Jak rozwijać się w firmie bez „pomocnego” managera
Aby rozwijać się w firmie, stety niestety konieczne jest, by zostać zauważonym przez szefostwo. Będąc w tym temacie, jeden z moich czytelników zadał następujące pytanie:
Jak tego dokonać? Jest tak, że nasz bezpośredni menedżer jakby nas znał, ale ci z wyższego szczebla już nie muszą? Chodzi mi o to, żeby wiedzieć, co dokładnie zrobić, aby tego dokonać (i to bez obrażania czy też ubliżania menedżerowi).
— Neeramitra Reddy
Doskonałe pytanie. Wielu programistów zadaje je sobie lub staje przed podobnym wyzwaniem - jak mogę zostać zauważonym wśród szefostwa, nie obrażając przy tym bezpośredniego przełożonego?
Może być wiele powodów, dla których Twój menedżer mógłby być niezadowolony z pomysłu, abyś miał kontakt z jego przełożonymi. Może to wynikać z obawy przed utratą kontroli nad zespołem. Mogą też obawiać się, że ich niekompetencja wyjdzie na światło dzienne.
Jak zatem w takiej sytuacji programista może zostać zauważony w firmie, a zwłaszcza wśród szefostwa? I jak może upewnić się, że ich bezpośredni przełożony nie poczuje się urażony?
W ciągu ostatnich 15 lat mojej kariery programistycznej miałem wielu menedżerów. Niektórzy z nich byli znakomici i zachęcali nas do dyskusji skip-level, ale niestety nie wszystkim podobał się taki pomysł.
Zdobywając doświadczenie, udało mi się poznać sztuczki, które pozwalają nawiązać dobre relacje na takich spotkaniach. Oto kilka praktycznych kroków, które sprawią, że zostaniesz zauważony wśród szefostwa, nie raniąc przy tym ego Twojego menedżera.
Poproś swojego menedżera o pomoc
Czekaj! Pytanie dotyczyło tego, jak zostać zauważonym w swojej pracy bez obrażania Twojego bezpośredniego przełożonego. Jak możesz poprosić o pomoc swojego menedżera, jeżeli nie pasuje mu pomysł co do Twojego „dotarcia” wyżej?
Cóż, jeśli nie poprosisz o pomoc bezpośrednio, nigdy nie dowiesz się, czy menedżer jest naprawdę przeciwny pomysłowi, czy po prostu nie jest nim zainteresowany. Dlatego zawsze lepiej jest rozwiać wszelkie wątpliwości, zamiast po prostu z góry zakładać kogoś złe intencje.
Porozmawiaj ze swoim menedżerem, aby pomógł Ci w zorganizowaniu spotkania skip-level, w cztery oczy z szefostwem. Daj im do zrozumienia, że Twoim zamiarem nie jest podzielenie się z nimi jakimiś obawami, ale raczej zaprezentowanie się.
Większość menedżerów, którzy są dobrzy w zarządzaniu ludźmi, rozumie, że mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy każda osoba w ich zespole będzie się rozwijać. To w ich interesie leży wyróżnianie członków swojego zespołu przed kierownictwem. Bycie zauważonym w spotkaniach typu skip-level to sytuacja, w której wygrywają zarówno zespół, jak i menedżer.
Jeśli udało Ci się trafić na taką osobę, możesz przeprowadzić otwartą dyskusję na temat tego, jak możesz zostać zauważony w organizacji. Każdy kompetentny menedżer zasugeruje, aby spędzać czas z kierownictwem (między innymi działaniami) i będą chcieli być w tym aspekcie pomocnymi.
Weź sprawy w swoje ręce
Jeśli jednak masz 100% pewności, że Twój menedżer nie jest zachwycony Twoim pomysłem dotarcia do szefostwa, aby zostać zauważonym, możesz podjąć następujące działania.
Te kroki będą bardzo skuteczne również w innych organizacjach. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że nie uaktywnisz niewłaściwego triggera u swojego menedżera.
Poproś o zorganizowanie spotkania typu brown bag
Spotkania typu brown bag są bardzo skuteczne i dają możliwość połączenia się pracowników z ich szefostwem. Członkowie zespołu mogą zadawać im dowolne pytania, co równocześnie jest okazją do lepszego poznania swoich pracowników.
Twój menedżer może jednak nie być zbytnio zainteresowany, gdy cały zespół rozmawia ze sobą we wspólnej przestrzeni.
Dlatego podczas tych rozmów zadawaj właściwe pytania. Okaż zainteresowanie wizją firmy, którą proponuje szefostwo i zapytaj o ich oczekiwania wobec zespołu lub programistów Twojego stanowiska. Wyjdź z jakimiś propozycjami. Pomoże Ci to dotrzeć do szefostwa w późniejszym czasie i tym samym będziesz na bieżąco z nowymi informacjami, a to rozwinie Twoje relacje z nimi.
Wypowiadanie się na spotkaniach, czyli sesje all-hands!
Wiele osób czuje się niekomfortowo rozmawiając w większych grupach. Jednak spotkania i sesje all-hands są doskonałymi platformami, by zostać zauważonym.
Kiedy wszyscy inni czują presję dużej publiczności, to właśnie Ty możesz zadawać ważne pytania szefostwu. Nie muszą być one trudne. Mogą to być pytania typu: jak radzi sobie firma lub jakie są ich plany dotyczące przyszłego rozwoju firmy.
Chodzi o to, żeby Twoja twarz i Twoje imię zachowało się na dłużej w ich pamięci. Zadawanie zajmujących pytań może pokazać, że masz właściwe nastawienie i jesteś bardzo entuzjastycznie nastawiony do swojej pracy. To wystarczy, aby szefostwo odebrało sygnał i zwróciło na Ciebie uwagę.
Chwytaj chwilę i prezentuj!
Prezentacje są doskonałym sposobem by pochwalić się swoją wiedzą na temat aplikacji, czy też technologii.
Menedżerowie bardzo często potrzebują członków zespołu do pomocy w prezentacjach właśnie podczas wizyt szefostwa. Wykorzystuj wszystkie takie okazje i podkreślaj swoje umiejętności i możliwości.
Może być nieco przerażające przemawianie przed większą publicznością, ale zapewniam Cię, że jeżeli będziesz ćwiczyć, możesz daleko prześcignąć innych w prezentacjach. Jeśli chcesz nauczyć się, jak być dobrym w prezentowaniu, sprawdź ten artykuł.
Pozyskaj sobie sojuszników
Najskuteczniejszym sposobem na zostanie zauważonym jest pozwolenie innym na niesienie wieści o Twojej doskonałej pracy. Ten jeden krok bardzo mi w tym pomógł i przyspieszył rozwój mojej kariery.
Podejmij wysiłek i pomóż innym w swojej organizacji. Od czasu do czasu osoby spoza Twojego zespołu będą potrzebowały pomocy w zrozumieniu funkcjonalności, integracji z Twoją aplikacją lub naprawieniu problemów w ich systemie, który wykorzystuje tę samą technologię, co Twój system.
Potraktuj te prośby jako najszybszą drogę do zostanie zauważonym w swojej pracy. Koledzy, którym pomożesz pokonać ich wyzwania, staną się Twoimi sprzymierzeńcami. Im większej ilości osób pomożesz, tym więcej możesz zyskać sojuszników, którzy będą mówili o Twojej wiedzy na różnych forach.
Zgłoś się na ochotnika i reprezentuj swój zespół
Uczestnicz w wydarzeniach firmowych, które Cię interesują. Wydarzenia te mogą być działaniami takimi jak społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), warsztaty, hakatony itp.
Bazując na moim doświadczeniu, mogę stwierdzić, że jest bardzo niewiele osób, które są naprawdę podekscytowane wolontariatem w miejscu pracy. Większość programistów postrzega udział w tych wydarzeniach jako stratę czasu. Zamiast tego woleliby pracować nad kolejnym zadaniem.
Jednakże prawda jest taka, że większość szefostwa często bierze udział w wydarzeniach firmowych, aby zwiększyć swoją rozpoznawalność. W związku z tym, działania te stanowią doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów i budowania relacji z nimi bez konieczności uzyskiwania zgody od przełożonego.
Przemyślenia końcowe
Pamiętaj, że chodzi o to, aby zostać zauważonym. Nie używaj powyższych środków do dzielenia się swoimi obawami dotyczącymi menedżera lub środowiska pracy. Istnieje wiele rozsądnych sposobów, aby się pożalić. Ale to już osobny temat.
Oto szybki przegląd najskuteczniejszych działań, które można podjąć, aby zostać zauważonym wyżej, nawet jeśli menedżer nie popiera takiego pomysłu.
- Wniosek o zorganizowanie spotkania typu brown bag
- Wypowiadanie się na spotkaniach, czyli sesje all-hands!
- Prezentowanie
- Pozyskiwanie sojuszników
- Zgłaszanie się na ochotnika i reprezentowanie swojego teamu
Te metody mogą być nieco trudniejsze, ale scenariusz, w którym Twój bezpośredni menedżer jest całkowicie zgodny może być mało prawdopodobny. Jednak Twój konsekwentny i czynny wysiłek bez wątpienia przyniesie rezultaty w dłuższej perspektywie. Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią lub zadawania pytań w komentarzach.
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.