wiele redakcji posiada jasno sprecyzowane wytyczne, które mają na celu zapobieganie publikowania nieodpowiednich treści. Jeżeli Microsoft jest pewny, że ich AI jest na tyle rozwinięte, że zdołają uniknąć takich wpadek, to dobrze dla nich, ale nie mówimy tutaj o przypadkach skrajnych i oczywistych. Zdarzają się rzeczy, w przypadku których granica jest dosyć cienka i może wymagać ludzkiego osądu. 

Co więcej, pracownicy dbali o to, aby artykuły były jasne, dopasowane i nieszerzące dezinformacji z powodu korzystania z niezbyt wiarygodnych źródeł. I pomimo że pracownicy Microsoft News nie publikowali oryginalnego contentu, to jednak treści były kontrolowane w należyty sposób.

Pomijając jednak to wszystko, to główną obawą jest w tej całej sprawie jednak to, że zastępowanie w niektórych zawodach ludzi robotami nie jest już jakąś odległą przyszłością, a dzieje się tu i teraz. 

<p>Loading...</p>