Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.03.20236 min
Przemysław Jastrowicz

Przemysław JastrowiczEngineering Manager

Jak nie bać się zmiany pracy - 4 wskazówki

Chcesz zmienić pracę lub zaczynasz się zastanowić, czy powinieneś? Sprawdź, kiedy warto to zrobić oraz jak pozbyć się strachu przed tą decyzją.

Jak nie bać się zmiany pracy -  4 wskazówki

Jurgen Klopp jest bez wątpienia wybitnym piłkarskim szkoleniowcem. Odnosi wielkie sukcesy z zespołami, z którymi pracuje. Prowadził m.in. Mainz, Borussie Dortmund i Liverpool. Zastanawiasz się pewnie, co to ma wspólnego ze zmianą pracy? Spieszę z wyjaśnieniem. Jurgen Klopp wygrywał nagrodę dla najlepszego trenera na świecie, zdobył Ligę Mistrzów, mistrzostwo Niemiec czy mistrzostwo angli. Jednym słowem, światowa czołówka trenerów. Jednakże w każdym klubie, w którym pracował, po 7 sezonie następowało załamanie formy (zainteresowanych odsyłam do poczytania o klątwie 7 sezonu J. Kloppa). Chodzi o to, że wszystko ma swój początek i koniec. Niezależnie od tego, jak dobrym specjalistą jesteś, każdy cykl ma swój koniec i jest to nieuniknione. Nie możemy się bać tego momentu i mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci lepiej poradzić sobie gdy ten moment nadzejdzie.

Według Bureau of Labor Statistics, w 2020 roku mediana czasu pracy u obecnego pracodawcy wynosiła 4.3 i 4 lata odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Kiedyś sprawdziłem swój średni czas pracy u danego pracodawcy i wyniósł on nieco ponad 6 miesięcy. Dla wielu z was to może wydawać się szaleństwo (i pewnie jest w tym trochę racji). Kto normalny chciałby zmieniać pracę ledwo po wdrożeniu i tym samy ciągle i ciągle zaczynać "od nowa"? Nigdy jednak nie żałowałem swoich decyzji.

Żeby była jasność, poniższy tekst w żadnym stopniu nie ma w planie zachęcać Cię do zmiany obecnego miejsca pracy. Jeśli czujesz się dobrze w miejscu, w którym jesteś, spełniasz się zawodowo i po prostu z uśmiechem na ustach wstajesz do pracy, to jest to najlepsza sytuacja, w której możesz się znaleźć. Niestety nie każdy ma ten komfort i jestem przekonany, że niektóre osoby są w dokładnie odwrotnej sytuacji, lecz zbyt mocno przeraża ich wizja zmiany.

Co sprawia, że praca jest staysfakcjonująca?

Jest wiele czynników, które wpływają na naszą satysfakcję z pracy. Są to m.in.: wynagrodzenie i benefity, kultura organizacyjna, rozwój i szkolenia, work/life balance i wiele innych.

Każdy inaczej wartościuje te czynniki. Dla jednych najważniejsze będą zarobki i "jeśli hajs się zgadza, to wszystko się zgadza". Inne osoby nie wyobrażają sobie zmiany swojego środowiska pracy dla nieco lepszych pieniędzy, ponieważ świetnie dogadują się ze swoimi współpracownikami, a jest do dla nich bardzo istotna kwestia.

W przypadku pensji czy benefitów sprawa jest banalnie prosta. Porównujesz nowe zarobki ze starymi i na tej podstawie decydujesz którą opcję wybierasz. Często jednak tylko wydaje nam się, że to pieniądze są problemem. Mamy przeświadczenie, że "za trochę więcej to mógłbym pracować w takich warunkach, ale za tyle to nie". Z doświadczenia i obserwacji wiem, że jest to często złudne wrażenie.

Co więcej, twierdzę, że pracownik jest skłonny zaakceptować niższe zarobki jeśli jest w 100% zadowolony ze wszystkich innych aspektów. Na satysfakcję z pracy składa się wiele rzeczy istotnych jak właśnie rozwój zawodowy czy organizacja pracy, ale też dużo bardziej błachych jak np. dostępne miejsce parkingowe pod biurem lub godziny spotkań, które kolidują z możliwością odebraniem dziecka z przedszkola. 

Wskazówki, jak radzić sobie ze strachem przed zmianą pracy


1. Zidentyfikuj co jest powodem zmiany

Pracownicy nie zmieniają pracy dla rozrywki. To nie jest coś, co ludzie lubią robić i z reguły wiąże się to z dodatkowym stresem, czasem i energią poświęconą na poszukiwania i wdrażanie się do nowej firmy. Zawsze jest ku temu jakiś powód. Jest to kluczowe, aby zidentyfikować powody niezadowolenia z obecnej pracy.

Spróbuj zrozumieć, co dokładnie sprawia, że nie czujesz się zadowolony w obecnej pracy. Czy to kwestia wynagrodzenia, braku możliwości rozwoju, czy może kiepskiej relacji z przełożonym? Zidentyfikowanie tych powodów może pomóc w podjęciu decyzji, czy zmiana pracy jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli kwestią są tylko zarobki, warto najpierw spróbować podjąć rozmowy o podwyżce z przełożonym lub działem HR. Jest spora szansa, że dostaniesz odmowę. Polecam jednak zadać to pytanie, zanim zdecydujesz się na odejście. Czasem odpowiedź może Cię zaskoczyć i może się okazać, że takie zarobki w obecnej firmie nie są dla Ciebie osiągalne w najbliższym czasie.

Jeśli problemem są ludzie, no cóż. Wtedy często nie jesteś w stanie nic na to poradzić i zmiana pracy jest jedyną dostępną opcją.


2. Określ swoje cele zawodowe

Przyjrzyj się swoim długoterminowym celom zawodowym i zastanów się, czy obecna praca pomaga Ci je osiągnąć, czy też to utrudnia. W drugim przypadku zmiana pracy może być konieczna, aby dalej rozwijać swoją karierę.

Ponownie, pytanie menagera kiedy możesz osiągnąć dany szczebel kariery, jest dosyć ważne. Może okazać się, że Twój obecny pracodawca ma wobec Ciebie plany, które chciałby realizować w najbliższej przyszłości (związane z awansem, zmianą stanowiska itp.) Jeśli dowiesz się, że takowych planów nie ma, lub nie ufasz wystarczająco przełożonemu, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o wykonaniu następnego kroku.

Podczas kariery zawodowej niestety zdarzają się sytuacje, w których dalszy rozwój wewnątrz organizacji jest niemożliwy. Czasami dlatego, że wszystkie stanowiska są już obsadzone i zwyczajnie w świecie nie ma miejsca dla tylu specjalistów. Czasami dlatego, że firma nie jest w stanie Cię docenić, ponieważ pamiętają Cię z dnia, w którym dołączyłeś i nie zauważają postępu, jaki osiągnąłeś przez miesiące spędzone w danej firmie.

Tak czy inaczej, czasami zmiana jest nie tylko konieczna, ale i także dobra dla obu stron.


3. Wykorzystaj swoje kontakty zawodowe

Zadaj pytanie swoim kolegom z branży lub znajomym. Przeszukaj Linkedina w poszukiwaniu kontakt
ów do osób, które pracują w firmie, którą rozważasz, lub popytaj zaufane osoby o ich doświadczenia związane z ich pracodawcami. Taka wiedza może okazać się bardzo ważna w kontekście poczucia bezpieczeństwa. Dużo łatwiej będzie Ci podjąć te decyzje wiedząc, że wszystkie osoby, z którymi rozmawiałeś, polecają nowego pracodawcę. Pamiętaj jednak o tym, że inni twierdzą, że dany pracodawca jest świetny, nie znaczy, że dla Ciebie też będzie odpowiednim "dopasowaniem".


4. Poznaj nowe oferty

To dosyć oczywiste, chociaż dużo ludzi o tym zapomina. Prowadzenie rekrutacji w stylu shotgun - roześlę jak najwięcej CV i zobaczymy, co się trafi - ma swoje zalety. Natomiast nie polecam takiego sposobu, jeśli masz problemy z podejmowaniem decyzji i obawiasz się zmiany pracy.

Warto dogłębnie poznać pracodawcę, zanim zdecydujesz się rozpoczęcie nowego rozdziału zawodowego. Wykorzystaj w stu procentach czas podczas rekrutacji i dopytaj o W S Z Y S T K O, co Cię martwi. Jeśli masz wątpliwości związane z jakimkolwiek tematem, dopytaj o to potencjalnego pracodawcy. Może okazać się, że już na tym etapie odsiejesz oferty, które z jakiegoś powodu Ci nie odpowiadają.

Ten punkt jest ściśle powiązany z punktem pierwszym. Gdy wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze, będziesz dokładnie wiedział, o co pytać i na co zwracać uwagę. Nie daj się zaślepić różnymi obietnicami składanymi przez dział rekrutacji. Upewnij się, że to, co przeszkadza Ci w obecnym miejscu pracy, wygląda inaczej w nowej, którą rozważasz. W innym wypadku za jakiś czas możesz znaleźć się ponownie w tym samym miejscu, w którym jesteś teraz.

Niezależnie od wszystkiego pamiętaj, że boimy się tego czego nie znamy, więc im więcej dowiesz się o innym miejscu pracy, tym mniej strachu będziesz odczuwać.

Podsumowanie

Zmiana pracy może być trudna i stresująca, ale może przynieść także wiele korzyści takich jak wzrost wynagrodzenia, rozwój zawodowy i osobisty, czy poszerzenie swojej sieci kontaktów i znajomych.

Oczywiście, może się także okazać, że nowa praca nie będzie taką, jaką sobie wyobrażałeś i po jakimś czasie najdzie Cię myśl "trzeba było zostać". Kiedyś pewien mędrzec powiedział "Nie żałuj umarłych, Harry, żałuj żywych" (tak jestem potterheadem).

Ja sparafrazowałbym to w taki sposób: "Nie żałuj tego co zrobiłeś, lecz tego czego nie zrobiłeś". Każda decyzja, nawet błędna, wzmacnia nas i ubogaca. Dlatego też niezależnie od tego, czy Twoja nowa praca spełni Twoje wymagania, jedno zawsze pozostanie niezmienne - będzie to nowe doświadczenie, które wzbogaci Ciebie jako pracownika i człowieka.

<p>Loading...</p>