Neuroróżnorodność w miejscu pracy
16.02.20242 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Tak będzie wyglądać .NET 9!

Zaledwie 3 miesiące od premiery .NET 8 można testować .NET 9 w wersji preview. Sprawdź, co nowego w tej wersji.

Tak będzie wyglądać .NET 9!

Po zaledwie trzech miesiącach od premiery .NET 8, Microsoft udostępnił pierwszą wersję preview .NET 9. We wpisie na blogu firmy oprócz technicznego opisu kilku nowości, znalazł się zarys wizji, która przyświeca nowej wersji. .NET 9 będzie skupiać się na chmurze i sztucznej inteligencji. To chyba dwa najczęściej używane w IT buzzwordy, więc musimy przyjrzeć się konkretom.

.NET 9 ma być cloud-native

Microsoft podkreślił, że przez ostatnie kilka lat poczynili duże postępy w kwestii wydajności, zoptymalizowanej obsługi pamięci, oraz ulepszeń w zakresie monitorowania aplikacji. To ich zdaniem jednak nie wystarczy. .NET 9 ma rozwinąć kilka koncepcji wprowadzonych wraz z .NET 8, by ułatwić sprawne uruchamianie aplikacji w chmurze (a tak konkretniej to w Azure, nie czarujmy się).

Pierwsze usprawnienia dotyczą tzw. Native AOT, czyli możliwości kompilacji aplikacji .NET do kodu natywnego, co pozwala na szybkie uruchamianie i niższe zużycie pamięci. W .NET 9 ma to być łatwiejsze (szczególnie przy budowaniu na wiele platform) i dostępne dla szerszej gamy aplikacji .NET.

.NET 9 będzie kontynuacją inicjatywy .NET Aspire, która ma na celu uproszczenie tworzenia chmurowych aplikacji. Deweloperzy mogą spodziewać się usprawień związanych z tworzeniem i wdrażaniem aplikacji w chmurze, zarówno w środowisku Visual Studio, jak i Visual Studio Code.

Microsoft stawia też na rozwój integracji z Azure Container Apps, które mają na celu uproszczenie deploymentu skalowalnych aplikacji - w środowisku opartym o Kubernetesa, bez większości komplikacji powiązanych z samym Kubernetesem.

.NET 9 stawia na sztuczną inteligencję

Jedną z kluczowych funkcji .NET 9 będzie integracja ze sztuczną inteligencją. Programiści będą mieli dostęp do szerokiej gamy bibliotek oraz narzędzi umożliwiających implementację AI w swoich projektach.

W pierwszej kolejności te biblioteki i narzędzia będą się skupiać na usługach oferowanych przez OpenAI i na platformie Azure. Natomiast Microsoft chce dalej rozwijać Semantic Kernel, czyli SDK, które umożliwia wykorzystywanie modeli zarówno od OpenAI, ale też z HuggingFace, więc modele OpenSource nie będą tu pomijane.

.NET już dostępny

Oprócz nowości chmurowych czy AI .NET 9 dostarczy sporo mniejszych nowinek w samym .NET, ASP.NET czy w Blazorze. Pierwsza wersja preview .NET 9 już jest dostępna, więc co bardziej niecierpliwi już mogą zaznajamiać się z nowymi funkcjami.

Microsoft planuje wydać wersję produkcyjną .NET 9 w listopadzie tego roku, a wsparcie dla tej wersji będzie trwać przez 18 miesięcy.

<p>Loading...</p>