Jesteś deweloperem czy tylko kodujesz?

Przedstawię to na przykładzie.
Odpowiadam: ,,Ziomek, lubię Cię, ale nie mam czasu odpowiadać na Twoje pytania. Nie z lenistwa i nie dlatego, że nie doceniam Twojej pracy… A w zasadzie - tak, właśnie dlatego. Jestem leniwy i nie chcę wyjaśniać na Messengerze. Totalnie zmarnuję swój czas jeśli, przykładowo, jutro zostawisz projekt. Albo kiedy ktoś inny dołączy do nas za tydzień - z identycznym zestawem pytań - i będę musiał wyjaśniać wszystko od początku. Sorry, ale lenistwo wygrywa”.
Najprawdopodobniej uznaje mnie za bezczelnego, ale co ma zrobić? Czyta mój artykuł na dany temat i odpowiada: ,,OK, zrozumiałem”. Za pół godziny składa prośbę o dostęp do kolejnego (!) repozytorium. Temat: ,,Problem’’, a opis: ,,Proszę o pomoc w zrozumieniu projektu”.
Co robię jako architekt projektu? Zamykam dostęp z krótką wiadomością: ,,Proszę, podaj więcej szczegółów.” - chociaż jestem bliski wklepaniu: ,,Idźże stąd”. Co innego mogę napisać? Marek nie wie jak posługiwać się systemem dostępów. Prawdopodobnie przez całe życie pracował w milusim biurze, gdzie każdy pracownik był jego dobrym kumplem, a każde pytanie zadawał wyłącznie przez ramię, nigdy nawet nie chat. Proszę go o zrobienie czegoś, czego wcześniej jeszcze nie robił i oczywiście nie wie, jak się za to zabrać. Jest zapewne zawstydzony.
Co dzieje się później? Wraca na Messenger, z takim samym zestawem pytań. Jego reakcja zależy od osobowości - może być złością, zmieszaniem, albo czymś innym. Zasadniczą kwestią jest to, że Marek nie jest software developerem - on umie tylko kodować.
- Szukanie i znajdywanie informacji
- Zadawanie pytań i zbieranie odpowiedzi
- Dodawanie wiedzy do repozytorium
- Wysyłanie zmian w kodzie
- Argumentowanie na piśmie, recenzowanie zmian
- Zamykanie ticketów i chronienie ich przed zamknięciem
- Utrzymywanie dyscypliny w repozytoriach
Tekst na blogu autora: Are You a Coder or a Developer?