18.06.20218 min
Lokajit Tikayatray

Lokajit TikayatrayConsultant, IT ArchitectureDell

Jak rozpoznać dojrzałego i doświadczonego programistę

Sprawdź, co wyróżnia dojrzałego i doświadczonego programistę na tle innych developerów.

Jak rozpoznać dojrzałego i doświadczonego programistę

Zawsze uważałem, że bycie inżynierem oprogramowania to szansa na wspaniałą karierę - taki zawód jest wymagający, ale daje też sporo satysfakcji. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się zasilić szeregi IT i zostać developerami. 

Każdy taki inżynier chce coś osiągnąć. Zakładamy, że większość z nich ma spore umiejętności techniczne i dobrze zna jeden lub więcej języków programowania. Niestety wielu z nich uważa też, że aspekt techniczny, to jedyna rzecz, która pomoże im się naprawdę rozwijać. Niemniej jednak tylko kilku z nich może się naprawdę osiągnąć cele, które sobie wyznaczyli - tacy programiści wykazują niezwykłą dojrzałość podczas wykonywania codziennych zadań. 

Cechy, które sprawiają, że developerzy odnoszą sukcesy w swojej karierze, nie są wcale czymś nieosiągalnym. Gdy zdasz sobie z nich sprawę, możesz pracować nad sobą w taki sposób, aby Twoja kariera nabrała tempa. 

Nie przedłużając już, oto 7 rzeczy, po których poznasz doświadczonych i dojrzałych developerów. 

1. Nie przestaje być ciekawy

Ciekawość jest czymś jak najbardziej pozytywnym w inżynierii oprogramowania - wszystkiego, co musisz wiedzieć, nie nauczysz się od razu. Co więcej, nikt Ci też tego wszystkiego nie wytłumaczy, jak w szkole. 

Pewnych niuansów musisz nauczyć się samemu, bo w świecie technologii wszystko naprawdę szybko się zmienia. Zawsze znajdzie się coś nowego, co być może stanie się w przyszłości czymś niezwykle ważnym. 

Dojrzali developerzy wiedzą, że aby odnieść sukces, trzeba się ciągle uczyć. Aby ciągle się uczyć, trzeba wykazywać ciekawość. Tacy programiści nie czekają na to, aż ktoś inny nauczy się języka albo jakiegoś API i im to wytłumaczy. 

Nie biorą też niczego za pewnik. Będą szperać i uczyć się, dopóki naprawdę dobrze nie zrozumieją wszystkich wymagań. Rzuć im jakiś problem, a rozbiorą go na czynniki pierwsze, aby odkryć główną jego przyczynę - pozwoli im to unikać go w przyszłości.  


Jak możesz nad sobą pracować?

 • Pytaj, dopóki wszystko nie będzie dla Ciebie jasne
 • Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi zmianami technologicznymi w Twoim obszarze działań.

2. Czuje, że jest częścią całości

Dojrzali developerzy wykazują cechy, po których widać, że czują się częścią całości w wykonywanej przez nich pracy. Nie uciekają od odpowiedzialności, zwalając winę za nieudany projekt na kogoś innego. Wolą pracować jako zespół, niż samemu. 

Im więcej doświadczenia, tym większe oczekiwania wobec developerów, jeśli chodzi o branie na siebie innych rzeczy poza kodowaniem. Muszą oni wchodzić w interakcję z innymi członkami teamu, a także z product ownerami, klientami, menedżerami itd. A przy każdej interakcji wolą być szczerzy i okazywać szacunek, bez względu na stanowisko swojego rozmówcy. 

Dojrzali developerzy rozumieją, że szczerość i zaufanie idą w parze z integralnością. Nie starają się zawyżać swoich umiejętność przed managementem, żeby zebrać laury. Jeśli czują, że nie dotrzymają deadline’u, to biorą odpowiedzialność za każdy poślizg i informują o tym przełożonych najszybciej, jak to możliwe. 

Podczas mojej kariery zdarzyło mi się zauważyć, że management chce mieć dokładny obraz każdego problemu. Pomaga im to w przygotowaniu się na przyszłe niedogodności oraz na to, żeby właściwie poradzić sobie z daną sytuacją. Developerzy, którzy czują się częścią całości, rozumieją, że bycie prawdomównym i szczerym oraz ciężka praca to najlepszy sposób na prawdziwy rozwój. 


Jak możesz nad sobą pracować?

 • Jeśli czujesz, że zrobiłeś coś nie tak, to weź za to odpowiedzialność i postaraj się wytłumaczyć, dlaczego tak się stało
 • Bądź uprzejmy i okazuj szacunek podczas wszystkich interakcji, bez względu na stanowisko innych. 

3. Ma pokorę

Developerzy, którzy są niezwykle dojrzali, wiedzą, że nie rozwiną się z rozdmuchanym ego. Nie pozwalają więc, aby ich duma blokowała rozwój. Zawsze otwarcie przyznają, że mogą nie wiedzieć wszystkiego. Takie podejście, połączone z ciekawością, pomaga szybciej się uczyć. 

Dojrzali developerzy rozumieją też, że inżynieria oprogramowania to praca zespołowa. Nie ważne jak bardzo byliby inteligentni i bystrzy, to wiedzą, że być może nie dadzą sobie rady ze wszystkim. Każdy członek zespołu ma do odegrania ważną rolę, jeśli chodzi o powodzenie projektu. 

Developerzy, którzy mają pokorę, szybko akceptują fakt, że mogli o czymś nie wiedzieć. Jeśli popełnią jakiś błąd, odnoszą się do swoich działań i starają się uczyć, aby uniknąć tego samego błędu w przyszłości. Trzymają się z dala od niepotrzebnych kłótni.  

Integralność i pokora idą ze sobą w parze jako cechy dojrzałych developerów. Jedna cecha nie istnieje bez drugiej. Ich kombinacja sprawia, że każdy chce pracować z takimi programistami - to pomaga z kolei w rozwoju zawodowym. 


Jak możesz nad sobą pracować?

 • Doceniaj wszystkich w teamie - każdy jest tak samo istotny dla dostarczenia dobrego produktu
 • Postaraj się analizować swoje działania i być samokrytyczny, żeby Twoje ego nie blokowało Twojego rozwoju

4. Szybko rozwiązuje problemy

Dojrzali developerzy wiedzą, jak ważny jest czas - nie siedzą nad jednym problemem, nie wiadomo ile. Wiedzą, kiedy poprosić o pomoc i do kogo się zwrócić, jeśli nie robią postępów w swoich zadaniach. 

Są on też elastyczni. Mogą się dopasować do zmian i technologii. Nie trzymają się przesadnie jednego rozwiązania lub języka programowania. Taka elastyczność pomaga im być zawsze w formie. 

Łatwość, z jaką niektórym programistom przychodziło rozbicie danego problemu na czynniki pierwsze, zawsze mnie zadziwiała. Nie robią nic na siłę, tylko na spokojnie starają się zrozumieć problem, zidentyfikować główną przyczynę i rozbić go na mniejsze i prostsze części. A potem starają się rozwiązać każdy z tych małych problemów. Developerzy muszą współpracować z interesariuszami, którzy odgrywają różne role w projekcie.  

Każda rola determinuje inną perspektywę, jeśli chodzi o jakieś wymaganie, czy problem. Dojrzały developer wie, jak wytłumaczyć ten sam temat w zależności od tego, z kim rozmawia. 


Jak możesz nad sobą pracować

 • Zawsze staraj się rozbijać problemy na mniejsze, prostsze części i podejść do nich oddzielnie
 • Obserwuj kogoś, kto jest w tym dobry, i zobacz, jak ktoś taki mierzy się z takimi problemami

5. Wie, że wzajemność jest ważna

Jak już mówiłem, inżynieria oprogramowania to gra zespołowa - nie ugrasz nic samemu. Aby się rozwijać, nie można się izolować - trzeba współpracować z innymi, pomagać sobie i wspierać się nawzajem. 

Dojrzali developerzy rozumieją, jakie korzyści płyną z wzajemności. Nie wahają się pomagać komukolwiek - wewnątrz, czy na zewnątrz teamu, a pomagając innym, również starają się uczyć. Takie zachowania charakteryzują się wzajemnością. 

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że pomaganie innym jest kształcące. Kiedy ktoś zada mi jakieś pytanie, o którym nic nie wiem, to sam pytam się ludzi, którzy według mnie mogą pomóc. Być może nie nauczyłbym się pewnych rzeczy, gdybym nie miał okazji pomagać innym. 

Dojrzali developerzy rozumieją, że izolowanie się od innych w pracy im nie pomoże - warto pomagać innym. Gdy tak się dzieję, to zdobywają wiedzę, a zakres ich umiejętności się zwiększa. Dzieląc się swoją wiedzą, rozwijają się o wiele szybciej. 


Jak możesz nad sobą pracować

 • Jeśli możesz, pomagaj innym
 • Nie przejmuj się, jeśli ktoś nie jest w stanie odwzajemnić Twojej pomocy - zawsze znajdziesz kogoś, kto będzie chciał Ci pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba 

6. Wie, kiedy się odezwać, a kiedy być cicho

Dojrzałych developerów można łatwo dostrzec w czasie spotkania - to ci, którzy się nie odzywają. Nie oznacza to jednak, że cały czas siedzą cicho, albo nie wiedzą, co powiedzieć - właśnie wiedzą, kiedy się odezwać, a wszystkie ich odpowiedzi są konkretne i do rzeczy. 

Zauważyłeś ludzi, którzy mówią na spotkaniach wiele i wymijająco? Nie wiedzą też, kiedy przestać. Dojrzali developerzy wiedzą jednak, kiedy zarzucić jakiś temat i pójść dalej. Nie starają się zmienić czyjegoś zdania poprzez narzucanie swoich opinii. 

Doświadczeni i dojrzali developerzy nie odzywają się na spotkaniach bez potrzeby. Jeśli o czymś nie wiedzą, to słuchają i się uczą, a odzywają się, jeśli ktoś chce poznać ich przemyślenia. Jeśli nie wiedzą, jak odpowiedzieć na pytanie, to mówią o tym i nie czują się zawstydzeni. 

Dojrzali developerzy uczą się też z czasem, jak stworzyć przestrzeń do dyskusji dla innych. Starają się poprowadzić wszystko tak, aby każdy miał równe szanse na spotkaniach. Zdają sobie sprawę z tego, że introwertyzm nie oznacza, że ktoś nie ma nic ciekawego do powiedzenia. 

Nie chodzi tutaj tylko o dyskusje grupowe, ale też o osobiste rozmowy - dojrzali developerzy zwracają uwagę na to, co ktoś ma do powiedzenia. Starają się też najpierw zrozumieć kontekst, a odzywają się, gdy pojmą proces myślowy swoich rozmówców. 


Jak możesz nad sobą pracować

 • Słuchaj innych na spotkaniach. Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz
 • Stwórz komfortową przestrzeń dla tych, którym przemawianie na forum nie przychodzi tak łatwo 

7. Opiera się na faktach

Czy byłeś kiedyś na spotkaniu, na którym wyczerpująco omawiano jakiś temat, ale nikt nie mógł podeprzeć się żadnymi danymi. Moim zdaniem zdarza się to zbyt często - fakty zbyt rzadko są wykorzystywane do uzasadnienia swojego zdania. 

Ludzie decydują się na coś nawet gdy nie jest to poparte faktami, a potem starają się to jakoś tam usprawiedliwić. Dojrzali developerzy wiedzą, że bez danych można się co najwyżej kierować przeczuciem. A z takich decyzji nie wynika nic dobrego. 

Dane niekoniecznie wskażą Ci prawdę, ale mogą pomóc w jej odkryciu. To, w jaki sposób zdobyliśmy te dane jest ważne dla szczegółów. A zatem, jeśli ktoś przedstawi dane, które nie idą w parze z tym, co ktoś myśli, to dojrzali developerzy są w stanie jeszcze raz o czymś pomyśleć. Dzięki swojej pokorze wiedzą, że nie zawsze mogą mieć rację. 

Kolejną cechą dojrzałych developerów jest to, że nie kłócą się z nikim podczas podejmowania jakiejś decyzji. Zamiast tego dzielą się faktami i wyjaśniają szczegóły, tak aby inni mogli wyciągać wnioski. 

Dojrzali developerzy nie wymyślają faktów, żeby podeprzeć czymś swoje wnioski i zadowolić management wyższego stopnia. Niewłaściwe fakty na dłuższą metę robią więcej szkody, niż pożytku. Rzetelnie więc wszystko prezentują, nawet jeśli mieliby powiedzieć coś, czego inni nie chcą usłyszeć. 


Jak możesz nad sobą pracować

 • Rób własny research w poszukiwaniu faktów
 • Analizuj dostępne fakty, zanim dojdziesz do jakichkolwiek wniosków

Podsumowanie

Nie tylko w taki sposób możesz rozpoznać doświadczonych i dojrzałych developerów. Niemniej jednak to, co wypunktowałem powyżej, to kluczowe cechy. Pamiętaj jednak, że nikt nie wymaga od programistów, aby je posiadali, w momencie, w którym zaczynają swoją karierę. Kompetentni developerzy obserwują innych i nabywają te cechy w miarę zdobywania doświadczenia.

Zdanie sobie sprawy z tego, że musisz nad sobą pracować, to dobry znak, że wszedłeś na właściwą ścieżkę w swojej karierze. Jeśli czujesz, że którejś z powyższych cech Ci brakuje, to nic. Wszystko, co powinieneś zrobić, to skupić się na tych, które chcesz nabyć i zachowywać się w odpowiedni sposób. 

Jakie cechy najbardziej pomogły Ci się rozwinąć? Daj znać w komentarzach i podziel się swoim doświadczeniem. 


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj

<p>Loading...</p>