Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.01.20224 min
Vimanet

Vimanet

Krakowski software house i jego międzynarodowe projekty w dobie pandemii

Dobre miejsce pracy powinno być nastawione nie tylko na realizację projektów, które mają wpływ na otaczający nas świat - krakowscy programiści opisują swoje doświadczenia w branży healthcare, dzięki którym zmieniają podejście do opieki zdrowotnej.

Krakowski software house i jego międzynarodowe projekty w dobie pandemii

Wszystko zaczęło się…w przysłowiowym garażu.

Razem z kolegą zdecydowaliśmy się tworzyć oprogramowanie na zamówienie. Naszym pierwszym klientem był startup z Norwegii. Pojawiały się kolejne projekty, głównie międzynarodowe. Osobiście zawsze miałem większą łatwość w nawiązywaniu relacji z klientami z zachodu, gdzie cena nie była głównych wskaźnikiem, gdzie ważniejsze były kompetencje.

Po roku działalności pracy było tak dużo, że zaczęliśmy zatrudniać innych programistów do pomocy. To był duży przełom, również mentalny, już nie byłem odpowiedzialny tylko za siebie, czułem się odpowiedzialny również za pracowników. Mijały lata, przybywało klientów i współpracowników, zmienialiśmy biura. Z młodzieńczej przygody i potrzeby niezależności powstała kilkudziesięcioosobowa firma, świadcząca usługi IT dla klientów na całym świecie.  

Krzysztof Korbel, CEO & Founder w Vimanet

Jak zmienił się krakowski software house?

Przez blisko piętnaście lat istnienia firmy, udało nam się stworzyć zespół zgranych pasjonatów i specjalistów programowania. Obecnie specjalizujemy się w budowaniu aplikacji internetowych, w oparciu o architekturę chmury (cloud-based), a także aplikacji na urządzenia mobilne. Jako software i outsourcing house, dostarczamy również wyspecjalizowane zespoły R&D, które tworzą dla naszych klientów dedykowane rozwiązania przy użyciu współczesnych narzędzi i sprawdzonych technologii.

Dzisiaj nie tylko tworzymy aplikacje, ale również staramy się, by świat był lepszy, dlatego głównie skupiamy się na branży healthcare. Tworzone przez nas produkty ograniczają liczbę infekcji w szpitalach, pomagają pacjentom w przejściu przez skomplikowany proces in-vitro czy monitorują przepisywane leki i zapobiegają niepożądanym, a często fatalnym w skutkach interakcjom leków.

Oprócz branży healthcare, nasze doświadczenie, pozwala nam na dostarczanie innowacji w wielu dziedzinach, w tym aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, rozwiązaniach B2B, SaaS i IoT dla branż, Fintech, Digital Industry, czy Construction (BIM).

Projekty, dzięki którym branża medyczna staje się innowacyjna

Jednym z naszych projektów dla branży healthcare to produkt oparty na rozwiązaniach IoT dla duńskiego startupu. Nasz klient, z którym współpracujemy od 2018 roku — Sani nudge to firma z branży technologii medycznych, której misją jest eliminacja zakażeń szpitalnych.

Sani nudge dostarcza innowacyjny system monitorujący zachowanie personelu medycznego w kontekście przestrzegania procedur związanych z higieną rąk. System agreguje dane pochodzące z sieci specjalnych sensorów IoT, łącząc je z odpowiednio zaprojektowaną platformą internetową. Za pomocą czujników zainstalowanych w dozownikach środków odkażających do rąk oraz przy łóżkach pacjentów, aplikacja przypomina personelowi medycznemu o dezynfekcji rąk przed i po każdym kontakcie z pacjentem. Dzięki temu administracja szpitala może monitorować, czy poziom higieny jest zgodny z obowiązującymi standardami, aby zmniejszać liczbę zakażeń oraz skutecznie ratować życie.

Kolejnym projektem z branży zdrowotnej, w którym mamy przyjemność brać udział to aplikacja zarządzająca dostępem do dokumentacji klinicznej przez cały okres leczenia niepłodności. Aplikacja Fertility Consent zapewnia gotową do użycia bibliotekę materiałów, która w interesujący sposób wyjaśnia każdy etap leczenia niepłodności. Pacjent ma dostęp do dashbordu, który umożliwia intuicyjną nawigację krok po kroku, przez wszystkie planowane zabiegi.

To tylko wybrane z wielu projektów, nad którymi pracujemy każdego dnia i które dają nam poczucie, że to, co robimy, nie tylko pozwala rozwijać się naszym klientom, ale również sprawia, że żyjemy w lepszym świecie, tym bardziej w obliczu pandemii. Więcej o naszych projektach przeczytasz tutaj, a także  dowiesz się, co klienci cenią najbardziej podczas współpracy z nami, odwiedzając portal Clutch.

Zespół dopasowany do kultury organizacyjnej 

Staramy się przede wszystkim tworzyć miejsce pracy, nastawione nie tylko na realizację projektów, które mają wpływ na otaczający nas świat, ale także na zmienianie podejścia choćby do opieki zdrowotnej. Angażujemy się również w projekty wolontaryjne, czy dajemy naszym pracownikom możliwość wyboru ich własnej ścieżki rozwoju. Cenimy niezależność oraz proaktywność, praktykujemy kulturę feedbacku i na bieżąco dzielimy się z pracownikami informacjami na poziomie biznesowym, by wiedzieli co dzieje się w firmie i jakie decyzje chcemy podejmować.

Dołączyłem do Vimanet, w momencie, w którym odczułem potrzebę powrotu do kodowania na pełny etat. Po ponad dwóch lat tutaj mogę śmiało powiedzieć, że pracuje z nowoczesnym stosem technologicznym i mam do czynienia z zaawansowanymi wyzwaniami projektowymi, które pomogły mi odzyskać radość z programowania. Ze względu na kulturę firmy, każdy ma możliwość zgłaszania własnych inicjatyw, prowadzenia rozmów technicznych z innymi pracownikami oraz realnie przyczynia się do rozwoju firmy.

Grzegorz Juras, Team Leader & Senior .NET Developer w Vimanet

Swoje codzienne działania opieramy na firmowych wartościach — szczerość, niezależność, elastyczność, transparentność, proaktywność oraz życzliwość. Wiemy również, jak ważny jest odpoczynek od codziennych tasków, dlatego jako firma dbająca o dobre samopoczucie pracowników, organizujemy kilka razy w roku tematyczne spotkania, takie jak 3-dniowe wyjazdy integracyjne, summer party, Halloween, urodziny firmowe czy wspólny udział w akcjach charytatywnych. Każdy z nas to nietuzinkowa osobowość posiadająca szereg pasji i realizująca je poza pracą. A co najważniejsze, chętnie wymieniamy się między sobą sportowymi czy artystycznymi doświadczeniami, zachęcając pozostałych do wspólnych aktywności.

Dokąd zmierzamy? 

Z roku na rok ​zwiększamy zakres swojej działalności. Mamy w planach zaistnieć na kolejnych rynkach, choćby przez wyjazdowe misje zagraniczne, które będziemy realizować w ramach projektu “Go To Brand 2022”.  Pracujemy też nad in-house’owym produktem, który zrewolucjonizuje branżę healthcare, dlatego nie będziemy ściemniać — szukamy doświadczonych osób do zespołu, w którym stack technologiczny nie pamięta już kaset VHS (.NET Core, Azure, Angular). 

W następnym roku planujemy również powiększenie obecnych zespołów projektowych, więc będziemy otwierać zupełnie nowe stanowiska. Z tego powodu, odświeżyliśmy też naszą zakładkę kariera, by była bardziej przyjazna dla kandydatów i by znalazło się w niej wszystko, co może być ważne na etapie poszukiwania nowego miejsca pracy. 

Jeśli ponad wszystko cenisz bycie sobą w miejscu pracy, utożsamiasz się z naszymi wartościami i podejściem, a do tego szukasz wyzwań w rozwijającej się firmie, to zajrzyj na nasz profil.

<p>Loading...</p>