Bulldogjob
Bulldogjob

Linus Torvalds wydaje Linuksa 5.8 wcześniej niż planował

Linus Torvalds zdecydował się na przedwczesne wydanie wersji Linux 5.8, które jest według niego aktualizacją przełomową.
4.08.20202 min
Linus Torvalds wydaje Linuksa 5.8 wcześniej niż planował

Linus Torvalds wydał nową wersję kernela Linuksa wcześniej, niż zamierzał. Fiński programista zastanawiał się ostatnio nad rozwiązaniem problemu z bałaganem w zależnościach, jeżeli chodzi o pliki nagłówkowe, ale stwierdził ostatecznie w swoim ostatnim wpisie, że nie ma sensu czekać kolejnego tygodnia, bo nie będzie z tego żadnej katastrofy i nie ma się, co martwić w przypadku ewentualnych błędów. 

Tak czy siak, wersja 5.8 jest pod wieloma względami wydaniem wyjątkowym — zawiera ona szereg małych, ale jakże licznych zmian, w których nie brakuje innowacji i ciekawych nowości. Sam Linus Torvalds zapowiadał niedawno, że będzie to jedno z największych wydań w historii tego systemu open-source. Zapewniał on niedawno, że:

Zmodyfikowaliśmy około 20% wszystkich plików w repozytorium kernel source. 5.8 to naprawdę przełomowe wydanie.


W następnej części artykułu przyjrzymy się niektórym z tych innowacji, aby przekonać się, dlaczego 5.8 jest wydaniem jedynym w swoim rodzaju.

Nowości

Na początku warto zwrócić uwagę na ulepszenia związane z obsługą procesorów AMD razem ze sterownikami do obsługi czujników temperatury procesorów architektury Zen i Zen2. Mamy też dodanie obsługi dla interfejsu Thunderbolt 4.0, który jest na innych systemach niż x86, a także dużo zaktualizowanych sterowników. Dostaliśmy zatem wsparcie dla nowych układów Adreno (405, 640 i 650) i załatane luki Spectre.

Co więcej, wraz z wersją 5.8 została również wprowadzona możliwość zmiany klawiszy ctrl oraz fn, gdy korzystamy z klawiatur Apple’a, a Linus Torvalds sam zwraca uwagę na poprawki RCU. Z pozostałych ulepszeń, dostaliśmy jeszcze ogóle poprawki dotyczące architektury systemu oraz zarządzania pamięcią, a wraz z obsługą nowych sterowników przychodzi również bogata lista nowych podzespołów.

Ogólnie rzecz biorąc, zmodyfikowano ponad 14 000 plików i dodano aż 80 000 linijek kodu.

Jeżeli chodzi o nowości Linuksa, to warto również wspomnieć o nowym nazewnictwie, które pojawia się wraz z wydaniem 5.8. Developerzy będą od teraz zobowiązani unikać takich terminów, jak "slave", "master", "whitelist", "blacklist" i zastępować je pasującymi alternatywami. Rewolucyjną zmianę zatwierdził sam ojciec Linuksa. 

Podsumowanie

Wersja 5.8 jest wydaniem małych zmian, ale zebrawszy je wszystkie w całość, to mamy całkiem sporą aktualizację. Sam Linus postrzega najnowszą aktualizację jako prawdziwy przełom, więc pewnie coś musi być na rzeczy. Sam fakt, że w samym roku 2020 pojawiły się już aż 4 duże aktualizacje jądra Linuksa, jest imponujący, a wydanie 5.8 jest świetnym tego zwieńczeniem i wisienką na torcie.

<p>Loading...</p>