12.05.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Microsoft chce zabezpieczać Linuksa i macOS (mając problemy z Windowsem)

Microsoft chce, aby z możliwości narzędzia Threat and Vulnerability Management (TVM) mógł korzystać Linux oraz macOS.

Microsoft chce zabezpieczać Linuksa i macOS (mając problemy z Windowsem)

Microsoft wprowadza funkcje swojego narzędzia Threat and Vulnerability Management (TVM) do Linuksa - projekt jest obecnie w fazie public review razem z systemem macOS. Co więcej, firma z Redmond chce rozszerzyć swój projekt na Androida oraz urządzenia z iOSem. 

TVM jest obecnie dostępny w Windows 10 oraz na urządzeniach działających z Windows Server - Microsoft twierdzi jednak, że rozszerzenie działania ich narzędzia na inne systemy operacyjne jest równie ważne, co dobre działanie na ich własnych - stąd cała ta inicjatywa.

Poniżej dokładniej przyjrzymy się, czym jest Threat and Vulnerability Management Microsoftu, oraz temu, jak mogą z niego skorzystać inni.


Źródło

Czym jest TVM?

Microsoft opisuje TVM jako narzędzie, które pomaga zmniejszać ekspozycję na zagrożenia cybernetyczne dzięki podejściu opartemu na ocenie ryzyka. Pozwala ono m.in. na zarządzanie lukami w zabezpieczeniach, odkrywanie zagrożenia w czasie rzeczywistym, ustalanie priorytetów, jeśli chodzi o walkę z zagrożeniami, oraz łączenie zasobów IT w celu przyspieszenia całego procesu. 

Ci korzystający z Linuksa będą więc mogli przeglądać wykryte zagrożenia wewnątrz aplikacji oraz sprawdzać niepoprawne konfigurację, tak aby dokonać odpowiednich zmian w obsługiwanych urządzeniach. Co więcej, użytkownicy będą też mogli wykryć ponad 30 niebezpiecznych konfiguracji - twórcy zaznaczają, że możliwości oraz zestaw znanych zagrożeń będzie cały czas rozszerzany.

Obsługa

Jeśli chodzi natomiast o obsługiwane dystrybucje, to na początku będą to RHEL, CentOS i Ubuntu, a Oracle, SUSE i Debian zostaną dodane trochę później. Co więcej, Threat and Vulnerability Management jest kluczowym komponentem Microsoft Secure Score for Devices, czyli narzędzia pozwalającego na pomiar stanu bezpieczeństwa w danej organizacji - po konfiguracji do Microsoft Secure Store zostaną również dodane Linux oraz macOS.

Podsumowanie

Microsoft chce wyraźnie zadbać o bezpieczeństwo innych systemów operacyjnych, co jest bardzo pozytywnym posunięciem. Dość ironiczne w tej całej sprawie jest jednak to, że nie mają oni zbyt dobrej opinii jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich własnych systemów - w Windowsie co chwilę trafia się jakaś poważna dziura, czy to chodzi o najnowszy OS, czy o starsze wersje. Niemniej jednak warto się zastanowić, czy nie jest to już tylko stereotyp i Microsoft naprawdę poczynił duże postępy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

<p>Loading...</p>