Języki programowania, których nie warto uczyć się na start
Chciałbym zacząć od tego, że nie ma czegoś takiego jak zły język programowania. Jednak z racji na to, że niektóre ze starszych języków programowania są zastępowane przez nowsze, na które również jest znacznie większe zapotrzebowanie, bardziej sensowne będzie nauczenie się tych nowych. To, co fajne w językach programowania, to to, że podstawowa składnia jest zwykle taka sama. Tak więc, jeśli dobrze opanujesz jeden język, wybór kolejnego staje się o wiele łatwiejszy. A teraz do rzeczy, moja subiektywna lista języków, których nie warto uczyć się w 2023.
C#
Pierwszym językiem, którego powinieneś unikać, jest C#. Jest popularny od lat i zgromadził ogromną społeczność online, która dzieli się wsparciem i wiedzą. Osobiście uważam, że język ten jest bardzo trudny do opanowania dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Dla przykładu, w przypadku C# należy pobrać .net runtime i .net framework. Następnie musisz skompilować do czegoś swój kod, więc potrzebujesz narzędzia wiersza poleceń lub musisz pobrać Visual Studio, albo jeszcze mieć rozszerzenie Visual Studio Code. Początkowo, gdy dopiero się uczysz i chcesz zacząć tworzyć jakieś projekty, jesteś dość ograniczony do aplikacji konsolowych, co niestety jest dość nudne.
Pierwszym językiem programowania, którego warto się nauczyć, jest taki, który nie wymaga wiele, aby zacząć działać. I C# to niestety jeszcze nie jest to, ponieważ mamy już o wiele lepsze opcje.
Java
Kolejnym językiem, którego należy unikać, jest Java. To z kolei może być trudne, ponieważ jest bardzo popularna i nauczana na większości uniwersytetów w programach informatycznych. Jeśli więc uczysz się jej w szkole, to rzeczywiście nie masz wyboru. Jednak jeśli uczysz się samodzielnie, to staraj się jej unikać jako pierwszego wyboru.
Język ten jest używany w wielu firmach, więc w pewnym momencie swojej kariery będziesz z niego korzystać, ale jak wspomniałem wcześniej, po solidnym zrozumieniu jednego języka programowania, wybranie drugiego i trzeciego staje się o wiele łatwiejsze. Problemy z Javą są takie same, jak te, o których powiedziałem wcześniej w C#. Czas konfiguracji zajmuje trochę czasu i musisz napisać dodatkowe linie kodu, aby coś zrobić, podczas gdy w innych językach możesz zrobić to samo w jednej linii kodu.
C++
Innym językiem, którego należy unikać, a który jest również bardzo popularnym językiem nauczanym w programach informatycznych, jest C++. Wiele osób powie, że C++ jest idealnym językiem do nauki programowania! Nie zgadzam się z tym, ponieważ to tak, jakby pójść na siłownię i od razu zacząć od podnoszenia 300 kg. Na początek jest to o wiele za dużo, i dlatego nie jest dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Musisz na to zapracować. C++ nie jest przeciętnym językiem programowania.
Jest to język programowania niskopoziomowego, co oznacza, że ma bezpośredni dostęp do zasobów komputera takich jak pamięć i rejestry procesora. Oznacza to, że jako programista będziesz musiał nauczyć się, jak działa zarządzanie pamięcią i inne niskopoziomowe zadania. Wielu programistów powie, że warto to wiedzieć, ale dla kogoś, kto dopiero zaczyna, nauka podstaw i podstaw języka programowania jest już wystarczająco trudna i nie ma sensu szukać czegoś dodatkowego i bardziej zaawansowanego.
Zamiast tego lepiej nauczyć się języka programowania wysokopoziomowego, takiego jak Python. W Pythonie nie masz bezpośredniego dostępu do zasobów, nie musisz też uczyć się zarządzania pamięcią.
SQL
Kolejnym językiem, którego należy unikać, jest SQL. Tak wogóle to SQL nie jest nawet językiem programowania a językiem zapytań. Ma on pewne aspekty programistyczne, ale jego głównym celem jest wyszukiwanie danych z danych relacyjnych, takich jak filtrowanie informacji, wstawianie informacji itp.
Tego języka warto nauczyć się później, gdy zdobędzie się już większe doświadczenie i pojawi się potrzeba posiadania bazy danych, ale dla kogoś, kto dopiero zaczyna, nie jest będzie to odpowiedni wybór.
PHP
Innym językiem, którego należy unikać, jest PHP. To bardzo popularny język, a według niektórych statystyk z artykułu, który kiedyś czytałem, jest on używany w 8 na 10 odwiedzanych stron internetowych. Obecnie język ten jednak, moim zdaniem, powoli odchodzi do lamusa. Wolałbym nauczyć się JavaScriptu jako mojego pierwszego języka niż PHP, ponieważ jest ten jest nadal bardzo popularny i cieszy się dużym zainteresowaniem.
PHP również cierpi na ten sam problem, o którym wspomniałem w przypadku Javy i C#. Konfiguracja i uruchomienie zajmuje trochę czasu.
Swift & Kotlin
Te dwa kolejne języki nie są złe, ale nauka ich jako pierwszego języka nie byłaby najlepszym wyborem. Oba są używane do tworzenia aplikacji mobilnych. Swift jest używany dla iOS, a Kotlin dla Androida. Swift i Kotlin to w rzeczywistości doskonałe języki do nauki, ale gdy masz już solidne podstawy programowania. Podobnie, jak w przypadku poprzednich języków, potrzeba naprawdę sporo wiedzy, aby zacząć z nimi pracować. Sugerowałbym nauczenie się ich dopiero wtedy, gdy jesteś w 100% przekonany do rozwoju mobilnego i nie interesujesz się tworzeniem stron internetowych, backendem lub innymi stanowiskami niezwiązanymi z rozwojem mobilnym.
Argument jest też taki, że nie ma tak wielu stanowisk dla programistów mobile, jak w przypadku tworzenia stron internetowych, a większość stanowisk dla programistów mobilnych wymaga kilkuletniego doświadczenia. Uwielbiam programowanie na mobile, szczególnie na iOS, a obecnie uczę się języka Swift i tworzę projekty dorywczo, jednocześnie pracując na stanowisku inżyniera, aby mieć solidne podstawy programowania. Kiedy już zdobędę doświadczenie, na pewno będę chciał przejść na rozwój iOS i być może jest to coś, co ty również możesz wypróbować!
Podsumowanie
Na koniec chciałbym jeszcze raz podkreślić, że to tylko moja opinia. Nie umniejszam rangi żadnego z tych języków, ponieważ uważam, że wszystkie są bardzo ważne. Myślę, że ktoś, kto dopiero zaczyna, może lepiej wykorzystać swój czas na naukę języków takich jak Python i JavaScript niż tych, które wymieniłem. Wszystkie te języki mogą być świetnym drugim lub trzecim wyborem, ale dopiero po nauczeniu się solidnych podstaw programowania.
Bez względu na wybrany do nauki język, powodzenia!
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.