Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
6.06.20193 min
Michael Litwin

Michael LitwinIT Content Writer

Microsoft i Oracle łączą swoje chmury, by pokonać AWS Amazona

Nietypowi sojusznicy w walce z amazońskim tytanem chmur. Połączenie chmur Oracle i Azure otwiera niesamowite możliwości dla użytkowników jednej, drugiej, lub obu opcji.

Microsoft i Oracle łączą swoje chmury, by pokonać AWS Amazona

Microsoft, wspólnie z Oracle, ogłosili wczoraj współpracę, na podstawie której łączą ze sobą swoje środowiska w chmurze. Azure i Cloud Oracle będą korzystać z szybkich łączy między swoimi centrami danych. Ich działania są skierowane do klientów korporacyjnych oraz docelowo mają podnieść konkurencyjność i popularność względem AWS, obecnego lidera usług chmurowych spod szyldu Amazona.

Połączenie między chmurami rozpocznie się we wschodnich Stanach Zjednoczonych i następnie będzie stopniowo migrować na inne regiony. Nie ma na razie informacji o Europie, jednak znając Oracle i Microsoft, już zapatrują się na nasz rynek. Połączenie zakłada również że użytkownicy będą korzystać tylko z jednego konta do logowania w obu platformach. Oracle i Microsoft mają wspólnie pracować nad rozwiązaniem wszelkich niedogodności i zapewnieniu maksymalnej wydajności oraz wsparcia użytkowników.

Funkcje i możliwości

W oficjalnym wpisie możemy przeczytać następującą listę możliwości, jakie będą wynikać z połączenia:

Bezproblemowe łączenie Azure i Oracle Cloud umożliwi klientom rozszerzenie lokalnych centrów danych na obie chmury. Ten bezpośredni interkonekt jest dostępny od dziś w Ashburn (Ameryka Północna) i Azure US East, z planami rozszerzenia kolejnych regionów w przyszłości.

Ujednolicono zarządzanie kontami i dostępem, dzięki obsłudze pojedynczego logowania i automatycznemu udostępnianiu użytkownikom dostępu do zarządzania zasobami w Azure i Oracle Cloud jednocześnie. Aplikacje Oracle mogą być również dostępne we wczesnym podglądzie, dlatego mogą korzystać z usługi Azure Active Directory jako źródła logowania i dostępu warunkowego.

Obsługiwane jest wdrażanie niestandardowych aplikacji i pakietów aplikacji Oracle (JD Edwards EnterpriseOne, E-Business Suite, PeopleSoft, Oracle Retail, Hyperion) na platformie Azure z bazami danych Oracle (RAC, Exadata, Autonomous Database) wdrożonymi w Oracle Cloud. Te same aplikacje Oracle będą również dostępne do uruchamiania na platformie Azure z bazami danych Oracle w Oracle Cloud.

Model współpracy oparty na wspólnych wysiłkach zapewnienia organizacjom IT wsparcie przy wdrażaniu tych nowych funkcji, umożliwiając im wykorzystanie istniejących relacji i procesów obsługi klienta.

Oracle Database będzie nadal certyfikowany do uruchamiania w Azure na różnych systemach operacyjnych, w tym Windows Server i Oracle Linux.

AWS na celowniku

Posunięcie ma miejsce w idealnym momencie dla obu firm, gdy zarówno Oracle, jak i Microsoft, masowo namawiają duże firmy i organizacje rządowe do przeniesienia zadań obliczeniowych, obecnie obsługiwanych we własnych centrach danych do usług w chmurze. Microsoft uważa, że

Dzięki doświadczeniu firmy Oracle, ten sojusz jest dla nas naturalnym wyborem, ponieważ pomagamy naszym wspólnym klientom przyspieszyć migrację aplikacji korporacyjnych i baz danych do chmury publicznej”, powiedział szef Microsoft Cloud Scott Guthrie w oświadczeniu.

AWS, obecnie największy dostawca usług w chmurze, wykrada wielu z tych klientów, targetując firmy, które przez dekady były klientami Oracle. Jednak dzięki sojuszowi, wspólni klienci mogą migrować cały zestaw istniejących aplikacji do chmury bez konieczności rekonstrukcji czegokolwiek, zachowując, potencjalnie oszczędzając kosztownych inwestycji.

Ta skomplikowana podwójna roszada to uderzenie w AWS, zwłaszcza z punktu widzenia Oracle. AWS bardzo szybko podkradł im nie tylko gigantyczną ilość klientów, ale i tytuł króla na rynku baz danych. Dotychczas nic nie wsazywało na to, żeby Oracle miało jakiekolwiek szanse odzyskać przewagę nad AWS.

Według statystyk z badania Rightscale State of the Cloud Report, AWS znacznie prześciga wszystkich dostawców chmur pod kątem popularności.

Nawet po połączeniu sił, AWS będzie o te kilka procent dalej niż sojusz konkurencji. Jednak ilość użytkowników to nie wszystko. Otóż Microsoft zarabia na swoich usługach chmurowych więcej niż AWS, a już wspólny dochód Azure i Oracle Cloud znacznie przewyższa AWS. A po połączeniu, Microsoft i Oracle mogą zyskać dużo więcej przychodu (chociażby z nowych opłat za usługi).

Podsumowanie

Pozostało jeszcze tylko parę pytań natury technicznej. Czy klienci będą musieli płacić za transfer danych z jednej chmury na drugą? Lub za migrację między usługami? Zobaczymy, jedno jest jednak pewne. Wiele dużych firm i korporacji korzysta już z obu chmur. Dla takich firm Oracle i Microsoft właśnie stali się bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem chmurowym. Jeżeli ta współpraca wypali, możemy liczyć, że obie chmury będą rozwijać się szybciej.

<p>Loading...</p>