24.02.20201 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Lighthouse Pagespeed od Google’a dostępny w Firefoxie

Google wprowadziło swoje rozszerzenie do badania stron internetowych pod względem wydajności do Firefoxa.

Lighthouse Pagespeed od Google’a dostępny w Firefoxie

Google wprowadziło swoje rozszerzenie do diagnozowania stron internetowych pod względem wydajności o nazwie Lighthouse Pagespeed do Firefoxa. 

Czym jest Lighthouse Pagespeed?

“Latarnia morska” (bo tak można przetłumaczyć nazwę rozszerzenia) jest dosyć popularnym narzędziem typu open-source, z którego korzysta ponad 40 000 użytkowników. W swoim działaniu wykorzystuje PageSpeed Insights API, który generuje raport o działaniu danej strony internetowej. 

Lighthouse po raz pierwszy pojawił się w przeglądarce Google Chrome w 2016 roku, a teraz zawitał do sklepu add-ons store (AMO) Mozilli.  


Jak korzystać z rozszerzenia?

Na początku trzeba wejść na jego stronę, ściągnąć i zainstalować. Odwiedzając jakąkolwiek witrynę internetową, należy kliknąć ikonę rozszerzenia na pasku narzędzi, a tam przycisk “Generate report.”

The Lighthouse Report Viewer przeprowadzi analizę danej strony i wyświetli szczegółowy raport na temat wydajności, dostępności, najlepszych praktyk, SEO oraz progresywnych aplikacji i przedstawi wyniki w skali od 0 do 100. Wygląda to następująco:


Co więcej, raport zawiera też sugestie i wskazówki optymalizacyjne, aby zwiększyć wynik każdej kategorii i, co za tym idzie, prędkość danej strony:

Podsumowanie

Lighthouse Pagespeed to przydatne rozszerzenie, które jest już teraz również dostępne na FF. Warto je uruchomić i zobaczyć, jaki wynik ma strona, którą aktualnie rozwijasz (o ile taka istnieje) oraz wprowadzić niektóre sugestie w celu poprawy prędkości i polepszeniu potencjalnego user experience.

<p>Loading...</p>