JetBrains udostępnili nową roadmapę Kotlina na 2021 rok
JetBrains opublikowali właśnie nową strategię działania (ang. roadmap) dotyczącą języka Kotlin, która pokazuje szczegóły planowanych projektów na następne pół roku. Nie jest to jednak aż tak wyczerpująca dokumentacja obecnie trwających prac — JetBrains dzieli się tylko najważniejszymi rzeczami. Co więcej, pozycje w nowym harmonogramie mogą cały czas ulegać zmianom ze względu na zmieniające się priorytety zespołu rozwijającego Kotlina.
Główne cele
Celem nowej strategii działania jest pokazanie użytkownikom szerszej perspektywy dotyczącej prac nad językiem oraz obszarów, na które zespół Kotlina poświęca najwięcej czasu, energii i zasobów.
Mamy więc tutaj przede wszystkim przyspieszenie cyklu change-test-debug. Developerzy przepisują też kompilator Kotlina, aby zoptymalizować go pod względem prędkości, paralelizmu i spójności, a później także możliwość używania dodatkowych pluginów.
Swoją część ulepszeń otrzyma także IDE Kotlina — środowisko programistyczne ma być bardziej stabilne i wydajne. Zespół skupi się również na lepszym doświadczeniu w dostarczaniu kodu na platformy mobilne.
Jeżeli chodzi o nowe cele, to warto tutaj również wspomnieć o rozszerzeniu obsługi dla przypadków użycia JVM po stronie serwera w całym ekosystemie Kotlina.
Kilka szczegółów roadmapy
Tutaj przyjrzymy się kilku szczegółom wewnątrz roadmapy od JetBrians. Jeżeli chodzi o język, to zespół planuje obecnie np. wydanie stabilnych klas inline, zabezpieczając kompatybilność Valhalla, czyli eksperymentalnego projektu, który pomoże w rozwoju zaawansowanych funkcji JVM. W tej kategorii znajduje się również praca nad wsparciem dla rekordów WIrtualnej maszyny Javy.
Jeżeli chodzi o Kotlina i multiplatformowość to zespół developerski będzie pracował nad naprawianiem bugów wtyczki KMM i testowaniem jej na urządzeniach androidowych. Planowana jest tutaj również poprawa zarządzania zależnościami dla iOS oraz ulepszenie wiadomości o błędach w Gardle.
Jak wspominaliśmy powyżej, JetBrains planuje ulepszyć wydajność IDE Kotlina. Mamy więc tutaj np. wcielenie wtyczkę Kotlina jako część infrastruktury developerskiej platformy IntelliJ. W nowej roadmapie znalazły się usprawnienia dotyczące Kotlina oraz JavaScriptu.
Na tym obszarze zespół pracuje np. nad stabilizacją backendu JS IR i ulepszeniem obsługi Dukat, czyli narzędzia (obecnie jeszcze rozwijanego) pozwalającego na automatyczną konwersję plików deklaracyjnych TypeScriptu w zewnętrzne deklaracje Kotlina. Team pracuje również nad utrzymaniem starego backendu JS poprzez naprawę poważnych błędów.
Pełna roadmapa znajduje się tutaj.
Warto na koniec wspomnieć, że harmonogram projektów zostanie zaktualizowany w styczniu 2021 roku, a więc możemy się pewnie jeszcze spodziewać kilku zmian i nowości.