Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
25.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft wykorzysta hologramy do przechowywania danych w chmurze

Microsoft ogłosił na swojej konferencji Ignite 2020 formację zespołu, który będzie pracował nad holograficznymi rozwiązaniami do przechowywania danych w chmurze.

Microsoft wykorzysta hologramy do przechowywania danych w chmurze

Microsoft zwraca się ku rozwiązaniom holograficznym, jeżeli chodzi o przechowywanie danych w chmurze. Firma twierdzi, że obecne zapotrzebowanie na długoterminowe magazynowanie informacji w chmurze urosło do poziomu, z jakim się jeszcze nie spotkaliśmy. Gigant kontynuuje, że obecne technologie nie zapewniają opłacalnych rozwiązań na długotrwałe przechowywanie danych, dlatego operowanie w chmurze w taki sposób wymaga przemyślenia na nowo tego, w jaki sposób budujemy duże magazyny danych i technologie, które są pod nimi. 

Project HSD

Microsoft twierdzi, że holografia daje zupełnie nowe możliwości dziedzinie przechowywania w chmurze, a w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na pamięć, laboratoria naukowe AI Microsoftu z Cambridge oraz zespół Azure połączyły siły i wychodzą z nową inicjatywą. Została ona określona mianem Project HSD (co oznacza Holographic Storage Device) i po raz pierwszy została ogłoszona na niedawnej konferencji Microsoft Ignite 2020.

Zespół projektu HSD składa się z ekspertów w dziedzinie fizyki, optyki, uczenia maszynowego i systemów pamięci masowej. Jest on częścią grupy Optics for the Cloud w Microsoft Research Cambridge, która bada rozwiązania pamięci masowej oparte na chmurze i technologiach optycznych.

Jak działa holografia w przechowywaniu pamięci?

Zacznijmy od tego, że holografia może zapewnić znaczne zwiększenie pamięci do przechowywania, ponieważ nośniki nie będą już ograniczone do dwóch powierzchni dysku, ale będą mogły w pełni wykorzystywać wielkość używanego nośnika.

Pamięć holograficzna wykorzystuje kryształ optyczny do odczytu i zapisu danych. Wykorzystując całą objętość kryształu, można przechowywać ogromną liczbę zestawów danych. Wymazywanie można natomiast łatwo wykonać za pomocą światła UV. 

Naukowcy twierdzą, że taka technika jest bardziej wydajna niż używanie urządzeń flash — nie tylko są one droższe, ale mają ograniczone możliwości odczytu i zapisu. Pamięć holograficzna jest również lepsza od dysków twardych, które są zależne od ruchomych części podlegających zużyciu.

Microsoft dodaje, że hologram zajmuje niewielką objętość wewnątrz kryształu, który jest uważany za „strefę”, a wiele stron może być zapisanych w tej samej fizycznej objętości lub strefie. 

Niedawne udoskonalenia oprogramowania osiągnięte dzięki sztucznej inteligencji (pozwalające, na przykład, na dokładniejszy odczyt pikseli) oznaczają, że prostsza i tańsza optyka może być używana do osiągania jeszcze lepszych wyników w przechowywaniu w chmurze niż wcześniej.

Jak dotąd Microsoft Research twierdzi, że prawie podwoił gęstość informacji w pamięci holograficznej i spodziewa się ulepszonej kompresji oraz większej szybkości dostępu w nadchodzących miesiącach.

Czym jest holografia?

Hologramy mogą się większości kojarzyć z Gwiezdnymi Wojnami albo z koncertami zespołów K-popowych. I słusznie, ale hologramy to znacznie więcej. Składają się one z serii specjalnych typów obrazów utworzonych za pomocą lasera w celu wyświetlania trójwymiarowego obrazu.

Technologia ta została wynaleziona przez węgierskiego fizyka Dennisa Gabora w latach 40. XX wieku i odgrywa obecnie (jak widać powyżej) dużą rolę w tworzeniu nowych sposobów na przechowywanie danych.

<p>Loading...</p>