Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.07.20223 min
Karol Kozieł

Karol KoziełRadca prawnyKancelaria Prawa IP

Jak zachować urlop i chorobowe na B2B

B2B to popularna i opłacalna forma współpracy w polskim IT. Dowiedz się, w jaki sposób można zachować część przywilejów charakterystycznych dla tradycyjnej umowy o pracę.

Jak zachować urlop i chorobowe na B2B

Jednym z częściej zadawanych pytań, które pojawiają się w toku negocjacji, w których pomagam osobom przechodzącym z umów o pracę na kontrakty b2b jest kwestia urlopów wypoczynkowych czy zdrowotnych. 

Urlopy na B2B? Czy to możliwe?

Oczywiście stanowisko firmy jest przeważnie jednoznaczne – urlopy zdrowotne czy wakacje są dla osób pracujących na umowie o pracę. Firmy zresztą często argumentują to kwestią uniknięcia ryzyka związanego z uznaniem kontraktu b2b za umowę o pracę.

Warto jednak uzbroić się w argumenty, które mogą nam pozwolić z jednej strony na uniknięcie przerzucania się prawnymi uzasadnieniami, a z drugiej mogą pomóc wynegocjować dodatkowy składnik wynagrodzenia lub wyższą stawkę godzinową.

Czy urlop zapisany w umowie powoduje automatyczne uznanie umowy za umowę o pracę?

Nic bardziej mylnego – urlop jest jednym z kilku elementów, których spełnienie warunkuje uznaniem kontraktu za umowę o pracę. Umowa o pracę polega na wykonywaniu określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Jeśli więc w dużej mierze samodzielnie wykonujemy zadania czy projekty w szczególności teraz zdalnie i  bez możliwości wpływania przez kontraktora ile godzin chcemy przepracować w danym miesiącu - nie mamy spełnionego szeregu elementów z umowy o pracę.

Jednym  z możliwych sposobów wpisania urlopu wypoczynkowego do kontraktu jest określenie w ramach umowy liczby dni, za które przysługuje nam wynagrodzenie mimo braku świadczenia usług. Jeśli jednak zlecający dalej niechętnie podchodzi do wpisania tego rodzaju postanowienia do umowy, zastrzegając, że główną czy jedyną przeszkodą są kwestie prawne – możemy ustalić kwestie wpisania nieodpłatnej przerwy w wykonywaniu zlecenia. Haczyk jest w tym, że przy ustaleniu przerwy nieodpłatnej w odpowiedni sposób kalkulujemy naszą stawkę godzinową, przyjmując, że sam urlop to zasadniczo byłaby ok. 1/12 roku pracy czyli nasza stawka zamiast standardowo proponowanych 100 PLN/h mogłaby wynieść o 8,33% więcej, czyli 108,33 PLN. 

Innym stosowanym rozwiązaniem jest umowa dżentelmeńska. Nie wpisujemy kwestii urlopu do samej umowy, ale ustalamy ją na przykład mailowo jeszcze przed zatrudnieniem. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę, że przeważnie w samych umowach jest zastrzeżenia, że wszelkie zmiany w umowie muszą być w formie pisemnej. Warto mieć to na uwadze, bo tutaj niejako potwierdzeniem tego, że na płatny urlop pójdziemy w dużym stopniu, będzie nasza pozycja rynkowa, czyli możliwość łatwego zmiany zleceniodawcy w branży, która szuka podobnych pracowników. Nie mamy tu jednak żadnej gwarancji, więc w miarę możliwości lepiej jednak umownie spróbować zapisać większą stawkę lub inny zapis chroniący nasze prawo do urlopowania. Okazuje się bowiem dosyć często już na etapie rozprawy sądowej, że strony związane takim dżentelmeńskim kontraktem, obrzucają się później inwektywami, które z pewnością nie przystoją osobom dobrze wychowanym.

Urlop zdrowotny

Trochę inaczej wygląda kwestia w przypadku urlopów zdrowotnych. Tutaj jest tak, że co firma to rozwiązanie. Niekiedy jeśli mamy wynegocjowany urlop wypoczynkowy – nasz kontrahent wskazuje, że obojętna jest przyczyna nieobecności byle zmieścić się w ustalonym planie absencji. Coraz częściej w firmach chcących przyciągnąć kontraktorów b2b pojawiają się różne namiastki urlopów zdrowotnych, ale zasadniczo firmy te, póki co, należą do mniejszości.

Pracując na b2b warto więc zawczasu zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu lub utraty dochodu – warto tutaj jednak porównać oferty ubezpieczycieli – ponieważ polisy często zawierają szereg wyłączeń. Jest to o tyle ważne, że w szczególnie teraz podczas pandemii wiele osób przekonało się dosyć boleśnie, że rozliczenie zapłaty za wykonywane projektu w przypadku hospitalizacji może gwałtownie spaść i warto się na tę okoliczność dodatkowo zabezpieczyć. Oczywiście pozostają jeszcze świadczenia z ZUS – tutaj jednak warto wziąć pod uwagę, że są one w przypadku przedsiębiorców znacząco niższe niż dochody, więc warto określić ewentualny plan awaryjny zawczasu.

Podsumowanie

Warto na pewno pytać, jeżeli zauważy się brak uregulowania kwestii urlopów w umowie. Może się bowiem okazać, że to właśnie chwila negocjacji umowy jest tym momentem kiedy możemy uregulować tę kwestię i zyskać dodatkowy czas wolny lub wyższą stawkę kalkulowaną w ramach umowy. Jest to kolejny z elementów, o którym nie powinniśmy zapominać, negocjując nowy kontrakt i porównując jego warunki z poprzednim.

<p>Loading...</p>