Bulldogjob
Bulldogjob

Microsoft już teraz pozwala zabić Flasha na Windowsie

Microsoft udostępnił aktualizację, która już teraz pozwala na pozbycie się wtyczki Flash z Windowsa, czyli jeszcze przed oficjalnym zakończeniem wsparcia.
28.10.20202 min
Microsoft już teraz pozwala zabić Flasha na Windowsie

Microsoft opublikował właśnie aktualizację, która pozwoli użytkownikom pozbyć się wtyczki Flash na Windowsie już teraz, czyli jeszcze zanim oficjalnie zakończy się jej wsparcie. Firma Adobe w 2017 roku zapowiedziała śmierć Flasha, tłumacząc swoją decyzję tym, że ich oprogramowanie zostało pokonane przez otwarte standardy. Pominięto tutaj jednak fakt, że otwarte standardy nie są źródłem licznych bugów i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem, w przeciwieństwie do Flasha, który jest niestety bardziej dziurawy niż ser szwajcarski. 

Szczegóły aktualizacji

Firma z Redmond opublikowała właśnie na swoim blogu artykuł ogłaszający aktualizację, która już teraz nie pozwoli na uruchomienie Flasha na Windowsie. Microsoft nie przebiera tutaj w środkach — w treści jest wyraźne ostrzeżenie, że jak zainstaluje się ich update, to Flash zniknie już na zawsze. 

Jest tutaj jednak pewne zabezpieczenie. Jeżeli ktoś będzie potrzebował Flasha po zainstalowaniu aktualizacji, to firma z Redmond proponuje dwie metody:

  • Po pierwsze, możesz zresetować swoje urządzenie, tak aby było we wcześniejszym punkcie przywracania systemu. Funkcję tę trzeba jednak uruchomić, a punkt przywracania systemu trzeba stworzyć, zanim przystąpi się do instalacji aktualizacji.
  • Drugą metodą na uruchomienie Flasha po zainstalowaniu aktualizacji jest przeinstalowanie swojego Windowsa bez instalowania naszej aktualizacji zabijającej wtyczkę.


Teraz przejdźmy do najważniejszego — jak zainstalować naszą aktualizację i pozbyć się Flasha z Windowsa na zawsze. Można ją pobrać w postaci oddzielnej paczki tutaj i zainstalować ręcznie. Update będzie działał na Windows 8 i 10 oraz na wydaniach Windows Servers od 2012, 2016 i 2019. 

Koniec Flasha

Koniec wsparcia dla tej multimedialnej wtyczki ma oficjalnie nastąpić 31 grudnia 2020 roku, czyli już stosunkowo niedługo. Oznacza to oczywiście koniec aktualizacji i wszelkiego rodzaju poprawek oraz koniec obsługi we wszystkich ważniejszych przeglądarkach. Ich twórcy zdążyli już właśnie ogłosić, że tworzone przez nich produkty przestaną korzystać z Flasha już następnego dnia po zakończeniu wsparcia. 

Co więcej, Facebook zapowiedział, że zamknie gry Flasha do końca 2020, ale firma BlueMaxima zobowiązała się pewną liczbę uratować

Podsumowanie

Aktualizacja jako taka nie jest jeszcze dostępna w Windows Server Update Service — pojawi się tam na początku 2021 roku. Microsoft zaznacza jednak, że można samemu zaimportować tę aktualizację do WSUS. Instrukcje znajdują się tutaj.

<p>Loading...</p>