Neuroróżnorodność w miejscu pracy
11.06.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Linus Torvalds kontra antyszczepionkowiec - czyli walka na ostre słowa

Sprawdź, jak Linus Torvalds zareagował na szerzenie dezinformacji na temat szczepionek przeciw COVID-19 na liście mailingowej Linuksa.

Linus Torvalds kontra antyszczepionkowiec - czyli walka na ostre słowa

Linusowi Torvaldsowi zdarzyło się użyć ostatnio dosadnych słów w stosunku do osoby, która napisała na liście mailingowej Linuksa, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 doprowadzą do utworzenia nowej humanoidalnej rasy. Fiński programista dodał również, że dopilnuje, aby dyskusje tego typu nie miały miejsca na żadnej z jego list mailngowych. 

Cała afera rozpoczęła się w wątku dyskusyjnym o nazwie “Maintainers / Kernel Summit 2021 planning kick-off”, który został zapoczątkowany w kwietniu 2021. Organizatorzy wydarzenia doszli do wniosku, że bezpieczniej będzie, jeśli cały wydarzenie odbędzie się w tym roku online, ale część chętnych zapytała, czy fakt, że dużo ludzi jest już zaszczepionych może wpłynąć na zmianę decyzji.

Na liście mailingowej odezwał się użytkownik “Enrico Weigelt, metux IT consult”, który stwierdził, że zna wielu ludzi, którzy nigdy nie wezmą udziału w tym eksperymencie na ludzkich organizmach (czyli szczepieniach przeciw COVID-19), który po prostu tworzy on nową humanoidalną rasę. Całą odpowiedź możecie przeczytać tutaj.

Co więcej, Weigelt odpowiedział na twierdzenie, że trochę jeszcze czasu minie zanim pandemia nowego koronawirusa się zakończy, w następujący sposób:

“Jaka pandemia? Czy ktoś zadał sobie w ogóle trud, żeby przeanalizować prawdziwe dane naukowe, zamiast czerpać wiedzę na ten temat tylko z komercyjnych stacji telewizyjnych?”

Torvalds dawno nie używał już tak dosadnego języka na liście mailingowej Linuksa, zwłaszcza po incydencie w 2018, kiedy to społeczność linuksowa miała już serdecznie dosyć tego, że fiński programista obrażał kogo popadnie i poprosiła go o zmianę podejścia. Tym razem jednak miarka się przebrała, bo Linus zareagował ostro (ale nie tak ostro jak kiedyś):

“Proszę zachować swoje szalone i niesłuszne pod względem technicznym antyszczepionkowe poglądy dla siebie. Wyraźnie nie wiesz, o czym mówisz, nie wiesz, czym jest mRNA i szerzysz idiotyczne kłamstwa. Być może robisz to nieświadomie i wynika to z tego, że jesteś niedoedukowany, a być może robisz to bo naoglądałeś się filmików na YouTube nagrywanych przez szarlatanów, którzy nie wiedzą, co mówią. No ale kurde: nieważne skąd się to u Ciebie wzięło, ważne jest to, że nie pozwolę, aby lista mailingowa Linuksa była miejscem do szerzenia takich idiotycznych bredni.”

You cannot win


I to jeszcze nie wszystko - na koniec Linus powiedział, że jeśli Weigelt chce sobie wierzyć w podobne bzdury, to niech sobie wierzy, ale mógłby się przynajmniej zamknąć i nie pisać o tym na liście mailingowej Linuksa. Torvalds tłumaczył też, że mRNA nie może utworzyć nowej humanoidalnej rasy, a potem zaczął namawiać Weigelta, żeby ten się doedukował. 

Całość odpowiedzi fińskiego programisty możesz przeczytać tutaj

Podsumowanie

Niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy na niektóre tematy, to reakcja Linusa wydaje się słuszna - lista mailingowa Linuksa to nie miejsce na tego typu dyskusje. Należałoby się na niej raczej skupić na sprawach dotyczących kernela. 

<p>Loading...</p>