List do młodego Inżyniera Danych (i nie tylko)
Na początku swojej drogi Data Scientist Engineera możesz sądzić, że nauka o danych to nie Twoja bajka, ale poniżej przedstawię Ci trochę powodów, które dadzą Ci nadzieję, i pokażą, że może jednak znalazłeś swoje miejsce.
Nauka jest sposobem myślenia o świecie. Taki proces obejmuje systematyczną obserwację, eksperymentowanie, rozumowanie indukcyjne i dedukcyjne, kreowanie i testowanie. Będziesz rozwijać hipotezy i teorie, a tego nie da się tak po prostu nauczyć. Musisz stać się częścią tego procesu. Dobra wiadomość - czas jest po Twojej stronie.
Kod (źródłowy lub skompilowany) jest abstrakcyjną reprezentacją zamrożonego momentu w czasie. Najmniejszą jednostką kodu jest bit, kolejnym poziomem abstrakcji są typy (m.in. INT, CHAR, LONG, DOUBLE, FLOAT). To jest to, co maszyna rozumie. Na moment stracisz uwagę i coś może Ci umknąć i wpłynąć na całość. Ufaj kodowi, ale zawsze sprawdzaj wszystko dokładnie.
Ludzie rozumieją świat bardzo konkretnie. Życie jest prawdziwe, emocjonalne, ulotne, pełne miłości i nienawiści, zazdrości, bólu, cierpienia, śmierci, odrodzenia, poświęcenia, żałoby i transformacji. Naucz się wykorzystywać tę sztukę życia i naukę o technologii, aby opowiadać lepsze historie w prawdziwym życiu.
Matematyka to fałszywy trop. Czy potrafisz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić? Podnieś ręce do góry, pokaż palce u stóp, policz do 10. W tej chwili jesteś równy maszynie. Co prawda jest ona szybsza w enumeracji, iteracji i rekurencji. Jednak maszyna nigdy nie pokona Cię w uczeniu się. Życie kodera jest zobowiązaniem do uczenia się o tym, "jak się uczyć" szybciej.
Możesz zacząć życie jako cieśla lub próbować blefować jako architekt. Natura ludzkich wysiłków (projektowanie i budowanie moralnego życia) jest kształtowana przez społeczne nisze, które konstruujemy. Kodowanie jest jak imperatyw. Każdy z nas trzyma w ręku drukarkę Guttenberga. Świat zawsze będzie potrzebował cieśli. Bądź pokorny, żyj jak cieśla. W pierwszej kolejności naucz się rzemiosła kodowania. Dzięki temu staniesz się lepszym architektem.
Od czasu do czasu odejdź od komputera. Funkcjonuj w innym środowisku, również wśród nie-naukowców. Być może poświęcisz na to sporo czasu, ale poczujesz zmianę. Życie prezentuje się w nieskończonej ilości permutacji. I podobnie jest z kodem. Zwłaszcza piesze wędrówki wyostrzają zmysły, szybciej dostrzegasz wzorce, a Twoja jasność umysłu jest o wiele lepsza.
Uważaj na szarlatanów i tych, którzy mogliby Cię oszukać. Przychodzą mi tutaj na myśl inkubatory. Młodzieńcza ambicja i intelekt są łatwo przekierowywane na drogę, która może pozbawić Cię Twojej inspirującej tożsamości. Znajdź ludzi, którym możesz zaufać.
Kodowanie to podróż tak szeroka i długa, jak rzeka Amazonka. W koronach drzew kryje się ponad 10 milionów znanych gatunków. A wiele innych pozostaje jeszcze nieodkrytych. Istnieje wiele innych dziedzin, mamy oceany, drogę mleczną i ludzki umysł jako możliwe dyscypliny, które mogą odpowiadać Twoim zainteresowaniom. Masz niemal nieograniczone możliwości. Zbuduj swoją osobistą niszę, zinterpretuj ją za pomocą kodu.
Świat jest niebezpieczny. Możliwości, jak i ryzyko, kryją się na każdym kroku. Zmiany zachodzą szybciej, niż ludzie są w stanie się do nich dostosować. Dlatego pielęgnuj przyjaźń z innymi. Gdzieś tam w świecie żyje sobie zapewne mentor, który kiedyś ma szansę zmienić Twoje życie. Kiedy go spotkasz, po prostu pytaj i ucz się.
W miarę zdobywania doświadczenia i budowania osobistego repozytorium priorytetów pamiętaj, aby czytać poza swoją specjalizacją. Podstawowe pojęcia danych, informacji, wiedzy i mądrości, znajdują wyraz w wielu dziedzinach takich jak biologia, antropologia, socjologia, psychologia, architektura, biznes, inżynieria i filozofia.
Śledź open source, bo to tam rodzą się najważniejsze trendy. Czerp z nich jak najwięcej dla siebie.
Idź i rób rzeczy, buduj, ucz się. Sklepy z zabawkami i niedrogimi narzędziami masz prawdopodobnie na wyciągnięcie ręki. Eksperymentuj z sieciami neuronowymi USB, samonaprowadzającymi się dronami, mikrokontrolerami, SoC, kamerami, ręcznymi skanerami, drukarkami 3D. Lista jest bardzo długa. Dzięki kombinowaniu przy takich rzeczach obudzisz w sobie dziecko. Dzięki temu docenisz też to, jak małe fragmenty kodu przekształcają ludzkie doświadczenie w magię.
Ucz się szybciej od innych. Nie oznacza to, że musisz zająć przodującą pozycję podczas tworzenia się projektu. Naucz się sztuki kierowania z tylnego siedzenia. Świeć przykładem. Słuchaj innych, staraj się zyskać porozumienie za pomocą przemyślanych pytań, pomagaj w wypracowywaniu wspólnego porozumienia, a zobaczysz, że zespół zacznie podążać w jednym kierunku.
Emocje są elastyczne i ulotne. Pojawią się chwile, kiedy będziesz przekonany, że Twoja decyzja jest słuszna, biorąc pod uwagę okoliczności. Rozwijaj intuicję (Mózg Bayesowski), aby wiedzieć, kiedy zaryzykować.
To dobre uczucie, kiedy zespół wygrywa. Naucz się celebrować i wspierać swoich towarzyszy, kiedy uczą się i wygrywają. Nie chodzi tu o indywidualną rywalizację, ale o dynamikę grupy, rozgrywającą się w czasie rzeczywistym. Dzięki wspólnym sukcesom, wszyscy razem czegoś się uczą.
Naucz się ryzykować poprzez eksperymentowanie. Rób notatki, dokumentuj przyczyny i skutki, szukaj korelacji, dziel się błędami i przeoczeniami. Niespójność staje się życiowym faktem, gdy modele są w ruchu, a zwłaszcza gdy są w umyśle innej osoby.
Prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy staniesz przed poważnym dylematem. Zdarza się to częściej, niż nam się wydaje. Tempo innowacji wyprzedza kierownictwo. I jest to temat wart dłuższej dyskusji. Umiejętność mówienia prawdy do i o kierownictwu, podważania tego, z czym się nie zgadzamy, to ważna umiejętność.
Częścią przemiany w kodera jest zobowiązanie do przekazywania informacji dalej. Uczenie, mentoring i nauczanie czynią nas tymi, kim jesteśmy jako wspólnota.
Twoim osobistym powołaniem może stać się bycie Ambasadorem Kodu. Być może masz talent do przekazywania skomplikowanych tematów szerokiemu gronu odbiorców. Wykorzystuj i czerp korzyści ze swojego talentu, ponieważ potrzebujemy więcej takich jak Ty!
I wreszcie! Pamiętaj, że jesteś inny i należysz do elitarnego grona. Większość ludzi nie rozumie tego, co Ty. Dlatego też nie możesz zapominać, że dzieci chcą się bawić z mamą i tatą, znajomi chcą się z Tobą widywać, zespoły rozwijają się dzięki doświadczeniom, które mają miejsce w biurze i poza nim. Naucz się przełączać, zapominać o kodzie, wracać od czasu do czasu do świata analogowego. Jest to trudne, ale z czasem staje się łatwiejsze. Ludzie, którzy Cię kochają, będą cenić twoją błyskotliwość i poczucie humoru jeszcze bardziej.
Nauczyłem się kodować i to pod ogromną presją. To doświadczenie uratowało mi życie, z którym w tamtym czasie było różnie. Kod i technika to potężne narzędzia. Zmieniają one życie na naszej planecie. Jako koder, jesteś obdarzony unikalnym talentem. Myślisz abstrakcyjnie. Życzę Ci powodzenia w Twojej osobistej podróży od nowicjusza do eksperta. To naprawdę świetny czas na bycie koderem!
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.