Neuroróżnorodność w miejscu pracy
1.06.20237 min
Calamari

Calamari

Praca w domu z dziećmi - 8 zasad, których należy przestrzegać

Sprawdź, na co zwrócić uwagę i o co zadbać, aby skutecznie pracować w domu z dziećmi na home office.

Praca w domu z dziećmi - 8 zasad, których należy przestrzegać

W samym środku lockdownu znalazła się grupa, która została szczególnie obciążona nową rzeczywistością - rodzice. Pozostanie produktywnym pracownikiem podczas posiadania przedszkolaka w domu może być wyczerpujące do granic szaleństwa. Ale pomimo tego, że jest trudne, nie jest niemożliwe, zwłaszcza gdy przestrzega się kilku wskazówek, które dostarczamy poniżej.

Lockdown może być uważany za największy stresor, jaki kiedykolwiek się wydarzył wśród grupy osób pracujących. Według raportu Komisji Europejskiej na temat pracy zdalnej po COVID, aż 40% pracowników w UE zostało przeniesionych do pracy zdalnej w pełnym wymiarze godzin. W grupie tej znajdują się zarówno specjaliści przyzwyczajeni do takiego modelu pracy (np. informatycy), jak i ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nią do czynienia (np. urzędnicy biurowi).

Ponadto, cała edukacja odbywała się on-line, dostarczając wielu niespotykanych wcześniej wyzwań.

W środku tego szaleństwa spowodowanego lockdownem byli cisi bohaterowie życia codziennego - rodzice.

Praca 48/14

Podczas lockdownów rodzice i dzieci stanęli przed wieloma wyzwaniami, które wcześniej trudno było sobie wyobrazić. Nastolatki przeżywały trudne chwile wynikające z rozłąki z rówieśnikami i przyjaciółmi. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanford, grupa ta została dotkliwie doświadczona przez pandemiczną rzeczywistość, ze znacznie większym ryzykiem doświadczania lęku i depresji w przyszłości.

Młodsze dzieci stanęły przed trudnym doświadczeniem pozostania w domu z rodzicami, których kochają, a jednak nie mieli dla nich czasu - byli przecież w pracy. Dla przedszkolaka było to jednak bez sensu - mama i tata są w domu, nie w pracy, pracują przecież w wysokim budynku ze szkła i stali, prawda?

Właściwie to nie. Ale dla 4-latka było to trudne do zrozumienia. Tak więc w rzeczywistości wielu rodziców musiało pracować przez 24 godziny każdego dnia, aby utrzymać swoją produktywność i zająć się swoimi dziećmi przez kolejne 24 godziny - podczas blokady nie było szkoły ani przedszkola, a oni nie wiedzieli, co zrobić z dziećmi. To sumuje się do 48 godzin każdego dnia przez wszystkie 14 dni tygodnia.

Wydaje się to śmieszne, gdyby nie było prawdziwe.

Jak skutecznie pracować z domu

Lockdowny i fale covidowe dawno już za nami. Jednak nie wiadomo co mogą przynieść kolejne miesiące. 

Ponadto model pracy zdalnej zakorzenił się już na stałe w naszej rzeczywistości pokazując firmą, że jest ona opłacalna dla obu stron.

Nie ma więc innego sposobu niż przygotowanie się i zapoznanie się z listą wskazówek dla tych, którzy będą musieli pogodzić swoją pracę w domu z dzieckiem przy boku. 

To te prawdziwe, a nie wiadomości z idealnego świata prawie niemych dzieci mieszkających w wiecznie posprzątanym pokoju. Tylko sprawdzone w boju porady osób pracujących w domu z maluchem lub dziećmi w wieku szkolnym.


Elastyczność w kwestii swojego harmonogramu

Kiedy pracuje się w domu z dziećmi, jest to dosłownie niemożliwe pracować 8h w jednym bloku czasu. Dzieci chcą się bawić, potrzebują nadzoru lub po prostu tryskają energią, często potrzebując szybkiego transferu na plac zabaw, by nie zdemolować mieszkania.

Jak tylko porzuci się nadzieję na pracę w domu w sposób biurowy, robi się lepiej. Najlepszą radą jest więc:

  • Zapisać to, co jest do zrobienia i pociąć to na mniejsze kawałki - rzadko udaje się wykroić tyle czasu, by poradzić sobie z większym zadaniem na raz,
  • Rób tylko jedno zadanie na raz - multitasking jest zabójcą wydajności
  • Bądź gotowy do przerwania pracy w razie potrzeby - taka jest rzeczywistość. Im młodsze dziecko, tym więcej uwagi potrzebuje,
  • Bądź gotów podzielić swój czas pracy na kilka bloków dziennie i nie wpadaj w panikę z tego powodu - niektóre prace można wykonać wieczorem, bez kontaktu z resztą zespołu, podczas gdy inne zadania trzeba wykonać w ciągu dnia pracy. Kluczem jest mądre zarządzanie,
  • Pracuj, kiedy możesz. Rób nadgodziny, kiedy to możliwe - nadmiar godzin może się przydać w przyszłości.


Jedynym sposobem na utrzymanie chaosu na wodzy podczas wdrażania elastycznych harmonogramów pracy jest śledzenie czasu pracy.


Ustal granice

W idealnym świecie, każdy miałby domowe biuro w osobnym pokoju, z dużym biurkiem. W rzeczywistości realia są inne..

Według danych Eurostatu nawet 70% populacji UE mieszka w przeludnionych domach, przy czym udział ten waha się od 51% w Niemczech do 96,4% w Rumunii. Dla wielu obywateli UE posiadanie własnego biurka, nie mówiąc już o osobnym pokoju przeznaczonym tylko do pracy, może być trudne.

Również nadzór nad młodszymi dziećmi może stanowić wyzwanie, gdy pracuje się w oddzielnym pokoju.

A jednak istnieje ścisła potrzeba wydzielenia przestrzeni do pracy i stworzenia granic. Posiadanie czystej części stołu, biurka (jeśli to możliwe) i komputera nietykalnego dla dzieci byłoby świetnym pomysłem.

Z młodszymi dziećmi wymagana jest większa doza kreatywności. Czasami wystarczy narysować linię na podłodze, aby pokazać różnicę między "strefą pracy" a "strefą zabawy". 


Otwartość i transparentność wobec pracodawcy

Pracownik nie powinien podtrzymywać mitu, że jego dyspozycyjność nie zmieni się, gdy pracuje w domu pełnym przedszkolaków. A pracodawca nie powinien tego oczekiwać. Z drugiej strony nierealistyczne jest też oczekiwanie pieniędzy za nic.

Rzeczywistość musi być zaakceptowana po obu stronach, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest otwarcie się z szefem. Jeśli szef nie potrafi tego zrozumieć, to może czas zmienić szefa? Ignorowanie rzeczywistości raczej nie jest dobrym pomysłem.


Dostarczenie dowodów i odpowiedzialność

Zgodnie z powyższym punktem, należy dostarczyć dowód, że praca została wykonana i pewne uczciwe metryki do pomiaru wydajności. W końcu - robienie chodzimy do pracy, żeby wykonywać określone zadania. W rzeczywistości, będąc odpowiedzialnym za wyniki jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby pracować w domu bez oskarżenia o obijanie się.

Jeśli pracownik wywiązuje się z powierzonych mu zadań i udowadnia to określonymi wspólnie z przełożonym metrykami, daje znak, że jest transparentny. Metryki muszą być jak najbardziej sprawiedliwe, weryfikowalne i opiniotwórcze.

Jeśli praca jest trudniejsza do zmierzenia, posiadanie spotkania statusowego lub e-maila statusowego każdego dnia będzie dobrym pomysłem.


Wyrabiaj nowe nawyki

W życiu działamy rutynowo - i praca w domu nie jest inna. Wszystkie rzeczy wymienione powyżej - rozmowa z szefem, ustalenie granic itd. można ukuć w zestaw nowych rutynowych czynności do wykonania na co dzień.

Kiedy zasady są jasne, cała rodzina, w tym dzieci, mogą zobaczyć, jak egzystować w nowej rzeczywistości i z czasem - przyzwyczaić się do niej. 


Szukaj pomocy i korzystaj z niej jak najczęściej

Bycie rodzicem to zazwyczaj nie jest praca w pojedynkę. Jeśli sytuacja staje się wyjątkowo trudna pracujący zdalnie rodzic musi w miarę możliwości szukać pomocy u bliskich.

Rozsądne jest ustalenie z partnerem harmonogramu zamian, w którym jeden rodzic zajmuje się dziećmi, a drugi pracuje. Jeśli jest krewny chętny do pomocy przy dzieciach, warto z takiej oferty skorzystać.

Niektórzy rodzice zatrudniają nianię na pół etatu, aby zajmowała się dziećmi podczas ich pracy. I jeśli jest to możliwe i działa - może być rozwiązaniem problemów.


Rozmawiaj ze swoimi współpracownikami

Współpracownicy mogą być równie zdezorientowani harmonogramem pracującego rodzica, tak jak szef. Czasem więc potrzebna jest spora doza transparentności - można nie mieć pewności, czy współpracownik ignoruje wiadomość, czy po prostu nie może w danej chwili rozmawiać.

Przy wyjątkowo elastycznym harmonogramie reszta zespołu może nie mieć pewności co do czasu oddania projektu - i to jest kolejny element, który wymaga jasnej komunikacji.


Rozmawiaj z rodziną

To samo dotyczy komunikacji w rodzinie. Rodzina może czuć się zaniedbana, gdy ktoś pracuje w domu. Ponadto może dojść do wielu nieporozumień dotyczących obowiązków, dostępności lub odpowiedzialności.

Dzieci również muszą zrozumieć, kiedy rodzic jest dostępny, a kiedy nie. Każde napięcie musi być rozwiązane za pomocą otwartej komunikacji. Rujnowanie życia rodzinnego podczas pracy w domu to prosta droga do katastrofy - powoduje tworzenie toksycznej atmosfery w miejscu, z którego nie można nawet wyjść - praca jest przecież wykonywana w domu.


Zadbaj o siebie 

Last but not least - rodzic to też człowiek, który może być zmęczony, rozdrażniony i wypalony - jako rodzic lub pracownik. Dlatego w przypadku lockdownu z dziećmi kluczem jest nie poświęcanie się w całości pracy i rodzinie.

Zadbaj też o siebie. Dodatkowa godzina snu więcej może być lepszym zastrzykiem produktywności niż przepracowanie. Godzina treningu (bieganie, joga, rozciąganie, pływanie) może być resetem umysłu i przynieść lepsze rezultaty. Według badania opublikowanego w International Journal of Workplace Health Management, pracownicy zgłaszają do 72% poprawy w zarządzaniu czasem i wydajności w dniach, w których ćwiczyli.

Podsumowanie

Kluczem do przetrwania podczas pracy w domu z dzieckiem jest zwinne zarządzanie i efektywność. Zachowanie 8-godzinnego dnia pracy jest mitem, chyba że nie da się tego uniknąć. Z drugiej jednak strony lepiej jest pracować przez dwie godziny z super wysiłkiem niż mieć bezproduktywne osiem godzin wypełnionych irytacją i frustracją.

Rzeczywistość przymusowej pracy zdalnej z dzieckiem może być wyczerpująca. Jednak trzymanie się wymienionych wyżej zasad może uczynić ją co najmniej znośną, a przy sporej dozie determinacji - jeszcze bardziej skuteczną, jeśli chodzi o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

W końcu ucinanie sobie drzemki w biurze wciąż jest nieco kłopotliwe.

<p>Loading...</p>