23.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft Edge pojawi się na Linuksie w przyszłym miesiącu

Microsoft ogłosił na konferencji Ignite 2020, że w październiku 2020 udostępni preview swojej przeglądarki Microsoft Edge na Linuksie.

Microsoft Edge pojawi się na Linuksie w przyszłym miesiącu

Microsoft ogłosił na swojej konferencji Ignite 2020, że wyda przeglądarkę Edge na Linuksie już w przyszłym miesiącu. Produkt będzie na razie jedynie dostępny jako preview i będzie go można pobrać przez Dev preview channel. Według tego, co mówi Liat Ben-Zur, czyli Corporate Vice President Microsoftu, użytkownicy Linuksa mogą odwiedzić stronę Microsoft Edge Insiders lub ściągnąć przeglądarkę przez natywnego managera pakietów Linuksa. Ben-Zur również utrzymuje, że udostępnienie Edge’a na Linuksie wynika z misji firmy, zakładającej dostarczanie przeglądarki dla systemów, które są szeroko używane przez klientów giganta.

Microsoft Edge for Linux został po raz pierwszy przetestowany na konferencji developerskiej Build 2020 w maju, a teraz team pracujący nad przeglądarką jest gotowy, aby oficjalnie podzielić się wspomnianą wersją na systemie opartym o kernel Torvaldsa. Na początku gigant technologiczny udostępni Edge’a dla Debiana i Ubuntu, a na innych dystrybucjach przeglądarka pojawi się trochę później.

Ekspansja Edge’a

Microsoft Edge opublikował swoją przeglądarkę zmigrowaną na Chromium, czyli projekt open source zapoczątkowany przez Google'a, w styczniu tego roku. Od tamtego momentu Microsoft dodawał coraz nowsze i lepsze funkcje do swojego produktu, aby prześcignąć tych rywali, którzy również pod spodem używają Chromium — Google Chrome oraz Brave.

Ben-Zur dodaje również, że niezależne badanie przeprowadzone przez NSS Labs, firmę badającą cyberbezpieczeństwo, wykazało, iż Edge jest bezpieczniejsze niż Chrome for businesses na Windowsie 10. Przeglądarka Google’a ma jednak o wiele wyższy udział na rynku, ale Edge również cały czas notuje wzrost. 

Jeżeli chodzi o samo Chromium, to Microsoft twierdzi, że jego programiści wykonali dotąd 3700 commitów w tym silniku, czyli liczba jeszcze wzrosła od maja, kiedy to gigant technologiczny zanotował 3000 commitów na konferencji Build 2020. 

Co dalej?

Jeżeli już mówimy o developerach Edge’a, to warto przyjrzeć się innym rzeczom, które jeszcze przygotowują. W najbliższych miesiącach Edge Dev channel również dostarczy ulepszoną wersję WebView2, narzędzia do umieszczania treści w natywnych aplikacjach. 

Co więcej, na kanale developerskim Edge’a pojawi się też wersja 1.0 rozszerzenia do Visual Studio Code, której obecnie można używać jako preview

Podsumowanie

Microsoft ostatnio coraz bardziej zbliża się do Linuksa i nie zamyka się tylko i wyłącznie na własną platformę. Co więcej, liczba commitów w Chromium świadczy o tym, że Microsoft poważnie angażuje się w open source, o ile jest to zbieżne z interesem firmy.

Niemniej jednak można się zastanowić, czy ktoś z użytkowników Linuksa w ogóle będzie Edge’a używał. W końcu są oni z reguły niechętni Microsoftowi, pomimo tego, że gigant technologiczny od kilku lat mocno podkreśla, iż uwielbia Linuksa.

<p>Loading...</p>