Jak podejmować ważne decyzje karierowe - 5 pomocnych pytań
Pracę w branży IT rozpocząłem dość wcześnie. Pierwszą podjąłem w wieku 17 lat, kiedy pracowałem u lokalnego dostawcy usług internetowych. Było to jeszcze w początkowych latach rozwoju Internetu w moim mieście. Kilka lat później podjąłem pierwszą decyzję, która zmieniła moje życie zawodowe: opuściłem Brazylię i przeniosłem się do Florencji we Włoszech. Było to w 1998 roku. We Florencji i Mediolanie zbudowałem fundamenty mojej kariery, pracując w kilku wspaniałych firmach, m.in. w HP. Aż do 2016 roku, kiedy to podjąłem kolejną zmieniającą życie decyzję zawodową. Przyjąłem świetną ofertę pracy.
Musiałem opuścić Włochy i przenieść się do Polski do pracy w IBM. To wspaniałe doświadczenie, osiągnięcia i wiedza zdobyta w Big Blue doprowadziły mnie do centrum doskonalenia sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w Volvo Group.
Każdy z nas od czasu do czasu znajduje się na jakimś rozdrożu. To właśnie wtedy niezdecydowanie przybiera na sile, nie wiemy, w którą stronę zmierzać i często nie znajdujemy odpowiedzi na nasze dylematy.
Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami prostym, ale skutecznym sposobem, który pomógł mi podejmować najlepsze zawodowe decyzje.
Umotywuj swoją decyzję
Co sprawia, że chcesz zmienić pracę? Zazwyczaj uwagę tych, którzy otrzymują nową ofertę pracy, przykuwają wyższe zarobki i większe benefity. By tego jednak nie żałować i tym samym nie wyrządzić krzywdy rozwojowi swojej kariery, warto zastanowić się nad tym trochę dłużej i przeanalizować pewne istotne kwestie.
Podejmowanie decyzji dotyczących kariery – co w większości przypadków oznacza przyjęcie oferty pracy, odejście z obecnej pracy lub zmianę ścieżki kariery – zawsze jest mniejszym lub większym wyzwaniem. Wynika to głównie z faktu, że zazwyczaj nie ma tej jednej, "właściwej" odpowiedzi w ważnym dla nas momencie.
Aby dowiedzieć się, co jest odpowiednie dla mnie, zadaję sobie pięć prostych, ale ważnych pytań, które pomagają mi zawęzić pole wyboru i skupić się na tym, co dla mnie naprawdę ważne.
Po pierwsze
Pierwsze pytanie związane jest z moimi uczuciami: Pytam siebie: co mówią mi moje uczucia?
Ja cieszę się na myśl o pracy, którą wykonuję teraz lub o pracy, którą zamierzam wykonywać w przyszłości. Zrób sobie burzę mózgów i zanotuj pomysły na różne możliwe kariery, które Cię interesują. Jakie budzą się w Tobie emocje?
Co jest dla Ciebie ważne? Zrozumienie istotnych dla Ciebie wartości pozwoli Ci podejmować decyzje, które są zgodne z tym, co jest najważniejsze dla Ciebie.
Po drugie
Drugie pytanie to pytanie strategiczne: Gdzie chciałbym się znaleźć za 5 lub za 10 lat? Jaką ścieżką kariery chcę podążać?
To pytanie jest głęboko związane z moimi planami zawodowymi. Nie mogę myśleć tylko o najbliższych kilku miesiącach, więc wyobrażam sobie miejsce i pozycję zawodową, którą chcę osiągnąć w średniej i długiej perspektywie czasu. Pomaga mi to lepiej zwizualizować to, czego naprawdę chcę, a tym samym zaplanować, w jaki sposób to osiągnąć.
Po trzecie
Trzecie pytanie dotyczy mojej rodziny: Jak decyzja, którą podejmę, wpłynie na moich bliskich?
Zawsze pytam o ich myśli, sugestie i uczucia, po czym rozważam te sugestie jako plusy i minusy. Jest to przydatne w momencie ostatecznego podjęcia decyzji.
Po czwarte
Czwarte pytanie dotyczy prawdziwych powodów mojej decyzji: Dlaczego podejmuję tę decyzję? Jakie są prawdziwe powody kryjące się za moimi wyborami? Czy jestem obiektywny?
Zawsze staram się podejmować decyzje przemyślane i oparte na danych, i to tak konsekwentnie, jak to tylko możliwe, starając się nie zawrzeć w tym zestawie faktów zbyt wielu nadziei czy założeń.
Przez te wszystkie lata nauczyłem się, że gdybym musiał podjąć decyzję w oparciu o błędną interpretację moich opcji, wystąpiłoby duże prawdopodobieństwo rozczarowania na dłuższą metę.
Po piąte
Piąte i ostatnie pytanie dotyczy punktu rozwoju, w jakim znajduje się firma: Niezwykle ważna jest dla mnie świadomość miejsca, w jakim znajduje się firma, np. rozważenie czy firma inwestuje, czy się rozwija, czy może jest w stagnacji. Jest to niezwykle ważne, jeśli chodzi o obszar specjalizacji, w którym się specjalizuję (AI).
Wnioski
Ważne decyzje – czy to w pracy, czy w życiu – nigdy nie są proste, dlatego uważam, że określenie strategicznego planu dla rozwoju naszego życia zawodowego jest niezbędne, aby skrócić drogę do sukcesu. Lubię myśleć o swojej karierze jak o firmie, która ma wartość dodaną na rynku.
Mam nadzieję, że pytania te pomogą Ci w obraniu właściwej ścieżki zawodowej w świecie korporacji - w oparciu o możliwości zawodowe, które pojawią się w trakcie Twojej kariery.
Znalezienie najbardziej przydatnych odpowiedzi na powyższe pytania może być bardzo ważną częścią tego planowania. Powodzenia!
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.