Neuroróżnorodność w miejscu pracy
11.01.20242 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft odkrył materiał redukujący użycie litu w bateriach o 70%!

N2116, nowy materiał odkryty przez Microsoft, może zmniejszyć użycie litu w bateriach o 70%. Baterie ze stałym elektrolitem coraz bliżej?

Microsoft odkrył materiał redukujący użycie litu w bateriach o 70%!

Microsoft we współpracy z Pacific Northwest National Laboratory ogłosili swoje potencjalnie rewolucyjne odkrycie. Mowa tu o szansie na stworzenie nowej technologii baterii, która może wpłynąć na przyszłość pojazdów elektrycznych. Wykorzystując sztuczną inteligencję, zespół Azure Quantum odkrył nowy materiał, oznaczony jako N2116. Obiecuje on znaczną redukcję użycia litu, przy okazji zapowiadając możliwe nowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa.

Współpraca Microsoftu z PNNL opierała się na platformie Azure Quantum Elements (AQE), łączącej wydajność obliczeń z dużymi możliwościami AI. Dzięki temu udało się zawęzić pulę 32 milionów potencjalnych materiałów nieorganicznych do 18 obiecujących kandydatów w ciągu niecałego tygodnia. Taki proces, przeprowadzany tradycyjnymi metodami badawczymi w laboratoriach, mógłby potrwać ponad 20 lat.

N2116 jeszcze ostrożnie, ale jednak, otwiera furtkę do tworzenia bezpieczniejszych baterii. Oto kilka potencjalnych zalet baterii ze stałym elektrolitem:

  • Bezpieczeństwo - są one bardziej odporne na przegrzewanie, co zmniejsza ryzyko zapalenia.
  • Wydajność termiczna - z tego samego powodu, co punkt wyżej. Większa odporność na przegrzewanie pozwala lepiej regulować temperaturę wewnątrz baterii, co może zwiększyć jej żywotność i efektywność energetyczną.
  • Gęstość energii - na jednostkową masę lub objętość baterii może przypadać więcej energii niż w przypadku baterii litowo-jonowej, co jest istotnym plusem w kontekście zasilania pojazdów elektrycznych czy przenośnej elektroniki.
  • Brak wycieku elektrolitu - ze względu na swoją stałą formę, elektrolit w takich bateriach nie będzie miał tendencji do wyciekania, co może być korzystne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, jak i trwałości samej baterii.
  • Redukcja zależności od rzadkich surowców - jeśli baterie ze stałym elektrolitem będą wykorzystywać mniej rzadkich surowców, takich jak lit, przyczynią się do redukcji zależności od ograniczonych zasobów i zmniejszenia wpływu górniczego przemysłu na środowisko.

Odkrycie N2116, już zdolnego zasilać żarówki po zaledwie dziewięciu miesiącach od jego identyfikacji, rysuje obiecującą przyszłość dla zrównoważonych źródeł energii. Karl Mueller z PNNL uważa, że tempo, w jakim doszli od nowego pomysłu do odkrycia materiału i stworzenia prototypu, może oznaczać, że to naprawdę przełomowy sposób na znajdowanie tego rodzaju materiałów. Jeśli wszystko faktycznie pójdzie zgodnie z planem i owe baterie powstaną i będą bezpieczne oraz skuteczne.

Testy prototypów są już w toku, a setki baterii muszą być przetestowane, zanim nowy materiał stanie się rzeczywistym graczem na rynku. Jeden punkt dla Microsoftu 🪄

<p>Loading...</p>