30.10.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft pracuje nad nowym modelem rozszerzeń do Visual Studio

Microsoft ujawnił, że pracuje właśnie nad nowym modelem rozszerzeń do Visual Studio, czyli swojego IDE działającego na Windowsie.

Microsoft pracuje nad nowym modelem rozszerzeń do Visual Studio

Microsoft tworzy właśnie nowy model rozszerzeń dla Visual Studio, czyli swojego IDE działającego na Windowsie do kodowania wszystkiego od aplikacji desktopowych do mikroserwisów hostowanych w chmurze. Rozszerzenia są istotną częścią każdego IDE, zarówno ze względu na zewnętrzne integracje, jak i pewne funkcje specjalistyczne, które mogłyby mocno spowolnić działanie danego środowiska, jeżeli byłyby w nie wbudowane. Tak samo jest z rozszerzeniami do Visual Studio, ale pomimo że są bardzo popularne, to mają też swoją ciemną stronę.

Problem rozszerzeń

Leslie Richardson, Program Manager, napisała, że ogólnie rozszerzenia ciężko się pisze. Co więcej, niespójne API, przytłaczająca architektura i pytanie się członków zespołu, jak zaimplementować jakąś podstawową komendę są częstym tematem feedbacku od developerów, którzy z rozszerzeniami pracują. 

Co gorsza, niektóre rozszerzenia nie mają nawet restrykcji dotyczących sposobu, w jaki wpływają na dane IDE. A zatem mogą one mieć zły wpływ na Visual Studio, jeżeli się w jakiś sposób popsują (crash albo błąd). Microsoft pracuje więc nad nowym modelem rozszerzeń, który miałby rozwiązać powyższe problemy i nie tylko.

Jest tylko mały problem z tworzeniem nowego modelu: czy nie lepiej po prostu użyć VSCode, które ma o wiele więcej rozszerzeń, które pewnie też lepiej działają?

Jeżeli chodzi o VSCode, to w Microsoft Marketplace jest obecnie 21,755 rozszerzeń, czyli ponad 5 razy więcej niż dla Visual Studio. Najbardziej popularne rozszerzenie zostało pobrane ponad 26 milionów razy. Takie dane sprawiają, że Visual Studio wygląda przy VSCode jak krasnoludek.

Nowy model

W nowym modelu rozszerzenia w Visual Studio mają działać poza głównym procesem, co zapewni izolację między tym, co się dzieje wewnątrz IDE a tym, co się dzieje w rozszerzeniach. Richardson zapewnia jednak, że nowość zachowa moc poprzedniego systemu i jego opcje przystosowalności UI. Nowy model, który będzie działał „poza procesem”, daje również szansę na przemodelowanie Visual Studio API.

Ogólnie celem jest tutaj sprawienie, aby pisanie rozszerzeń było prostsze, dzięki bardziej spójnym i łatwiejszym do odkrycia API oraz cały czas aktualizowanej dokumentacji. 

Microsoft również obiecuje, że rozszerzenia będą dostępne zarówno lokalnie, jak i zdalnie, tak aby działały poprawnie w hostowanym w chmurze środowisku GitHub Codespaces. Richardson wskazuje również tutaj na nowe asynchroniczne API, które jej zdaniem będzie lepiej dopasowane dla zewnętrznych środowisk developerskich.

Podsumowanie

Plan ogólnie jest jeszcze w powijakach, a Richardson zachęca programistów do wypełnienia ankiety, która bada preferencje developerów dotyczące rozszerzeń. Zaznacza ona też, że dobra do wprowadzenia nowego pomysłu w życie będzie długa, a to wszystko będzie oczywiście wymagało dużo pracy. 

<p>Loading...</p>