Andrew Komarov
Innovecs
Andrew KomarovSenior Software Architect (Solution) @ Innovecs

Jak być dobrym liderem zespołu developerów – 8 kluczowych elementów

Poznaj 8 kluczowych elementów, które są ważne w drodze do zostania dobrym i świadomym liderem zespołu programistów.
25.07.20237 min
Jak być dobrym liderem zespołu developerów – 8 kluczowych elementów

Rozwój kariery to proces, który zawsze rozkłada się w czasie. Przechodzenie na coraz to wyższe stanowiska wymaga stopniowego zwiększania odpowiedzialności, aż Twój przełożony stwierdzi, że jesteś gotów, aby oficjalnie nadzorować również pracę innych specjalistów. 

Zawsze zdawałem sobie sprawę, że bycie starszym specjalistą (a następnie liderem zespołu) to ogromne wyzwanie. Dlaczego? Przede wszystkim wspinanie się w górę po szczeblach kariery to też schodzenie w dół, jeśli chodzi o poziom tolerancji dla swoich własnych błędów. To jednak również\ fascynująca i dająca satysfakcję przygoda. 

Moim zdaniem, najbardziej emocjonujący jest moment, w którym po raz pierwszy stajesz twarzą w twarz z nowym, dużym i skomplikowanym projektem. Doświadczenie to motywuje cię do próbowania nowych rozwiązań i podejmowania decyzji, które potencjalnie przyniosą większe niż dotychczas korzyści. I to nie tylko tobie, ale także innym członkom twojego teamu.

Naprawdę wierzę, że na ścieżce Engineering Leadership jest miejsce dla każdego. Jeśli masz pasję, z pewnością nie jesteś przypadkiem beznadziejnym. Niektórzy po prostu potrzebują więcej czasu, aby zrozumieć pewne rzeczy i procesy. I to jest zupełnie w porządku. 

Nabycie kluczowych cech i umiejętności wymaga uczenia się od innych i poruszania się metodą prób i błędów. Właśnie dlatego chciałbym podzielić się z Tobą kluczowymi elementami mojej codziennej pracy, które pomogą ci osiągnąć sukces na stanowisku liderskim.

1. Strategiczne procesy i działania

W Innovecs pracuję jako starszy architekt oprogramowania. Specjalizę się w dziedzinie łańcucha dostaw. Jednym z moich głównych obowiązków jest opracowywanie strategii dla całego projektu, w tym dobór niezbędnych technologii i infrastruktury, a także identyfikowanie potrzebnych zasobów i potencjalnych wyzwań.

Może się wydawać, że przy wyrobieniu sobie rutyny, działania projektowe są proste i przewidywalne. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pojawiają się nieoczekiwane zadania, takie jak działania przedsprzedażowe lub pilne prośby o kontakt z klientami z różnych stref czasowych. Moja firma ziałaj globalnie w 9 krajach, więc dostosowuję pracę do klientów na całym świecie, niezależnie od ich lokalizacji.

Dodatkowo aktywnie pracujemy nad rozwojem procesów w całej firmie. Wymaga to bliskiej współpracy z CTO w zakresie dokumentacji. Wspólnie opracowujemy pomysły na standaryzację procesów i wdrażanie jej w innych zespołach, aby mieć pewność, że nikt nie będzie musiał działać w ciemno. Dzięki temu gdy pojawia się nowy projekt, mamy gotowy szablon i udzielamy klientowi jasnych wskazówek dot. tego, co powinno zostać zrobione i w jaki sposób.

2. Zarządzanie czasem i równowaga

Jeśli wybierasz ścieżkę Engineering Leadership i starasz się o awans na stanowisko seniorskie, przygotuj się na większą odpowiedzialność za zarządzanie czasem. Musisz też zrozumieć, że wszystkie Twoje wysiłki bezpośrednio przekładają się na poziom zadowolenia klienta. 

Praca w nienormowanych godzinach będzie się zdarzała. W Innovecs jest to relatywnie kompensowane, ale zamykanie tasków w określonym czasie to priorytet każdego team lidera. 

To zrozumiałe, że sytuacje kryzysowe też się zdarzają – w końcu nikt z nas nie jest robotem! W takich przypadkach ważna jest transparentność. Mów szczerze o tym, co Twój zespół jest w stanie dopracować przed deadline’em, a czego nie. Pomoże to w lepszym planowaniu zadań w przyszłości, a co za tym idzie, osiąganiu coraz to lepszych wyników. 

Jako osoba zarządzająca dużym zespołem, bardzo doceniam rolę narzędzi do planowania zadań. Chętnie korzystam też z aplikacji, które pomagają w utrzymaniu stałego kontaktu z klientami. 

Równowaga między pracą a życiem prywatnym również jest bardzo ważna, dlatego każdy lider, nawet ten najbardziej zaangażowany, musi umieć postawić granicę. 

To jasne, że każdemu zdarza się popracować w niestandardowych godzinach, niektórzy mogą nawet preferować taki tryb. Gdy jednak ktoś z teamu notorycznie prosi o Twoją pomoc przy projekcie wieczorami, a Ty, chcąc wesprzeć tę osobę jak najlepiej, godzisz się na to, poświęcając swój czas na odpoczynek, to masz gwarancję, że takie sytuacje będą się powtarzać.

3. Planowanie krótko- i długoterminowe

Dzień pracy rozpoczynam od otwarcia laptopa i przejrzenia newsów z ostatniej nocy, gdyżwspółpracuję z klientami i kolegami z różnych stref czasowych oraz kultur. Priorytetem jest komunikacja w pilnych kanałach. Następnie sprawdzam kalendarz i planuję harmonogram dnia. Krótkie calle z zespołem pomagają dobrać zadania i terminy pod nich. Resztę czasu poświęcam na działania projektowe, w tym różnego rodzaju dokumentacje.

Jako liderzy musimy skrupulatnie obliczać czas i zasoby potrzebne do osiągania wyznaczonych celów, ale oprócz codziennych tasków, warto też poświęcić czas na strategiczne planowanie rozwoju kariery. Codzienne planowanie, owszem, zapewnia krótkoterminową produktywność, ale umiejętne dopasowywanie pojedynczych zadań do długoterminowych aspiracji pozwoli dodatkowo wydajnie i efektywnie realizować cele.

W Innovecs np. opracowujemy plan rozwoju (jak wspomniany Engineering Leadership), który wspiera i prowadzi członków zespołu w ich profesjonalnym rozwoju. Idąc zgodnie z tym planem, każdy ma szanse zdobywać nową wiedzę i robić to, na czym naprawdę mu zależy, aby osiągnąć wymarzony sukces.

4. Priorytetyzacja i odmawianie

Mam na co dzień wiele zadań: proponowanie nowych rozwiązań technicznych, monitorowanie ich wdrażania, stały kontakt z zespołem, kontrolowanie postępów oraz ustalanie, jakie będą kolejne kroki.

Współpracuję też blisko z klientami: decyduję, czego używamy i dlaczego oraz z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Czasami muszę ocenić zaproponowane rozwiązania z perspektywy końcowego użytkownika. Oczywiście, praca kierownicza zawsze jest bardzo intensywna, ale nie mogę być wszędzie naraz. 

Bez ustalenia priorytetów i umiejętności mówienia „nie”, prawdopodobnie będziesz czuć się jak w kołowrotku, nie mówiąc już o prawdopodobnym obniżeniu jakości Twojej pracy. Musisz umieć zachować chłodną głowę. Gdy otrzymujesz zaproszenie na spotkanie, warto rozważyć, czy twoja obecność na nim będzie wartościowa.

Jednak gdy zdecydujesz się do niego nie dołączać, nie możesz po prostu powiedzieć „nie” i odrzucić zaproszenia. W zespole musimy się wzajemnie szanować i w związku z tym uzasadniać nasze decyzje.

5. Odpoczynek i reset

Ważne zadania nie zawsze idą dobrze. Dlatego gdy zdarzy mi się utknąć, myśląc nad rozwiązaniem, robię sobie chwilę przerwy. Reset zwykle wymaga u mnie zmiany otoczenia lub porcji aktywności w postacispaceru lub treningu. Korzystam też z programów wellness w Innovecs.

Możemy pochwalić się InnoClub. To społeczność dbająca o dobre samopoczucie pracowników. Organizuje konkursy, warsztaty i networkingi. Jako lider dostrzegam pozytywny wpływ aktywności klubowych na mój team. Jesteśmy bardziej zrelaksowani i łatwiej jest nam znaleźć równowagę. Dowiedz się, czy w Twojej firmie organizowane są podobne przedsięwzięcia. A może pracownicy organizują się na własną rękę? To też super sprawa.

6. Nauka i rozwój

Wielu ludzi uważa, że wkroczenie na ścieżkę Engineering Leadership oznacza porzucenie pracy stricte technicznej na rzecz zarządzania i delegowania zadań. Według mnie nie jest to dobra droga. Jako architekt oprogramowania jestem nie tylko zaangażowany w rozwój technologii, ale też w podejmowanie technicznych decyzji projektowych. Bycie na bieżąco z trendami w IT jest niezbędne, by mieć realny i sensowny wpływ,a tym samym spełniać oczekiwania klientów.

Równie ważne jest doskonalenie umiejętności przywódczych. Innowacyjne podeście, empatia, umiejętność skutecznej komunikacji i budowania zaufania są kluczowe dla skutecznego kierowania zespołem. W programie rozwoju na ścieżce liderskiej w mojej firmie regularnie korzystam ze szkoleń i mentoringu. 

Dla mnie samokształcenie jest naturalną potrzebą i może mieć  wiele form. Jeśli jesteś go głodny, znajdziesz sposób na pozyskanie wiedzy i umiejętności. Warto też być konsekwentnym i nie odkładać tego na później. Osobiście np. jako uczestnikowi jednego ze wspomnianych przeze mnie programów udało mi się uzyskać Azure Cloud, a obecnie przygotowuję się do certyfikacji Amazon Cloud. I nie zamierzam na tym poprzestać.

7. Budowanie i utrzymywanie silnych relacji

Dobre relacje z członkami zespołu, klientami i innymi ważnymi osobami w firmie to kolejny ważny element sukcesu lidera. 

Budowanie zaufania i wspieranie członków zespołu w ich rozwoju jest dla mnie priorytetem. Przeprowadzam regularne spotkania indywidualne, aby zrozumieć ich cele zawodowe, poznać obszary, w których mogą się rozwijać oraz dać im wsparcie i dostęp do odpowiednich szkoleń. Jednocześnie zawsze słucham ich opinii i angażuję ich w proces podejmowania decyzji. Staram się być przy tym jak najbardziej empatyczny.

W relacjach z klientami stawiam na transparentność, uczciwość i profesjonalizm. Regularne spotkania i otwarta komunikacja są kluczowe w budowaniu trwałych relacji biznesowych.

8. Niech praca sprawia Ci przyjemność!

Gdy osiągniesz już pewien sukces zawodowy, musisz mieć świadomość, że nie pójdziesz dalej, jeśli praca nie sprawia Ci przyjemności. 

Świetnie, gdy firma promuje i wspiera kulturę ciągłego doskonalenia się.  Jeśli masz chęć i parcie na rozwój a Twoja firma nie pomaga a nawet przeszkadza w tym aspekcie, może się okazać, że tkwisz w miejscu, które podcina Ci skrzydła, które w naturalny sposób chcesz rozłożyć. Bądź czujny/a.

Jako mentor w Innovecs Mentorship Program, mam ogromny przywilej prowadzenia i wspierania podopiecznych w rozwoju ich umiejętności. Uczucie satysfakcji, gdy odnoszą sukces, jest niezastąpione. Ich osiągnięcia inspirują mnie do podejmowania kolejnych wyzwań, więc jest to idealna sytuacja win-win.

Podsumowanie

Podsumowując, jako lider na stanowisku architekta oprogramowania moje obowiązki obejmują zarządzanie zespołem, planowanie i priorytetyzację zadań, nabywanie nowych umiejętności technicznych i przywódczych, a także budowanie relacji oraz ciągłe dążenie do doskonałości. Wszystko to wymaga elastyczności, równowagi i rozwoju zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

Jestem wdzięczny za to, że mogę być częścią teamu, który jest czymś więcej niż zwykłą grupą znajomych z pracy. Potrafimy utrzymać silne więzi, nawet pracując zdalnie lub w modelu hybrydowym. Pamiętajmy, aby wspólnie podejmować decyzje i stawiać ludzi na pierwszym miejscu.

Jeśli szukasz balansu między rozwojem a dobrym samopoczuciem, zapraszam Cię do odwiedzenia naszej strony

Powodzenia!

<p>Loading...</p>