Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
29.04.20196 min
Magdalena Eichler
Fundacja CODE:ME

Magdalena EichlerCo-FounderFundacja CODE:ME

Jak wykorzystać kurs programowania na 100%

Poznaj 6 rad, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać możliwości, które dają kursy programowania.

Jak wykorzystać kurs programowania na 100%

W dzisiejszych czasach nie jest już niczym niezwykłym, że zmieniamy zdanie co do naszej ścieżki kariery i szukamy możliwości nauki nowego zawodu już w dorosłym życiu. W ostatnich kilku latach częstym wyborem jest branża IT. Opcji mamy wiele - od nauki samodzielnej, przez krótsze i dłuższe warsztaty, kursy, szkolenia w różnych trybach, aż po pełne studia zaoczne. Wybór najlepszej dla nas ścieżki nauki jest tematem zdecydowanie na odrębny artykuł, więc o tym następnym razem.

Na potrzeby tego tekstu załóżmy, że zaraz rozpoczynasz kurs programowania czy testowania i szukasz sposobów, jak najlepiej się do tego przygotować, ale i jak najefektywniej wykorzystać czas, który spędzisz na kursie. Do założeń dodajmy, że musisz pogodzić naukę z tak zwanym normalnym życiem – pracą, rodziną, inną formą kształcenia etc.

Powyższe założenie wynika z naszego doświadczenia i wszystkich historii, których słuchamy. Nie tylko naszych kursantów, absolwentów, ale i bywalców warsztatów i hackathonów.

Po pierwsze, nie przychodź z niczym

Kursy, nawet te całkiem od podstaw, charakteryzują się ograniczonym czasem, więc z góry możesz założyć, że cały proces nauki będzie bardzo intensywny już od pierwszych zajęć. I jakkolwiek trener/ka będzie się starać i stawać na głowie, nie jest w stanie opowiedzieć absolutnie o wszystkim. Jeśli już jesteś zapisany/a, warto przygotować się do kursu – nie musisz samodzielnie przerabiać całego programu, ale warto poczytać, pooglądać filmiki, by choćby obyć się z językiem programistów, poznać podstawowe pojęcia, jak funkcja czy zmienna, poznać zasadę działania komputera czy Internetu. To pomoże Ci wejść gładko w tryb nauki i lepiej rozumieć, o czym mówi trener/ka.

Bądź duchem, nie tylko ciałem

Sama obecność na zajęciach to trochę za mało, by faktycznie zgłębić temat. Skup się, słuchaj, aktywnie uczestnicz i pracuj razem z trenerem/ką – powtórz w myślach każde jego zdanie swoimi słowami, aby zobaczyć, czy na pewno rozumiesz. Wszyscy wiemy, że pełne skupienie na intensywnych w formie i trudnych ze względu na temat zajęciach po całym dniu pracy, jest nie lada wyzwaniem. Ale by faktycznie kurs wykorzystać na sto procent, nie ma innego wyjścia. Do tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy na pewno dobrze wszystko rozumiesz albo potrzebujesz powtórki…

...pytaj!

Uczysz się, masz prawo nie wiedzieć, nie rozumieć etc. Trener/ka jest po to, by wszystko ci pokazać i wytłumaczyć. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na odpowiedź czy dodatkowe tłumaczenie, zawsze możesz umówić się z trenerem/ką po zajęciach, czy przed kolejnym spotkaniem.

Jeśli wątpliwości przyjdą podczas pracy w domu, często - a przynajmniej u nas zawsze - masz możliwość dopytania mentora za pośrednictwem platformy online, jakiegoś komunikatora czy po prostu maila. Nie czekaj, aż problemy się nawarstwią, a lista niezrozumiałych kwestii urośnie w nieskończoność. Jedno niezadane pytanie w konsekwencji kilku kolejnych zajęć może przynieść zaległości nie do nadrobienia przed kolejnym etapem nauki, cały proces będzie trzeba powtarzać od początku.

Zajęcia to nie wszystko

Same zajęcia dadzą Ci wstęp oraz bezpieczne ćwiczenia, dzięki którym poznasz podstawy tematu. Można to porównać do kursu na prawo jazdy, gdzie podczas tych 30 godzin z instruktorem, w bezpiecznych warunkach zobaczysz, jak działa samochód i co dzieje się na drodze, ale w razie czego masz jeszcze osobę z dużym doświadczeniem i dodatkowym hamulcem u swojego boku. Kto ma prawo jazdy, ten wie, że tak naprawdę nauczysz się jednak jeździć i prawidłowo reagować w trudnych sytuacjach dopiero na ulicy, bez instruktora.

Podobnie jest z kursem programowania. Podczas nauki na zajęciach, w idealnym świecie przykładów, wszystko działa. A jak nie działa, to przychodzi mentor/ka i już działa, choć czasem nie do końca wiemy i rozumiemy dlaczego. No i to nie my szukaliśmy rozwiązania problemu, tylko to samo do nas przyszło.

W prawdziwym świecie i prawdziwych projektach wygląda to jednak trochę inaczej. Praca programisty to przede wszystkim rozwiązywanie problemów, pisanie kodu zaś jest tylko środkiem wyrazu, sposobem przekazania instrukcji dla maszyny, wymyślonych przez programistę, która, stosując się do poleceń, wykona określone działanie. Dlatego tak ważne jest dogłębne zrozumienie tematu, zasad działania i mechanizmów maszyn, i samodzielne ćwiczenie nie tylko przepisywania kodu, ale i poszukiwania rozwiązań do zadanych problemów.

W dzisiejszym świecie prawie nikt nie jest sam – mamy Internet i innych ludzi, którzy nawet z drugiego końca świata mogą nam pomóc lub już umieścili w sieci rozwiązanie analogicznego problemu, lub jego części. To, czego dodatkowo musimy się nauczyć, to umiejętność szybkiego wyszukiwania wartościowych treści, a nie da się tego inaczej poznać, niż przez praktykę. Każde kolejne wyszukanie uczy Cię czegoś nowego. Choćby i tego, jak nie podchodzić do danych zagadnień. Nic nie zastąpi powtarzania, tworzenia problemów i ich rozwiązywania, a więc praktycznych ćwiczeń po zajęciach.

W CODE:ME mówimy, że na każdą godzinę zajęć, musisz poświęcić co najmniej jedną godzinę na samodzielną pracę po zajęciach. To jest absolutne minimum, jeśli faktycznie myślisz o nauce programowania czy testowania jako nowej ścieżce kariery.

Nie tylko język

Programowanie to nie tylko język, którego będziesz się uczyć, a testowanie nie kończy się na sylabusie ISTQB. To także wszystko to, co obraca się wokół nowych technologii. Część tematów będzie zbieżna dla wszystkich programistów i testerów, w pozostałą zaś zagłębią się tylko osoby zajmujące się danym tematem. Na przykład administratorowi serwerów nie będzie potrzebna szczegółowa wiedza o danych technicznych urządzeń mobilnych i na odwrót. Mimo że obydwa tematy są bardzo ciekawe, ogrom wiedzy jest zbyt duży, by być specjalistą od wszystkiego. Ale już jak działa pamięć czy skąd się bierze Internet, powinien wiedzieć każdy.

W tym, co czytać, czego się jeszcze uczyć i jak nie zginąć w gąszczu informacji, pomoże Ci trener/ka – wskaże książki, które warto przeczytać, podrzuci tematy do głębszego zapoznania się z nimi – w zależności od tego, czym docelowo chcesz się zajmować.

Musi Ci się to podobać

Te wszystkie poprzednie punkty mogą być dla Ciebie udręką i czymś absolutnie nie do przejścia lub w drugą stronę – czymś zupełnie naturalnym i oczywistym. Wszystko zależy od tego, dlaczego rozpoczynasz naukę programowania czy testowania na kursie. Nie musisz być pasjonatem/ką technologii od zawsze. Nie chodzi też o to, że masz rzucić wszystko i poświęcić się tylko temu. Ale faktem jest, że będzie Ci dużo łatwiej, jeśli ten temat po prostu Cię interesuje.

Nie ważne, czy chcesz zmienić pracę, czy twoim celem jest tylko nauka nowej umiejętności, bez zmiany ścieżki zawodowej. Jeśli nie interesuje Cię technologia, a programowanie czy testowanie traktujesz tylko jak zło konieczne, bo teraz wszyscy się tego uczą, czy tylko po to, żeby więcej zarabiać, każdą wyżej opisaną czynność będziesz traktować jak naukę do klasówki z nielubianego przedmiotu w szkole. Na ostatnią chwilę i byle zdać i zapomnieć. Umęczysz się, a efekt będzie co najwyżej mierny. Jeśli zaś to podobało Ci się od zawsze, ale los rzucił Cię na inne tory, czy po latach odkryłeś/aś nową pasję – to wszystko będzie raczej podsycać Twoją ciekawość i mimo zmęczenia, będziesz iść dalej i uczyć się chętnie. Także po zajęciach.

Podsumowując

Kurs to nie tylko zajęcia i zabiera więcej czasu niż tylko siedzenie w sali przez kilka godzin tygodniowo. By faktycznie wykorzystać go na sto procent, musisz wygospodarować czas na samodzielne ćwiczenia i douczanie się wszystkiego tego, co wokół. Oprócz tego wymagać to będzie od Ciebie dużo samozaparcia, odrobiny cierpliwości, ale też dużo pasji i prawdziwego zainteresowania tematem. Jeśli masz czas albo jesteś w stanie go zdobyć i uważasz, że to jest fajne – wszystkie powyższe punkty będą łatwe i przyjemne, a osiągnięcie celu, czyli umiejętność programowania czy testowania, nie ważne, czy do zmiany pracy, czy dla siebie - jest tylko kwestią czasu.

Jeżeli wiesz, że IT to droga dla Ciebie, a języki Python lub JavaScript zajmują wysokie pozycje na Twojej liście, już niedługo ruszają poznańskie edycje kursów! W Gdańsku natomiast zapraszamy na kursy SQL i Testowania w praktyce, jeśli zaś pierwsze kroki w Javie masz już za sobą, zobacz koniecznie program kursu Java SE zaawansowana

<p>Loading...</p>