Charles Stover
Charles StoverFront End Engineer II @ Amazon Web Services

Jak przeprowadzić owocną rozmowę z przełożonym

Sprawdź, jak dobrze przygotować się do spotkania ze swoim przełożonym, aby jak najwięcej z takiej rozmowy wyciągnąć dla siebie.
16.07.20215 min
Jak przeprowadzić owocną rozmowę z przełożonym

Rozmowy sam na sam z przełożonym to jedne z najważniejszych i najbardziej produktywnych okazji do poprawienia zadowolenia z pracy i lepszego rozwoju kariery. Trudno jest znaleźć odpowiedni temat do rozmowy, zwłaszcza gdy jesteś w zespole od niedawna i musisz się jeszcze trochę do reszty dopasować. W tym artykule podzielę się kilkoma wskazówkami na temat tego, jak przygotować się do takiego spotkania, pytaniami, które JA zadaję oraz tym, jak z tych spotkań wyciągnąć jak najwięcej. 

Przygotowanie

W miarę upływu tygodnia rób notatki na temat tego, o co możesz zapytać lub co możesz omówić ze swoim przełożonym. Możecie np. porozmawiać o niektórych najlepszych praktykach w Twoim zespole.

Czy rozumiesz, co robić i dlaczego? Czy są jakieś praktyki, które Twoim zdaniem team powinien przyjąć, bo są wartościowe? Możesz też czuć się niepewnie co do decyzji, którą podjąłeś/aś i chcesz to wyjaśnić. Czy to, co zrobiłeś/aś było słuszne? Dlaczego lub dlaczego nie? Zapytaj swojego menedżera, co mógłby Ci zasugerować na przyszłość.

Dobrym tematem do omówienia mogą być wszelkie trudności we współpracy z innymi członkami zespołu. Wykorzystaj to spotkanie, aby się trochę uspokoić i uniknąć niepotrzebnych spięć podczas spotkań teamu. Twój przełożony przefiltruje te informacje i przekaże Twoje obawy anonimowo na spotkaniu z zainteresowaną stroną. 

Oceń priorytet danego tematu. Niektóre tematy będą musiały poczekać do kolejnych spotkań. Upewnij się, że na spotkaniu rozwiązujesz problem, który trzeba rozwiązać teraz. 

Przejmowanie sterów

Podczas omawiania interesujących Cię tematów bądź gotów przejąć kontrolę nad kierunkiem rozmowy. Jeśli przełożony zejdzie z tematu lub źle zinterpretuje Twoje pytanie, przekieruj rozmowę z powrotem na właściwe tory. To spotkanie jest przede wszystkim dla Ciebie.

Ty decydujesz, o czym rozmawiasz, i — pomijając korektę zachowania — możesz stwierdzić, że dany temat nie jest wart Twojego czasu. Nie musisz czekać, aż Twój przełożony poruszy jakiś temat, jeśli nie chcesz go poruszać. Nie pozwól, aby cokolwiek stanęło Ci na przeszkodzie. 

Jeśli nie czujesz się naturalnie, prowadząc rozmowę ze swoim przełożonym, powiedz na początku, że to Ty chcesz nią pokierować. 

Zadawaj pytania 

Rozpocznij spotkanie, pytając swojego przełożonego, czy jest coś, o czym chcieliby porozmawiać. Podczas spotkania one-on-one menedżer nie powinien chcieć samemu przeprowadzać rozmowy na temat określony przez siebie. Jeśli tak właśnie się dzieje, to ta rada może Ci się przydać.  

Upewnij się, że Twój przełożony przekaże Ci swój temat na czas i że będziesz w stanie go na spokojnie przyswoić. To raczej powinna być rzadkość. Ważna sprawa: rozpocznij spotkanie od omówienia właśnie tego tematu zaproponowanego przez Twojego menedżera. 

Zanurz się w rozmowie

Rób notatki na temat działań i feedbacku dotyczącego rozwoju osobistego. Opowiedz własnymi słowami to, czego się nauczyłeś na spotkaniu i powtórz to swojemu przełożonemu.

Możesz to zrobić dla każdej odpowiedzi udzielanej przez swojego przełożonego lub podczas podsumowania pod koniec. Zapewni to zarówno poprawne zrozumienie udzielonych odpowiedzi, jak i utrwalenie się ich po rozmowie. 

Czuj się zauważony

Nigdy nie doceniałem wartości bycia zauważonym, dopóki nie miałem narzędzia, które mi to zapewniło. Wiele osób boryka się z faktem, że Twoja najlepsza praca często pozostaje niezauważona, oraz że Twój wysokiej jakości wkład i wynalazki mogą zostać pogrzebane pod stertą ciężkiej pracy i powtarzalnych zadań

Udało Ci się zwiększyć niezawodność testów o 20% i zmniejszyć złożoność kompilacji o 50%? To zadanie nie zostało przydzielone w Twoim sprincie, więc kto tak naprawdę wie, że to zrobiłeś oprócz Ciebie i kilku osób, które przejrzały Twój kod? Twoje osiągnięcia nie przyczynią się do Twojego awansu, jeśli nikt o nich nie wie. 

Mój kierownik przekazał mi ten szablon i staram się go używać tak często, jak to możliwe:

Chciałbym, żeby mój menedżer wiedział, że ______.


Czy jest coś, co chciałbyś, aby zostało zauważone? Podziel się tym. Poczujesz się wtedy doceniony/a, a Twój menedżer będzie wiedział, aby brać Cię pod uwagę przy ewentualnych podwyżkach i awansach oraz przy przydzielaniu pracy do wykonania w przyszłości. 

Priorytety

Upewnij się, że Twoje priorytety dotyczące pracy są uporządkowane. Wyjaśnij, na co powinieneś poświęcić swój czas. Może to wykraczać poza planowanie sprintu lub być czymś, co chcesz zacząć rozwijać w wolnym czasie.

Przynajmniej raz w miesiącu zapytaj, jakie są Twoje priorytety.

Obecne stanowisko

Na wcześniejszym etapie kariery warto zidentyfikować martwe punkty. „Jakie są moje wyniki jako [stanowisko]?” Upewnij się, że osiągasz odpowiednie wyniki na swojej obecnej pozycji, zanim spróbujesz awansować na następną. Polecam zadać to pytanie raz na każdym spotkaniu. 

Kiedy już osiągniesz dobre wyniki na obecnej pozycji, możesz skupić się na pójściu dalej. 

Przyszłe stanowisko

Kiedy już poczuję się swobodnie na obecnym stanowisku, to lubię sobie „poudawać”, co będę robił na stanowisku, które jest poziom wyżej. W Amazonie, aby awansować, najpierw pracujesz na takim stanowisku, na jakim chcesz, pokazujesz swoje sukcesy, wpajasz dobre zachowanie i zaczynasz ufać swoim umiejętnościom. 

Nie skupiaj się na tym, co musisz zrobić, ale na tym, co właściwie robisz.

Jako [pracownik wyższego szczebla], jakie są moje wyniki od czasu naszej ostatniej rozmowy?


Na przykład, „Co mam robić jako starszy inżynier frontend w następnym sprincie?” Zauważ, że, nie pytam, co powinienem zrobić, żeby awansować. Jestem tym, na co chcę awansować. Postawiłem swoje oczekiwanie i koncepcję siebie, które odnoszą się mentalnie do obu stron: nie staram się tylko być lepszym, myśląc o poprawie — funkcjonuję jako mój cel zawodowy.

Pytania kwartalne

Oprócz powyższego warto też zadać poniższe pytania przynajmniej raz na kwartał.

  • Jakie są moje mocne strony i jak mogę je wykorzystać?
  • Na jakich obszarach mogę się rozwijać?
  • Jaka jest Twoja wizja teamu?
  • Jakie są wobec mnie oczekiwania na dłuższą metę?
  • Co możemy osiągnąć w okresie następnych 1-3 lat?
  • Jakie są Twoje priorytety względem teamu i projektu?
  • Jaki jest nasz cel ogólny tego kwartału?
  • Jakie są największe wyzwania dla naszego teamu?
  • Jakie są moje cele na następnym poziomie, aby zademonstrować umiejętności, swój rozwój i / lub zasady przywództwa [pracownika wysokiego szczebla]?

I na koniec

Aby przeczytać więcej moich artykułów, możesz mnie śledzić na LinkedInie i Twitterze lub sprawdzić moje portfolio na CharlesStover.com.


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>