Bulldogjob
Bulldogjob

Microsoft publikuje PowerShell 7 w wersji preview

Popularna powłoka wiersza poleceń Windowsa przygotowuje się do pełnej implementacji ze środowiskiem .Net Core 3, a dziś możemy przejrzeć jej funkcje i zalety.
3.06.20193 min
Microsoft publikuje PowerShell 7 w wersji preview

Tuż przed weekendem Microsoft opublikował wersję preview siódmej edycji Powershell 7, interpretera wiersza poleceń i języka skryptowego dla administratorów. Razem z podglądem, Microsoft opublikował również roadmap, który zakłada comiesięczne update'y, w tym następny w lipcu. Rozwój projektu ma być równoległy do rozwoju platformy .NET Core 3.0, z pełną wersją PowerShell 7, opublikowaną docelowo miesiąc po stabilnej trzeciej wersji jej środowiska uruchomieniowego.

Windows PowerShell to powłoka wiersza poleceń Windowsa, która jest znacznie potężniejsza i skuteczniejsza niż cmd.exe. Jeszcze do niedawna była dostępna w środowisku uruchomieniowym .Net Framework, jednak od jakiegoś czasu działa w .Net Core, co pozwala mu korzystać z całkiem nowych narzędzi i metod zarządzania systemem Windows. W roku 2016, Powershell stał się oprogramowaniem open source i jego migracja na platformę .Net Core została sfinalizowana. Microsoft coraz więcej inwestuje w platformę .Net Core, przenosząc narzędzia i oprogramowanie na to środowisko.

Najważniejszą zmianą jest migracja ze środowiska .Net Core 2.1 na .Net Core 3, co docelowo ma zwiększyć wydajność i moc poprzez dostęp do wielu nowych Windowsowych API, takich jak WPF i WinForms. W oficjalnym wpisie na devblogu Windowsa, główny menedżer oprogramowania PowerShell, Steve Lee, wyraził chęć zastąpienia nową wersją popularnego obecnie PowerShell 5.1, co wymaga skupienia na kompatybilności z modułami Windows.

Lee ogłosił, że jego zespół będzie blisko współpracował z zespołami Windowsa w celu doprowadzenia wszystkich modułów do wydajnej pracy z Powershell 7. Zważając, że ta kompatybilność będzie wymagała najnowszych wersji Windowsa 10 i Windows Server, jedną z nowych funkcji są powiadomienia o dostępnych update’ach.

W swoim wpisie Lee określa też, jakie plany wiążą się z najbliższą przyszłością Powershell 7. Poza wieloma poprawkami wydajności i błędów, nowy Powershell ma zapewnić bezpieczny, ale wygodny system zarządzania danymi do logowania dla administratorów działających jednocześnie lokalnie i w chmurze, lub na wielu urządzeniach. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa, Powershell będzie rejestrował i logował lokalnie wszystkie odbyte działania, docelowo będzie miał możliwość zdalnie przesyłać logi administratorowi, z każdej płaszczyzny systemu.

Zespół pracuje również nad zgłoszeniami dostarczonymi przez GitHuba, oraz oczekiwanymi przez użytkowników funkcjami, jak ulepszenie domyślnego formatowania błędów oraz powszechnie dostępny parametr OnError.

Nieco wyżej w priorytetach zespół Powershell planuje wprowadzić drugą wersję modułu PSReadLine, który obsługuje interaktywne wprowadzenie skryptów. Dotychczas był to projekt jednej osoby w zespole, jednak Lee planuje dozbroić projekt PSReadLine 2.0, nie wyjaśniając jednak, czego możemy się spodziewać od nowszej wersji. PSReadLine ma też być zintegrowany z Powershell Editor Services 2.0, czyli wtyczce Powershellowej do Visual Studio Code. W ramach poprawy wydajności wtyczki, funkcja PSScrpitAnalyzer będzie miała możliwość hostowania, aby wtyczka mogła wywołać API bezproblemowo i zdalnie.

Lee zapowiedział również, że już wkrótce będziemy mogli korzystać z Powershell na platformie Azure Functions 2.x. Podgląd tej funkcji jest dostępny od kilku tygodni, jednak zespół Powershell, przy współpracy Azure, ma zamiar w najbliższym czasie uczynić Powershell domyślną powłoką Azure.

Cały wpis jest dostępny na devblogu Microsofta, a pełna lista zmian jest dostępna na GitHubie. Z kolei informacje o PowerShell w Azure Functions możemy znaleźć tutaj.

<p>Loading...</p>