Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
18.10.20226 min
Oleg Bondar
SOFTSWISS

Oleg BondarDeputy Head of RecrutingSOFTSWISS

Jak Ruby Developer może dostać dobrą pracę w 2022 roku

Sprawdź, dlaczego warto programować w Ruby i gdzie mogą szukać pracy Rubiści.

Jak Ruby Developer może dostać dobrą pracę w 2022 roku

Jak myślisz, jeśli inne dane wyjściowe są takie same, komu łatwiej znaleźć pracę: ,,javiście”, czy ,,rubiście”? A może testerowi oprogramowania?

Prawo rynku mówi, że im więcej ofert, tym większa konkurencja i tym trudniej otrzymać rzeczywiście korzystną propozycję. Dla firm, tworzących oprogramowanie szczególną wartość mają dobrzy programiści, którzy posługują się pożądanymi, choć nie najbardziej ,,topowymi” językami.

Takich specjalistów jest mało i jako jednych z najbardziej pożądanych PR-owcy wymieniają właśnie programistów Ruby. Dlaczego tak jest i jakie ,,plusiki” mogą otrzymać, a także, czy prawdą jest, że Ruby nadaje się tylko dla start-upów, opowiada Deputy Head of Recruting firmy SOFTSWISS Oleg Bondar. 

Nie mainstreamowy, ale efektywny 

TIOBE Index mówi, że w 2022 roku najbardziej popularnym językiem był Python. ,,Głosowało” na niego 15% respondentów. Liderami rankingu, zgodnie z przewidywaniami, są także C, Java, C++ i C#. Jeśli nie jesteś w branży IT pierwszy rok, zapewne tak to właśnie sobie wyobrażałeś. 

Czy to oznacza, że to programiście Python najłatwiej jest otrzymać upragnioną propozycję? I tak, i nie. Język nie bywa popularny sam z siebie, w próżni. Jeśli jest na pierwszym miejscu rankingu, to oznacza, że jest pożądany do opracowania produktów. Ale haczyk cyklu ,,popyt-podaż” polega na tym, że im więcej jest na rynku specjalistów ,,jednego typu”, tym mniej jest ceniona ich praca. 

Na wyszukiwanie ,,python” największy na świecie portal dla poszukujących pracy Indeed znajduje 159872 oferty pracy. To świetnie, szczególnie dla początkujących. Ale w ogromnym tłumie ,,pytonistów” programiście trudno się wyróżnić. Nie zadziwisz rekruterów znajomością Djandgo, Flask lub Tornado: ona rozumie się sama przez się.

Tak, jeśli możecie błysnąć doświadczeniem w wykorzystaniu języka do rozwiązywania zadań w Data Science i Machine Learning, to będzie plusem. Jednak takich programistów jest dużo. A to oznacza, że firmy mogą bez pośpiechu wybierać najlepszych, nie ,,chwytając w locie” każdego z nich. 

Potęga Ruby

Inaczej jest z Ruby. W rankingu popularności TIOBE znalazł się na 18 pozycji, ale, zgodnie z rankingiem RedMonk, zajmuje 9 miejsce wśród najpopularniejszych języków programowania w ciągu ostatnich 10 lat. W szczególności jest bardziej poszukiwany, niż C, Skala lub Go. 

Indeed odnajduje 10 955 ofert pracy dla ,,rubistów”. To znacznie mniej, niż dla tych z Pythonem, ale dobry specjalista ma z czego wybierać. Z punktu widzenia rynku świadczy to o tym, że język jest pożądany, ale nie jest ,,na topie”.

Początkujący nieczęsto wybierają go jako pierwszy język do nauczenia się, a to oznacza, że większość ,,rubistów” to ,,starzy wyjadacze”, którzy przeszli przez ogień backendu, wodę debugowania i piekło deploymentu.

W swoim czasie Ruby był bardzo popularny i w 2006 roku stał nawet językiem roku na TIOBE. Mniej więcej wtedy duże firmy zaczęły go wykorzystywać do szybkiego prototypowania i weryfikacji hipotez.

Z tego powodu Ruby niekiedy jest nazywany ,,językiem start-upów”, ale obszar jego wykorzystania nie ogranicza się do tego. Tak przy okazji, niektóre start-upy, które kiedyś zaczęły tworzyć swoje produkty na Ruby, zmieniły się w firmy z miliardowymi przychodami. Wszyscy je znamy: Airbnb, GitHub, SoundCloud, Kickstarter… 

W globalnym rankingu RedMonk od 2012 roku Ruby stracił 4 pozycje. Popularność języka faktycznie się obniża, ale jest on w dalszym ciągu wykorzystywany do rozwiązywania różnych zadań.

I jest w dalszym ciągu tak samo dobry (zapewne bardziej, niż jakikolwiek inny język), jeśli chodzi o tworzenie prototypów. Ale nie musisz w to wątpić, na Ruby działają portale z wielomilionową aktywnością! 

Źródło: Syndicode 

Dlaczego Ruby jest super 

Tak, nie boimy się takich głośnych deklaracji, ponieważ język jest rzeczywiście dobry. Doprecyzujmy: nie jest idealny, ale rzeczywiście dobry. 

Ruby ma prostą, zrozumiałą i lakoniczną składnię. Dzięki temu samo programowanie idzie szybko, a napisany kod jest czytelny dla każdego, kto chociaż trochę zna język angielski. To nie puste przechwałki: przy tworzeniu produktu w Ruby oszczędza się około 25-30% czasu, a to bardzo odczuwalna różnica w kontekście całego cyklu programowania. 

Sceptycy mogą powiedzieć: ,,Ok, można zaoszczędzić czas, dlatego, że na Ruby zostanie napisane kilka razy mniej linijek kodu. Za to język podoba się programistom, a co z korzyściami dla firmy, która go wykorzystuje?”

Korzyści są istotne i także wynikają z szybkiego tempa pisania i redagowania kodu. Zaoszczędzone godziny pracy programistów przekładają się na zaoszczędzone przez firmę pieniądze. W tym samym czasie możesz sprawdzić więcej hipotez, wprowadzić więcej poprawek i dodać więcej cech oprogramowania.

A to jest równoznaczne wyprzedzeniem konkurentów i zdobyciem lojalności użytkowników Twojego produktu. Czas zostaje zaoszczędzony nie tylko dzięki prostej składni, ale także za sprawą wieloplatformowości. Kod Ruby świetnie sprawdza się w wielu systemach operacyjnych i wyszukiwarkach. 

Dla biznesu bardzo ważne jest także to, że Ruby stanowi dosyć bezpieczne narzędzie, chociaż nie należy do niskopoziomowych języków oprogramowania. Autorzy Ruby i frameworków przestrzegają zasad Security Development LIfecycle, a sam język ma, zgodnie z WhiteSource, niewiele słabych punktów w swoim systemie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego jest wykorzystywany do tworzenia wielkich portali handlowych, produktów finansowych i skomplikowanych rozwiązań SaaS w rodzaju Basecamp. 

I chociaż aktualizacje dla Ruby i jego najbardziej popularnego frameworku Ruby on Rails wychodzą nie tak znów często, język żyje i ma się dobrze. Jednym z najlepszych dowodów na to (oprócz wykorzystywania go przez wielkie platformy), jest duża i zgrana wspólnota użytkowników. Wspólnota nawet sama reguluje te kwestie, które nie mają zasadniczego znaczenia dla prawidłowej pracy języka. Ponad 35000 uczestników na GitHub poświęciło im gem Ruby Style Guide. 

Ruby w SOFTSWISS

W SOFTSWISS aktywnie wykorzystujemy język Ruby. W naszych czterech oddziałach — w Polsce, na Malcie, w Gruzji i na Białorusi — pracuje ponad 1400 osób. Około 70 z nich stanowią programiści Ruby. 

Co pisze się na Ruby 

Wykorzystujemy Ruby w szczególności do tworzenia Casino Platform i Afflika, a także w szeregu wewnętrznych produktów firmy, gdzie przewidywane jest wysokie natężenie ruchu. To również dzięki rozwiązaniom Ruby staliśmy się pierwszą na świecie firmą tworzącą iGaming-PO, która zaczęła pracować z kryptowalutami. 

W chwili obecnej firma ma 4 własne (nie outsoucingowe) projekty na Ruby, a także zespół RnD, gdzie jest możliwość popracować nad ambitnymi i ciekawymi zadaniami w gronie ekspertów programowania Ruby. 

Czy są oferty pracy na Ruby 

Tak, i popyt na ,,rubistów” rośnie. Do projektów już teraz potrzebujemy kolejnych 10 programistów Ruby, przy czym jesteśmy gotowi przyjmować ich do pracy nawet całymi zespołami. Jest to spowodowane gwałtownym rozwojem firmy: liczba pracowników zwiększa się średnio o 80 osób na miesiąc. Oferty pracy dla ,,rubistów” obejmują stanowiska od Middle do Tech Lead i Solution Architect.

Nie ma powiązania z jakimś z oddziałów, ponieważ w SOFTSWISS możliwa jest zdalna forma pracy i elastyczny wymiar czasowy. Programista może wybrać do pracy dowolny kraj europejski, a nawet egzotyczne wyspy. Mamy pracowników, którzy z powodzeniem pracują na Bali i w Tajlandii. Obecnie najważniejsze są dla nas komfort i bezpieczeństwo naszych pracowników. 

Co SOFTSWISS oferuje Rubistom?

Pracownicy firmy, także nowi, mogą liczyć na opłaconą relokację, zwrot związanych z tym wydatków, takich jak ubezpieczenie medyczne, wynajem mieszkania, opłata za przedszkole itp. 

W poznańskim oddziale SOFTSWISS do końca października można dostać ,,bonus powitalny”: jeśli przyjmiesz ofertę pracy, to dodatkowo otrzymasz jako bonus określoną sumę. I nie, to nie jest ,,zastaw”, nie trzeba go zwracać po pewnym czasie. 

Integracja zespołu SOFTSWISS

Program partnerski dla wszystkich stron jest ,,znakiem rozpoznawczym” SOFTSWISS. Bonus otrzymuje nie tylko ten, kto rekomenduje, ale także sam rekomendowany. Bonus partnerski może wynieść do 2,500 USD. 

Regularnie organizujemy wewnętrzne meet-upy na różne tematy. W charakterze prelegentów występują zarówno nasi pracownicy, jak i zaproszeni eksperci. Zespół ,,rubistów” jeździ na wielkie konferencje techniczne dla programistów Ruby — wroc_love.rb, EuRuKo. 

No i, rzecz jasna, sam zespół

integracja zespołu SOFTSWISS

Jeśli jesteś ,,rubistą”, to możesz być pewien, że odnajdziesz u nas najlepszy zespół w swojej karierze. Przy czym maksymalnie zintegrowany i przyjazny. Dla nas liczą się nie tylko umiejętności techniczne pracownika, ale i jego wartości.

<p>Loading...</p>