Diversity w polskim IT
Lokajit Tikayatray
Lokajit TikayatrayConsultant, IT Architecture @ Dell

Jak przeskoczyć konkurencję i zbudować pozycję w pracy - 5 rad

Poznaj techniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na przebieg Twojej kariery zawodowej.
28.12.20217 min
Jak przeskoczyć konkurencję i zbudować pozycję w pracy - 5 rad

Nie oddycham kodem ani o nim nie śnię. Nie jestem też ekspertem w dziedzinie struktury danych i algorytmów. W porównaniu do prawdziwych talentów w branży oprogramowania uważam się za przeciętnego programistę. Jednak nawet z przeciętnymi umiejętnościami, nigdy nie przestałem się rozwijać.

Z moim szesnastoletnim doświadczeniem, nie znalazłem ani jednej definicji doskonałości w inżynierii oprogramowania. Bycie przeciętnym programistą samo w sobie nie przeszkadza w rozwoju kariery. Nadal możesz wyprzedzić swoją konkurencję i osiągać swoje cele, jeśli tylko jesteś gotowy, aby włożyć w to wysiłek i podążać w dobrym kierunku.


Poniżej przedstawiam kroki, które były moimi sprzymierzeńcami przez całą drogę mojej kariery. Jestem przekonany, że te działania pomogą przeciętnemu programiście, i że ten wysiłek, który włoży w swój rozwój, zwróci się w przyszłości, dzięki czemu będzie mógł wspinać się po drabinie sukcesu i wyprzedzić konkurencję.

1. Zrozum domenę swojej firmy

Umiejętność kodowania jest niezbędna, aby zostać programistą. Jako przeciętny programista, już jesteś lepszy niż wielu, którzy kodują tylko dla zarobku. Wszystko, co musisz teraz zrobić, aby przyspieszyć rozwój swojej kariery, to dodać wiedzę funkcjonalną do zestawu swoich umiejętności.

Za każdym razem kiedy piszę fragment kodu, jestem zainteresowany celem biznesowym, który się za nim kryje. Muszę znać dokładny wynik funkcji i wiedzieć, w jaki sposób program pomoże użytkownikom. Wiedza o rzeczywistym zastosowaniu pomaga mi napisać najbardziej odpowiedni kod, który spełnia wymagania.

Nie rozumiejąc końcowego zastosowania, czuję się ograniczony podczas pracy nad przydzielonymi mi zadaniami. Dlatego też włożyłem wiele wysiłku w zdobycie kompleksowej wiedzy funkcjonalnej i  zdziałało to cuda w rozwoju mojej kariery.

Jeśli pracujesz nad aplikacją od samego początku, łatwo jest nabyć wiedzę funkcjonalną, gdy rozwijasz ją z wydania na wydanie. Jednak do mojego obecnego projektu dołączyłem pięć lat po jego powstaniu. Dlatego też było dużo wiedzy domenowej, której musiałem się nauczyć na własną rękę.

Na początek zagłębiłem się w poznanie podmiotów używanych w aplikacjach. Baza danych to najlepsze miejsce do rozpoczęcia pracy w istniejącym systemie (ponieważ jest to najmniej ewoluujące miejsce). Zapoznanie się z podstawowymi tablicami, danymi, różnymi relacjami pomiędzy nimi i ich sposobem interakcji dało mi długoterminową korzyść z moich wysiłków.

Kiedy już poznasz swój magazyn danych, następnym krokiem jest zrozumienie roli, jaką dane odgrywają w Twojej aplikacji i dla Twojej firmy. Będziesz zaskoczony liczbą problemów biznesowych, które jednak możesz skutecznie rozwiązać, ponieważ wiesz, jak zachowują się dzisiaj Twoje podmioty funkcjonalne.

2. Krok po kroku buduj pewność siebie

Pewność siebie to afrodyzjak Twojej kariery. Uczenie się nowych umiejętności, wykonywanie zadań, budowanie czegoś nowego itp. rzeczy pomagają Ci uwierzyć w moc swoich własnych możliwości. W związku z tym szukaj możliwości odpowiedniego wykorzystania swojego czasu.

Ja na przykład zawsze chciałem zbudować aplikację na Androida. Pewnej nocy obudziłem się o 2 z powodu jetlagu z mojej ostatniej podróży i postanowiłem spróbować. Wkrótce okazało się, że jestem tak pochłonięty projektem, że zacząłem spędzać weekendy i wakacje na budowaniu aplikacji. W końcu opublikowałem ją w sklepie Androida i starałem się ją utrzymywać poprzez różne ulepszenia.

Nauczenie się nowego języka i platformy było dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Wzmocniło to również moją wiarę w to, że nadal mogę nauczyć się czegoś nowego od podstaw i z powodzeniem nad tym pracować.

Będziesz potrzebował takich małych zastrzyków pewności siebie, aby zmotywować się do działania, kiedy zdarzy Ci się gorszy dzień. To tylko upewni cię w tym, że możesz zrobić wszystko, jeśli tylko kochasz to, co robisz. Projekty domowe mogą być pomocne w chwilowym odwróceniu uwagi, gdy praca w biurze staje się zbyt monotonna. Dlatego też wybierz projekt, o którym zawsze marzyłeś i nad którym zawsze chciałeś pracować, i po prostu zacznij działać.

3. Bądź dla innych bohaterem i zyskaj sobie sojuszników

Kiedy tylko mam okazję, lubię pomagać innym w pracy. Nie mam problemu z tym, aby zostać po godzinach w pracy, jeśli tylko mogę pomóc członkom zespołu, znajdującym się w różnych strefach czasowych.

Oprócz uzyskania satysfakcji z bycia pomocnym ma to również wiele innych korzyści. Po pierwsze, mogę się dużo więcej nauczyć, pomagając innym. Po drugie, regularne pomaganie innym buduje zaufanie w relacjach w organizacji.

W branży IT Twoi sprzymierzeńcy przychodzą Ci z pomocą częściej, niż zdajesz sobie z tego sprawę. Mogą się odwdzięczyć podczas integracji aplikacji, usuwania usterek, trudnych, wymagających spotkań, a nawet w rozmowach o awansie (dając nam pozytywny feedback). Jeśli tylko znasz ludzi i pomogłeś im w jakiś sposób, oni także chętnie pomogą w trudnych sytuacjach.

Dlatego nigdy nie wahaj się pomagać innym w swoim miejscu pracy. Nie musisz być wybitnym programistą, aby wyciągnąć do kogoś rękę.

Jednocześnie może być też tak, że nie będziesz w stanie pomóc wszystkim, jednak to, co możesz zrobić to wytłumaczyć, dlaczego nie jesteś w stanie pomóc. Arogancja lub ciągłe odrzucanie próśb, jako nienależących do twoich obowiązków, sprawia, że inni myślą o Tobie jako nienależącym do zespołu.

4. Przedstawiaj rozwiązania, a nie tylko problemy

Twoje podejście do wyzwań będzie miało znacznie większy wpływ na rozwój Twojej kariery niż umiejętności kodowania.

Przez lata nauczyłem się, że ludzie cenią Twoją postawę bardziej niż jakąkolwiek inną umiejętność. Przeciętny koder z podejściem, że „wszystko jest do zrobienia” może mieć duży wpływ na znakomitego programistę, który widzi problemy w każdej inicjatywie. Wszyscy w firmie preferują bliską współpracę i dają szanse programistom, którzy mają pozytywne nastawienie.

Pracując w zespole, na pewno będziesz musiał stawić czoła wyzwaniom. Musisz przestrzegać zasad i procesów obowiązujących w firmie, które mogą nieco utrudniać Ci pracę. Będziesz musiał pracować z ludźmi, którzy spowalniają postępy zespołu przez swój słaby wkład.

Kiedyś miałem wiele obaw związanych z negatywnym wpływem nieefektywnych ludzi i procesów. Jednak z pomocą moich mentorów i menedżera zdałem sobie sprawę, że muszę przedstawić te kwestie w znacznie lepszy sposób.

Co więcej, nauczyłem się, jak skupić się na rozwiązywaniu problemów, a nie tylko na ich zgłoszeniu. Nawet jeśli istnieją rozsądne rozwiązania, to nie każdy problem można rozwiązać z dnia na dzień. Dlatego, jako programista, trzeba mieć dużo cierpliwości, aby radzić sobie z ludźmi i procesami, aby rozwijać się jako odnoszący sukces inżynier oprogramowania.

5. Współpracuj, aby rozwijać się szybciej

„Współpraca to nie tylko kwestie techniczne. To kulturowa gotowość do dzielenia się i wygrywania jako zespół, przy użyciu odpowiednich technologii oraz założenie, że każdy może wnieść wartość”
Wayne Kurtzman, dyrektor ds. badań współpracy i mediów społecznościowych w IDC.


Współpraca jest doskonałym narzędziem dla programistów, które pozwala im zaistnieć w strukturze organizacyjnej. Nie musisz być ekspertem kodowania, aby móc współpracować. Dlatego też bycie przeciętnym programistą nie jest ograniczeniem dla udanej współpracy z innymi, jeśli chcesz, aby Twoja kariera nabierała tempa.

Jeśli z natury jesteś spokojną i cichą osobą, to współpraca może wydawać się dość trudnym zadaniem. Możesz czuć się nieśmiało, podchodząc do ludzi lub angażując się w działania zespołowe w swojej organizacji.

Ale mogę cię zapewnić i z mojego doświadczenia powiedzieć, że często widziałem, jak najbardziej konstruktywne pomysły pochodzą od najmniej asertywnych osób na spotkaniach.

Dla mnie również nie było łatwe zmusić się do zmiany zachowania i nagłego rozpoczęcia współpracy. Tu właśnie skorzystałem z pomocy moich mentorów. Współpracowałem z nimi blisko, ponieważ podziwiałem ich wkład i ogólną organizację.

Z czasem moi mentorzy zapoznali mnie z różnymi ludźmi i forami, na których mogę się uczyć i wnosić swój wkład, dzięki mojej podstawowej sile. Tu właśnie przydaje się moja wiedza z danej dziedziny i chęć pomocy.

Wkrótce zdałem sobie sprawę, że jest to rzadka umiejętność w branży oprogramowania, aby mieć solidne zrozumienie funkcjonalności na poziomie przedsiębiorstwa połączone z wolą współpracy.

Idea współpracy polega na tym, aby Twoja obecność była odczuwalna we wszystkich zespołach w Twojej organizacji. Nie jesteś tylko parą rąk, która potrafi napisać całkiem niezły kod. Powinieneś chcieć zaprezentować się jako inżynier, który może przyczynić się do rozwoju organizacji poprzez wiele różnych kanałów. W ten sposób zbudujesz niezbędne zaufanie i dobre stosunki, a to przyczyni się do rozwoju Twojej kariery.

Postrzeganie Twojej osoby ma tutaj duże znaczenie. Jeśli ludzie Cię nie widzą, to Cię nie poznają. Dlatego też zwiększ swoją widoczność poprzez lepszą współpracę. Aby to zrobić, nie musisz być ekspertem w dziedzinie struktury danych lub algorytmów.

Przemyślenia końcowe

Niektórzy programiści są dobrzy technicznie, inni funkcjonalnie, a jeszcze inni odnoszą sukces, doskonaląc się zarówno technicznie, jak i funkcjonalnie. W moim przypadku zadziałało zastosowanie tych obu rodzajów.

Praca z wieloma interesariuszami, zrozumienie ich problemów, przekształcanie ich w projekty systemów i pomaganie zespołom we wdrażaniu rozwiązań utrzymuje mnie w motywacji przez cały dzień.

Najważniejszym elementem jest odkrycie, co sprawia, że jesteś szczęśliwym programistą. Poświęć swój czas i wysiłek na doskonalenie umiejętności, które przychodzą Ci naturalnie i które dają Ci satysfakcję mentalną. Będą to obszary, gdzie włożyłeś najwięcej wysiłku i które potem zwrócą się w postaci udanej kariery programisty.

Nie przejmuj się tempem, w jakim rozwijają się inni. Każdy ma swoje cele i dąży do ich osiągnięcia w swoim wygodnym dla siebie tempie. Trasa Twojego rozwoju jest unikalna tylko dla Ciebie. Tak długo, jak pozostaniesz nieugięty i włożysz szczery wysiłek w budowanie swojej podstawowej siły, odniesiesz sukces jako programista, nawet z przeciętnymi umiejętnościami kodowania.

Dzięki za przeczytanie tego artykułu.


Oryginał tekstu w języku angielskim można przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>