Klawiatura dla programisty. Jaką wybrać?
Postanowiliśmy pochylić się nad klawiaturami, ale nie nad naszymi, tylko nad klawiaturami dla programistów. Sprawdzamy, na jakie parametry koderzy powinni zwracać uwagę, kupując dla siebie taki sprzęt oraz jakie modele warto wziąć pod uwagę.
Na co zwracać uwagę?
Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli klawiatur. Dlatego wybór najlepszego sprzętu może być problemem. Chociaż najczęściej programiści kierują się przede wszystkim własnymi upodobaniami i przyzwyczajeniami (jeśli pozwolą im na to pracodawcy, zapewniający narzędzia pracy), warto wiedzieć, na jakie parametry klawiatury zwracać uwagę.
Budowa klawiatury
Wielogodzinne wpisywanie kodu oznacza również intensywną eksploatację klawiatury. Jeśli chcemy, żeby taki sprzęt posłużył nam jak najdłużej, warto stawiać na wytrzymałe klawiatury, które przy okazji precyzyjnie działają i zapewniają wysoki komfort pracy. Najtańszymi i najpopularniejszymi modelami są klawiatury membranowe (klawisz styka się z drukowaną płytką za pomocą gumowej membrany), te jednak bardzo szybko się zużywają, a do tego są mało precyzyjne. Nieco lepszym wariantem są klawiatury membranowe, wyposażone dodatkowo w mechanizm nożycowy, zapewniający większą trwałość i komfort użytkowania.
Zdecydowanie najlepsze na rynku, ale i niestety najdroższe, są klawiatury mechaniczne. Tego typu modele są nawet dziesięciokrotnie trwalsze od innych typów, charakteryzują się dużą szybkością, precyzją i bardzo dobrze sprawdzają się w pracy programisty. Klawiatury membranowe są zdecydowanie wolniejsze od mechanicznych, ale za to pracują znacznie ciszej. Klawiatury mechaniczne zapewniają wysoki komfort pisania, szybki powrót klawiszy do pozycji początkowej, a ich aktywacja następuje już często po lekkim wciśnięciu, ale za to tego rodzaju klawiatury są z reguły większe od membranowych i cięższe.
Ergonomia
Ważna jest taka budowa klawiatury, która zapewnia komfort i nie powoduje bólu nadgarstków nawet po wielu godzinach pracy. Nieodpowiedni sprzęt nie tylko wywołuje szybsze zmęczenie, ale również może doprowadzić do schorzenia RSI, nazywanego również chorobą komputerową. Programista czuje wtedy ból w nadgarstku, mrowienie, uczucie drętwienia itp. symptomy.
Najlepsze klawiatury posiadają klawisze dopasowane do kształtu dłoni, ułożone w lekkich łukach, wszystko jest odpowiednio wyprofilowane, co ułatwia szybsze i bezwzrokowe pisanie. Tego rodzaju urządzenia często posiadają również specjalne podkładki pod nadgarstki, których zadaniem jest odciążanie stawów. Niektóre modele są dzielone na dwie części, które można dowolnie ułożyć na biurku i dostosować do własnych potrzeb.
Na rynku nie brakuje również tzw. klawiatur ergonomicznych, które cechują się nieco innym kształtem i rozlokowaniem klawiszy niż klasyczne modele. Tego rodzaju rozwiązania mają swoich zwolenników, ale również przeciwników. Nieprzyzwyczajeni do takich klawiatur użytkownicy narzekają na niepraktyczne rozwiązania i niski komfort pracy. Jednak wielu programistów, którzy zaczęli używać klawiatury ergonomicznej, nie wyobraża sobie powrotu do klasycznych modeli.
Możliwość programowania
Dobrym rozwiązaniem jest klawiatura która posiada dodatkowe klawisze z możliwością ich zaprogramowania. Dla przyspieszenia pracy, czasami wygodniej jest przygotować własne makra i przypisać je do wybranych klawiszy. W przypadku niektórych klawiatur nie trzeba nawet uruchamiać dedykowanych programów do zarządzania konfigurowalnymi przyciskami, ale można nagrywać makra błyskawicznie za pomocą jednego klawisza.
Dodatkowe funkcjonalności
Dla usprawnienia pracy i po prostu dla własnej wygody, warto także zwracać uwagę na dodatkowe funkcjonalności klawiatur. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, ale ich brak bywa denerwujący. Prostym przykładem są huby USB. Ich obecność w klawiaturze eliminuje konieczność schylania się lub wstawania, żeby podpiąć zewnętrzne urządzenie. Podobnie możemy spojrzeć na takie elementy, jak wejście minijack (możliwość podpięcia na przykład mikrofonu) czy pokrętło głośności. Tego rodzaju udogodnienia niekoniecznie muszą być niezbędne w codziennej pracy programisty, ale czasami bywają przydatne.
Najlepsze klawiatury dla programistów
Das Keyboard 4 Professional
Jeden z lepszych modeli na rynku. Niemiecki producent proponuje klawiaturę dopracowaną do ostatniego szczegółu, wykonaną z wysokiej jakości materiałów, bardzo wygodną w użytkowaniu. Można wybierać pomiędzy dwoma rodzajami przełączników Cherry MX: Brown (bardzo wygodna klawiatura przy długim programowaniu) i Blue (głośniejsza i mniej komfortowa). Ten model Das Keyboard został wyposażony w dwa huby USB 3.0.
Znajdziemy tu również przyciski multimedialne i pokrętło głośności. Do wykonania klawiszy użyto technologii UV hard coat-protected, co ogranicza ścieranie znajdujących się na nich nadruków. Klawiatura posiada podpórkę montowaną na magnesy, a górny panel został wykonany z anodyzowanego aluminium. Ten model często określany jest jako najcieńsza klawiatura mechaniczna na świecie.
Cena: ok. 670-750zł
Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000
Idealny model dla programistów, którzy szukają przede wszystkim bardzo wysokiej ergonomii. To jedna z najpopularniejszych klawiatur tego typu. Puszysta podkładka pozwala oprzeć i rozluźnić nadgarstki. Komfort pracy zapewnia również wygięty kształt, który dopasowany jest do naturalnego ułożenia dłoni.
Użytkownik ma do dyspozycji klawisze skrótu, dzięki którym uzyska szybki dostęp do różnych zasobów komputera. Ciekawym rozwiązaniem jest suwak znajdujący się w środkowej części klawiatury, za pomocą którego jednym palcem można korzystać z zoomu. Producent zwiększył funkcjonalność klawiatury numerycznej, umieszczając w jej górnej części znak równości, nawiasy i backspace. Aby uniknąć przypadkowego wciskania klawiszy funkcyjnych, wprowadzono możliwość ich blokady.
Cena: około 210zł
Cooler Master SK650
Klawiatura z panelem numerycznym, która charakteryzuje się dużą solidnością wykonania, a jednocześnie jest wygodna w użytkowaniu, smukła i bardzo poręczna. Jej klawisze są wyprofilowane i wyjątkowo płaskie.
Posiada przełączniki Cherry MX Low Profile. Dla fanów gadżetów przypadnie do gustu fakt, że ma efekciarskie podświetlenie klawiszy. Za pomocą dołączonego softu i skrótów klawiszowych, możesz łatwo i szybko zarządzać systemem. Jej wadą dla niektórych może być fakt, że nie ma regulowanego nachylenia.
Cena: około 750zł
Logitech G915
Ten model wyposażony jest w technologię LIGHTSPEED, która gwarantuje najkrótsze opóźnienie i niezawodność działania. Ta klawiatura mechaniczna to bardzo dobry model nie tylko dla graczy, ale również dla programistów. Posiada niskoprofilowe przełączniki mechaniczne GL, które przy słyszalnym klinięciu, zapewniają natychmiastową reakcję.
Tak jak w przypadku Cooler Master SK650, również ma podświetlone klawisze. Inteligentna technologia LIGHTSYNC RGB pozwala programować oświetlenie poszczególnych przycisków w zakresie ~16,8 mln kolorów. Możemy przekształcać klawiaturę w centrum sterowania komputerem, a do zaprogramowania mamy aż 5 klawiszy G. Model Logitech G915 posiada opcję Bluetooth.
Cena: około 850-1000zł
Corsair K95 RGB Platinum Cherry MX
Corsair K95 to klawiatura mechaniczna w lekkiej aluminiowej ramie, z podpórką na nadgarstki. Również posiada podświetlenie. Jej klawisze są bardzo czułe, wystarczy nacisk na głębokość 1,2 mm, a polecenie jest natychmiast przesyłane do komputera. Ten model ma aż 6 programowalnych klawiszy G.
Wszystkimi funkcjami tej klawiatury można zarządzać za pomocą softu CUE. K95 Platinum zapewnia funckję Anti-Ghosting (zapobiegającą rejestrowaniu dodatkowego przycisku, który nie został wciśnięty) i Key Rollover (określającą, jak wiele przycisków można jednocześnie wcisnąć). Model ten pozwala również zapisać maksymalnie trzy profile z własnymi ustawieniami, bez żadnego oprogramowania. Posiada złącze USB.
Cena: około 850zł
Keychron K6 Wireless Mechanical Keyboard
Jest to solidna i wygodna klawiatura, która oferuje możliwość połączenia się na Bluetooth z dużą ilością urządzeń — można z niej np. korzystać, pracując jednocześnie na laptopie i komputerze stacjonarnym, co oznacza sporą wygodę i oszczędność czasu. Klawiatura ta ma również bardzo wytrzymałą baterię o pojemności 400 mAh, co sprawia, że nie musisz jej zbyt często ładować. Istnieje też jednak możliwość połączenia jej do prądu.
Klawiatura ta może działać na Windowsie, Linuksie i komputerach Mac — ma ona nawet oddzielny układ klawiszy dla Maca i Windowsa, co daje możliwość dostosowania sobie wszystkiego tak, żeby Tobie było najwygodniej.
Cena: 345-400 zł
Logitech MX Keys
Jest to klawiatura zaprojektowana specjalnie dla developerów i pomimo że nie jest mechaniczna, to pisze się na niej wygodnie i praktycznie bezgłośnie. Jest ona również dość kompaktowa i ma oddzielne tryby działania dla Windowsa, Linuksa i Maca.
Klawiatura ta jest również bezprzewodowa, a jej bateria może wytrzymać nawet 10 dni, gdy używamy podświetlania oraz nawet 5 miesięcy bez niego. Co więcej, Logitech pozwala na korzystanie z ich oprogramowania do spersonalizowania klawiatury, a korzystając z trybu bezprzewodowego, można podłączyć nawet 3 różne urządzenia jednocześnie.
Cena: 325-400 zł
Kinesis Freestyle Edge
To zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji na liście, a to dlatego, że rzadko można spotkać się z klawiaturą, która ma układ klawiszy podzielony na dwie oddzielne klawiatury. Oto jak ten sprzęt wygląda:
Pomimo tego, że może być trudno przywyknąć do jej wyglądu, to klawiatura ta jest super wygodna i szybko się na niej pisze. Co więcej, posiada ona przełączniki Cherry MX, podświetlenie RGB i klawisze, które można zaprogramować.
Cena: około 760 zł
Apple Magic Keyboard
Jest to dość popularna klawiatura wśród developerów, którzy pracują na Macach. Jest ona bezprzewodowa i ma bardzo wydajny oraz wytrzymały akumulator, który jest w stanie zasilać ją przez ponad miesiąc.
Cena: 500 zł