Neuroróżnorodność w miejscu pracy
20.01.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

JetBrains z nowym fontem dla programistów

JetBrains wypuścił nowy font dla programistów, który zawiera m.in. większe litery i ligatury.

JetBrains z nowym fontem dla programistów

JetBrains ma nowy font dla programistów. Nazywa się JetBrains Mono i jest czcionką typu open-source. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się jego najważniejszym cechom oraz temu, dlaczego warto z niego skorzystać.

Większe litery

Kod musi się dobrze czytać. Aby tak właśnie było, JetBrains zwiększa wielkość małych liter. To prawdopodobnie bardzo pomocna cecha dla dyslektyków, którym odpowiednio duże znaki mogą pomóc w czytaniu. Na ogół jednak im większe litery, tym lepiej. Czy sprawia komuś przyjemność czytanie książki, której strony zawierają tekst pisany czcionką 8 lub mniejszą? 

Oto przykład tego, jak litery wyglądają w JetBrains Mono:

Ligatury

Ligatura to jeden znak składający się z dwóch połączonych symboli. Z założenia jest to technika, która ma pomóc zaoszczędzić miejsce w kodzie. Co więcej, ligatury mogą trochę „posprzątać”, dzięki czemu kod nie będzie tak męczący dla oczu. W JetBrains Mono wygląda to tak:

Rozróżnianie podobnych znaków

Dosyć istotną cechą JetBrains Mono jest wprowadzenie symboli, które pomagają rozróżnić podobne znaki. Któż z nas nigdy nie narzekał na to, że nie ma pewności, czy w danym miejscu w kodzie chodzi o małą literę L, czy o dużą literę I?

Możemy zatem, na przykład, użyć kropki, aby bez trudu odróżnić liczbę 0 od litery O. Ponadto, jedynka, mała litera L oraz duża litera I, różnią się od siebie na tyle wyraźnie, że nie sposób ich ze sobą pomylić.


Co do kropki w liczbie zero, to można by polemizować, czy dobrze to wygląda pod względem estetyki, ale jest to na tyle pomocne, że można to wybaczyć. 

Inne cechy

Warto jeszcze wspomnieć, że JetBrains Mono jest obsługiwane przez 143 języki (na przykład, afrikaans, somalijski, zulu i oczywiście angielski) oraz posiada różne warianty czcionki, takie jak zwykła, średnia, pogrubienie i pogrubiona kursywa. Nowy font może również zostać użyty w dowolnym edytorze kodu.

JetBrains Mono jest również całkowicie darmowy i łatwy do zainstalowania. Bez problemu można go ściągnąć z oficjalnej strony producenta

Podsumowanie

Z fontami jest trochę tak, że dla jednych są najbardziej fascynującym aspektem programowania, a dla innych pozostają czymś zupełnie obojętnym. Trzeba jednak przyznać, że estetyczna i funkcjonalna czcionka może znacznie ułatwić pracę nad kodem i, w konsekwencji, zwiększyć produktywność. 

Co więcej, publikowaliśmy na naszym portalu listę najlepszych fontów dla programistów. Sprawdź, jakie czcionki się tam znajdują oraz jak na ich tle wypada JetBrains Mono.

<p>Loading...</p>