Bulldogjob
Bulldogjob

Kocha, lubi, szanuje? Twórca Pythona o TypeScript, Rust, Julia i Go

Sprawdź, co Guido Van Rossum myśli o takich językach programowania, jak TypeScript, Go i Rust.
12.05.20223 min
Kocha, lubi, szanuje? Twórca Pythona o TypeScript, Rust, Julia i Go

Guido Van Rossum, holenderski programista i twórca Pythona, podzielił się ostatnio swoimi przemyśleniami na temat kilku innych języków programowania. Jego refleksje dotyczyły m.in. Rusta, Go i TypeScript, a można je było usłyszeć podczas wywiadu z Francescą Lazzeri, która pracuje jako Principal Cloud Advocate Manager w Microsoft.  

Van Rossum stwierdził, że ogólnie uwielbia języki programowania, ale kodowanie czegoś w innych technologiach nie jest jego mocną stroną, ponieważ zawsze może powiedzieć, że umie już to zrobić w Pythonie. Niemniej jednak nie oznacza to, że Benevolent Dictator for Life Pythona nie ma swoich przemyśleń na temat innych języków programowania. 

Twórca Pythona o innych językach

Przyjrzymy się tutaj dokładniej temu, co podczas wywiadu Guido Van Rossum powiedział o TypeScript, Julia, Go oraz Rust. 


TypeScript

Zacznijmy od TypeScript - holdenderski programista mówi, że to świetny język i kilka jego funkcji zostało nawet zaimplementowanych w Pythonie (np. opcjonalne typowanie statyczne znane też jako gradual typing). Van Rossum dodał również, że TypeScript robi rzeczy, które Python cały czas stara się rozgryźć - obecnie więc oczy twórców języka są po części skupione na TS.

Co ciekawe, Guido Van Rossum zaznaczył, że gdy do Pythona dodawano opcjonalne typowanie statyczne, to nie wiedział, że taka funkcja jest już w TypeScript. Co więcej, nie czuł się on za bardzo zainspirowany tym językiem, ponieważ TS powstał w zasadzie tylko przez popularność JavaScriptu. 

Kończąc, warto dodać, że holenderski programista uważa TypeScript i Pythona za języki bardzo podobne, ponieważ oba się od siebie nawzajem czegoś uczą. 


Julia

Julia to język, który czerpie z wielu paradygmatów programowania: obiektowego, funkcyjnego oraz imperatywnego. Język ten ma również zewnętrzne interfejsy funkcji dla C, Fortranu, C++, Pythona, R, Javy i wielu innych. Van Rossum powiedział natomiast, że Julia to nawet ciekawa interpretacja Pythona, ale gdy przyjrzymy się temu językowi bliżej, to możemy dojść do wniosku, że nikt nie powinien kodować w Julii i w Pythonie w tym samym czasie.

Mówi on też, że Julia jest raczej niszowym językiem, ale jeśli ktoś jest w tej niszy, to będzie mógł w Julii zrobić rzeczy, które nie są nawet możliwe w Pythonie. Niemniej jednak Van Rossum twierdzi, że Julia ma w wielu aspektach ograniczenia i nie spodziewa się on, że ktoś może dać radę napisać w tym języku serwer webowy.


Go i Rust

Jeśli chodzi o Go, czyli młody język zaprojektowany przez Google’a, to Van Rossum uważa, że jest on prawdopodobnie najbardziej podobny do Pythona ze wszystkich. 

Rust jest natomiast językiem dobrym do konkretnych rzeczy i można powiedzieć, że jest w pewnym sensie ewolucją języka C++ - w przypadku Rusta o wiele ciężej jest obejść kompilator, który rozwiązuje problem alokowania pamięci w sposób prawie perfekcyjny.

Podsumowanie

Po rozstaniu z Dropboxem Guido Van Rossum planował przejść na emeryturę, ale stwierdził, że nadal chce coś robić, więc dał się zatrudnić Microsoftowi. Co więcej, obiecał on ostatnio, że podwoi szybkość Pythona, gdy nadejdzie wersja 3.11, więc widać, że nie zamierza próżnować. 

Jeśli ktoś jest zainteresowany całością wywiadu z Guido Van Rossumem, to można go obejrzeć tutaj:

<p>Loading...</p>