19.07.20216 min
Marcin Kraszewski

Marcin KraszewskiPython DeveloperFreelance

Jak znaleźć pracę w Pythonie

Poznaj 11 sposobów, które pomogą Ci znaleźć wymarzoną pracę w Pythonie.

Jak znaleźć pracę w Pythonie

Zapoznałeś się z podstawami Pythona i zaczynasz wysyłać swoje CV na wszystkie adresy mailowe, które wyglądają obiecująco. Czekasz kilka dni, a potem kolejne i nie otrzymujesz odpowiedzi. Zaczynasz zastanawiać się, co poszło nie tak. Umiesz pisać skrypty w Pythonie, ale nikt nie jest Tobą zainteresowany. W czym tkwi problem?

Github jest Twoją wizytówką

Jeśli aplikujesz na stanowisko programistyczne i nie masz konta na Githubie, powinieneś je założyć “na asapie”. Github to nie tylko sposób na śledzenie wersji oprogramowania, ale też na zaprezentowanie swoich umiejętności pracodawcy. Skonfigurowałeś konto? To jeszcze nie koniec.

Następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest stworzenie zupełnie nowego projektu lub dołączenie do już istniejącego. Jeśli zaczniesz nowy projekt, spróbuj stworzyć coś, co będzie przydatne dla innych użytkowników i coś, nad czym będziesz miał ochotę pracować każdego dnia. Jeśli zamiast tego zdecydujesz się dołączyć do projektu open source jako współautor, wybierz projekt, w który będziesz mógł zainwestować przynajmniej kilka godzin miesięcznie.

Github może być bardzo skutecznym narzędziem do prezentowania Twoich umiejętności, ale musisz o niego dbać, jak o ogród - podlewać regularnie jak rosnące roślinki. Regularne commity pokazują pracodawcom, że jesteś zaangażowany i pasjonujesz się open sourcem.

LinkedIn jest niezbędny

Jeśli to czytasz, to zapewne masz już konto na LinkedInie. Aby mieć pewność, że masz najlepsze szanse na zgarnięcie wymarzonej pracy, zaktualizuj swój profil o szczegółowe informacje dotyczące Twoich ostatnich i dawniejszych osiągnięć. Zrób to zwięźle i profesjonalnie.

Chociaż zdecydowana większość pracodawców nadal korzysta z CV do “prześwietlania” kandydatów, następną rzeczą, którą zazwyczaj sprawdzają, jest właśnie profil na LinkedIn. Powodem jest to, że Twój profil pokazuje nie tylko Twoje doświadczenie, ale również liczbę i jakość Twoich powiązań zawodowych na portalu.

Wyjdź z domu

Siedzenie w domu i robienie wszystkiego przez internet nie jest zbyt skuteczne bez strategii offline. Odwiedź Meetup.com i wyszukaj spotkania IT. Jeśli jest jakieś tego wieczoru, rozważ udział. Możesz nawet zabrać ze sobą laptopa, aby móc kodować równo z prezentacją.

Po zakończeniu prezentacji postaraj się nawiązać swobodną rozmowę z innymi. Nie martw się prezentowaniem swoich umiejętności. To nie jest rozmowa o pracę. Po prostu zrelaksuj się, odpocznij, porozmawiaj i poznaj nowych ludzi. Jeśli rozmowa przebiega naprawdę dobrze, rozważ zaproszenie tej osoby do bycia jednym z nowych kontaktów na LinkedIn. Nie zapraszaj nikogo na Facebooku, chyba że chcesz, aby myśleli, że interesuje Cię coś więcej, niż tylko profesjonalna relacja. Wyjdź, zanim spotkanie całkowicie opustoszeje - nie chcesz być ostatnią osobą, która opuści salę.

Im więcej spotkań odbędziesz, tym swobodniej będzie Ci mówić publicznie o tematach technicznych. Dodatkowo nowi znajomi z branży upewnią się w przekonaniu, że ​​jesteś osobą, która - nawet jeśli nie ma doświadczenia - ma pasję.

Poprowadź wykład

Czas trwania wykładu nie ma znaczenia. Jeśli jesteś na spotkaniu i ogłaszany jest moment dla chętnych, którzy chcą się czymś podzielić - zgłoś się! Będziesz miał 3-5 minut na omówienie tematu, którym jesteś zainteresowany. Nie panikuj. Przemawianie publiczne jest czymś, co nie będzie dla Ciebie łatwe, dopóki tego nie zrobisz. Podejmij wyzwanie i podziel się swoim doświadczeniem z tłumem. Jeśli okaże się, że radzisz sobie z krótkimi formami, z łatwością poradzisz sobie później nawet z wystąpieniem podczas konferencji.

Weź udział w konferencji

Uczestniczyłeś w spotkaniu i udzieliłeś publicznej wypowiedzi o drzewach decyzyjnych na swoim lokalnym spotkaniu o machine learning. Teraz czas spędzić cały dzień na poznawaniu najnowszych trendów i ludzi pracujących w branży. Konferencje są doskonałą okazją do interakcji z ludźmi z całego świata i poznawać różne podejścia do pracy.

Prelegent na konferencji zapewne chętnie odpowie na Twoje pytanie. Tylko pamiętaj, aby nie mówić więcej, niż słuchasz. Jeśli spędzasz czas z ekspertem, zazwyczaj wartość tej interakcji będzie wynikać z tego, co on może Ci powiedzieć, a nie odwrotnie.

Utwórz start-up w weekend

Wydaje się, że to zbyt trudne do zrobienia w 2 dni, ale zapewniam, że jest na to sposób. Po pierwsze, pomyśl o prostym problemie, z którym masz do czynienia regularnie. Następnie spróbuj opisać jego rozwiązanie w możliwie najprostszy sposób. To Twoja podstawa do opracowania prototypu. Jeśli jesteś biegły w Pythonie, sugeruję użycie frameworka Flask. Z zaledwie kilku linijek kodu utworzysz “lekką” aplikację, którą będziesz mógł udostępniać znajomym. Zapewni Ci to informację zwrotną, dzięki której poznasz ewentualne opcje ulepszania aplikacji lub będziesz wiedział, że lepiej całkowicie z niej zrezygnować.

Gdy już stworzysz aplikację, ale zanim będzie ona wystarczająco dobra, aby pokazać ją osobom spoza Twoich bliskich znajomych i współpracowników, przygotuj przejrzystą główną stronę apki. Posłuży Ci ona jako narzędzie do promocji i zainteresowania innych koncepcją Twojej aplikacji. Najszybszym sposobem jest zmodyfikowanie już istniejącego szablonu, tak jak ja zrobiłem w przypadku Qrpto.

Pamiętaj, aby dodać formularz rejestracyjny na stronę główną, aby rozpocząć tworzenie własnej listy adresowej. Zapewni Ci to odbiorców, którym będziesz mógł udostępniać aktualizacje aplikacji i promować ją. Kto wie, być może Twoja aplikacja stanie się tak efektywna, że ​​nie będziesz już musiał szukać pracy.

Napisz do 3 najsilniejszych kontaktów

To jest kluczowe. Wiele firm nie szuka nowych pracowników za pośrednictwem standardowych ogłoszeń, a poprzez rekomendacje od osób zaufanych. Ja sam znalazłem i dostałem obecną pracę, wysyłając maila z trzema zdaniami wprowadzenia do osoby, którą znalazłem, wykonując w Google kilka wyszukiwań startupów warszawskich. Moje trzy poprzednie prace otrzymałem dzięki rekomendacjom przyjaciół i byłych współpracowników.

Napisz krótkiego maila z wyjaśnieniem, że szukasz pracy jako _______ i że zwracasz się do tej konkretnej osoby, ponieważ cenisz jej profesjonalizm i dobre imię w branży. Nie bądź nachalny i podkreśl, że po prostu wyciągasz rękę i nie oczekujesz niczego konkretnego w zamian. Po prostu zapytaj. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz osiągnąć, wysyłając kilka prostych wiadomości.

Pomóż w kilku pytaniach na StackOverflow

Ze względu na liczbę osób, które również próbują podnieść wyniki na tej stronie, aby podrankować swój profil, może to być jedno z trudniejszych rozwiązań. Załóż konto na Stackoverflow i znajdź pytania, które mają słabe odpowiedzi albo są one przestarzałe. Podaj własną wartościową odpowiedź i poczekaj, aż pojawią się punkty.

Przeprowadziłem wywiad z jednym z najlepszych kontrybutorów Stackoverflow i znam kilka faktów na temat korzystania z witryny. Najważniejszą rzeczą jest nie zadawać pytań, które już zostały zadane, i upewnić się, że Twoja odpowiedź jest naprawdę napisana dokładnie i że będzie przydatna dla osoby zadającej pytanie. Szanuj przy tym innych użytkowników i bądź cierpliwy.

Zaaplikuj do pracy na Reddicie

Jeśli Twoje poszukiwania pracy nie przebiegają zgodnie z planem, to ten subreddit jest popularnym miejscem do szukania pracy na całym świecie. Pamiętaj, że strona jest anonimowa, więc uważaj na potencjalne oszustwa i oferty, które wydają się być zbyt dobre, żeby były prawdziwe.

Przejrzyj historię postów pracodawcy i postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji o ofercie, aby upewnić się, że nie jest to tylko próba zebrania danych.

Szukaj pracy na job boardzie

Na Facebooku jest wiele lokalnych tablic ogłoszeń. Również korzystając z portali, możesz znaleźć pracę, która będzie idealna dla Ciebie. Po prostu wyszukaj oferty dla wybranej specjalizacji, lokalizacji i stopnia doświadczenia. Oto przykład takiej tablicy w Warszawie właśnie na Bulldogjob.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, zacznij pracować jako freelancer

Spędziłeś 6 miesięcy biorąc udział w konferencjach, pracując nad projektami open source, poznając ludzi i rozmawiając z programistami. Zacząłeś nawet pomagać przy lokalnych spotkaniach. Przestrzegałeś wszystkich porad i nadal nie masz pracy. Nie ma powodu do paniki. Może nie zostałeś stworzony po to, aby służyć interesom innych, ale własnym.

Być może nadszedł czas, aby pogodzić się z faktami i rozpocząć karierę jako freelancer w branży IT? Istnieje mnóstwo projektów. Witryny, w których szybko możesz znaleźć projekty online, to Fivver, Upwork i oczywiście wspomniany już Reddit. Jak zawsze, zachowaj zdrowy rozsądek. Wykonuj zadania starannie i dostarczaj wysokiej jakości usługi w bezkonkurencyjnych cenach (ale nie zaniżaj swojej wartości!).

O mnie

Jestem programistą, który szuka nowych możliwości. Jeśli jesteś rekruterem, który chce znaleźć kolejnego dewelopera, skontaktuj się ze mną. Jestem otwarty na wszystkie poważne oferty.

<p>Loading...</p>