Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

Jak Windows 11 chce zdobyć serca użytkowników (i devów)

Właśnie odbyła się oficjalna premiera Windowsa 11. Sprawdź, dlaczego Microsoft zdecydował się na nowy OS i czym jeszcze mogą nas zaskoczyć.
25.06.20213 min
Jak Windows 11 chce zdobyć serca użytkowników (i devów)

Po przeciekach i wielu spekulacjach dotyczących nowego systemu operacyjnego Microsoftu firma z Redmond wreszcie oficjalnie zaprezentował swój nowy OS - Windows 11. Satya Nadella, obecny CEO Microsoftu, powiedział, że będzie on bardziej nowoczesny i skupiony na użytkowniku. I pomimo że trochę już o nim wiadomo i oficjalna prezentacja nie była już tak emocjonująca, to miło jest usłyszeć wszystko od samych twórców. Męczy w tym wszystkim jednak kwestia: po co Microsoftowi nowy system operacyjny? Przecież “Dziesiątka” miała być ostatnia.

Ogólnie w narracji Microsoftu wyraźnie widać otwartość na inne produkty i chęć przyciągnięcia większej liczby developerów, co sprawi, że Windows stanie sięnajbogatszym w aplikacje i możliwości ekosystemem - a to przyciągnie więcej użytkowników. Co więcej, przy zwykłej aktualizacji Windowsa 10 mogłoby się to nie udać, więc zdecydowanie potrzeba czegoś dużego, aby dosadnie zwrócić na siebie uwagę. 

Nie przedłużając już, zobaczmy, co Microsoft chce zrobić, aby osiągnąć swoje cele.

Apki z Androida na Windowsie

Microsoft planuje umożliwić działanie aplikacji Androida na swoim nowym systemie operacyjnym. Jak? Dzięki Windows Subsystem for Android, czyli podsystemie obsługującym aplikacje GUI i działającym podobnie do Windows Subsystem for Linux.

Nowy podsystem ma zapewnić natywną aplikację proxy, która połączy model apek androidowych i windowsowych. Co więcej, twórcy wprowadzą maszynę wirtualną, która zapewni kompatybilność z Android Open Source Project (AOSP), dającym niestandardowe warianty Androida, które nie wymagają Google Play Services do działania.

Microsoft wspomniał również w tym kontekście o Amazon Store - firma Jeffa Bezosa też zabrała więc głos. Podobno Amazon i Microsoft chcą, aby Sklep Amazona z aplikacjami znalazł się w Windowsie 11, ale nie każda apka androidowa z tego sklepu będzie działała na nowym OS-ie. Niemniej jednak jakaś część aplikacji będzie już dostępna dla użytkowników Windowsa w 2021.

Nowy Microsoft Store

Microsoft chce, aby jak najwięcej developerów tworzyło dla nich apki. Aby ich do siebie przyciągnąć, firma z Redmond ogłosiła, że planuje odnowę sklepu z aplikacjami, aby był on bardziej otwarty dla wszystkich aplikacji i gier. 

Panos Panay, Chief Product Officer Microsoftu powiedział, że firma umożliwi developerom na korzystanie z zewnętrznych systemów do monetyzacji dla swoich aplikacji i pozwoli im zatrzymać w tym przypadku 100% swoich dochodów. Google oraz Apple pobierają natomiast prowizję w wysokości 30% i wymagają, aby developerzy korzystali z firmowych systemów do monetyzacji.

Teraz przyjrzymy się innym nowościom. 

UI nowego Windowsa

Nowości w UI Windowsa to m.in. takie funkcje jak Snap Layout, Snap Groups and Desktops - służą one do organizowania aplikacji w grupy i kolekcje, co pomaga w jednoczesnym wykonywaniu wielu zadań. Mamy również systemowy przycisk mute - pomoże on w szybkim wyłączeniu mikrofonu podczas rozmów np. w Microsoft Teams. 

Pulpit Windowsa 11

Zmiany dla developerów

Oprócz bardziej otwartego Microsoft Store mamy też inne zmiany, które sprawią, że programiści będą mogli zrobić jeszcze więcej. W Windows 11 pojawią się takie narzędzia jak PWABuilder3, dzięki któremu możliwe będzie tworzenie Progressive Web Apps i to dosłownie w przeciągu kilku minut. Nowy OS będzie również zawierał WebView2 - narzędzie, które ułatwia korzystanie z platformy webowej Windowsa i umożliwia bezpieczne tworzenie hybrydowych aplikacji webowych. 

Mamy też Windows App SDK (znany wcześniej jako Project Reunion), który sprawi, że integracja funkcji Windowsa 11 z poszczególnymi aplikacjami będzie o wiele prostsza. Microsoft zaznacza, że będzie dalej rozwijać ten zestaw narzędzi, a użytkownicy będą mogli korzystać z ostatniego stabilnego wydania, czyli Windows App SDK 0.8.

Więcej o zmianach dla developerów przeczytasz tutaj

Podsumowanie

Wielu myślało, że Windows 10 będzie już ostatnim systemem operacyjnym stworzonym przez Microsoft - a tu taka niespodzianka. Niemniej jednak firma z Redmond przy tej okazji stara się cały czas tworzyć narrację, że ich ekosystem chce przyjąć wiele zewnętrznych produktów - tutaj na pierwszy plan wysuwa się Android. Wcześniej mogliśmy już uruchamiać Linuxa przez Windows Subsystem for Linux, więc Microsoft wyraźnie chce być coraz bardziej otwarty na innych.  

<p>Loading...</p>