Jak wygrać w konkursie koderskim Proggy-Buggy

Proggy-Buggy to konkurs z przyjemną i przystępną formą. Rozwiązania problemów są krótkie, a zadania sprawdzają m.in. umiejętność logicznego myślenia i pomysłowość zawodników. To dlatego cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem uczestników. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Specyfika konkursu
Na rywalizację składa się 13 problemów algorytmicznych, które należy rozwiązać w 42 minuty. Odpowiedzią na każde zadanie jest aplikacja konsolowa, której tekst źródłowy może być napisany w dowolnym języku programowania. Językiem roboczym konkursu jest angielski.
W konkursie mogą brać udział wszyscy pasjonaci programowania lubiący rozwiązywać problemy, znający aplikacje konsolowe i standardowe strumienie input-output oraz potrafią pisać programy. DataArt do konkursu zaprasza zarówno amatorów, uczniów i studentów, jak i profesjonalistów.
Jak zwiększyć swoje szanse na wygraną
Dla uczestników tej odsłony konkursu przygotowane zostały wskazówki. Oto one:
- Jeszcze przed konkursem zapoznaj się z jego zasadami, a także przyjrzyj się problemom z poprzednich edycji Proggy-Buggy. Przeanalizuj, jakie wtedy zaproponowano rozwiązania. Zestawienie zadań z poprzednich odsłon konkursu znajdziesz tutaj.
- Podczas konkursu działaj szybko. Przejrzyj wszystkie problemy i zacznij od tych, które są dla Ciebie najłatwiejsze. Nie zatrzymuj się na jednym zadaniu, jeśli trudno znaleźć Ci rozwiązanie przez dłuższy czas.
- Działając w zespole, komunikuj się z innymi członkami drużyny tak, by kilka osób nie pracowało nad tym samym problemem.
- Nie pozostawiaj żadnego problemu z NIEROZSTRZYGALNYM statusem, chyba że potrafisz dowieść na przynajmniej dwa sposoby, że rozwiązanie danego problemu nie istnieje.
- Jako doświadczony uczestnik postaraj się rozwiązać dwa problemy w pierwszych 5 minutach, a potem co 10 minut sprawdzaj zestawienie odpowiedzi innych uczestników, dostępne w serwisie konkursowym i działaj w tej samej kolejności. Celem w tym przypadku jest rozwiązanie 8-10 problemów.
- Jako początkujący gracz spróbuj rozwiązać cztery zdania. Po 15 minutach otwórz zestawienie wyników, żeby sprawdzić, które zadania zostały rozwiązane przez większość uczestników – najprawdopodobniej te są najłatwiejsze.
- C++ jest najczęściej wybieranym językiem podczas różnych edycji konkursu. To nie język jest najważniejszy w Proggy-Buggy, więc wybierz ten, z którym czujesz się najpewniej. Może to być: C, C++, Pascal, Java, Mono C#, Python, Ruby, PHP lub JavaScript.
- Ćwicz.
Mamy nadzieję, że te porady zachęcą Cię do wzięcia udziału w konkursie i przeżyciu ciekawej przygody. To też możliwość sprawdzenia swojego sposobu myślenia pod dużą presją czasową.
Szczegóły udziału
Kiedy? 9 grudnia 2023 roku, godz. 11:00
Gdzie? Online albo offline w Krakowie, Lublinie lub Wrocławiu
Kto? Udział indywidualny lub drużynowo (max. 3 osoby)*.
*Uczestnicy muszą posiadać własnego laptopa i stabilne podłączenie do Internetu