21.04.20216 min
Pivotal Polska

Pivotal Polska

IT w spódnicy, czyli damska strona mocy

Dowiedz się, jak wygląda praca managerki DevOps, analityk biznesowo-systemowej oraz dyrektor działu HR w firmie IT w czasach pandemii i nie tylko.

IT w spódnicy, czyli damska strona mocy

Stereotyp, że kobiety w IT sprawdzają się gorzej, przechodzi w obecnych czasach już na dobre do lamusa. Z czego cieszymy się niezmiernie! W tym artykule o wdzięcznym tytule “IT w spódnicy, czyli damska strona mocy”, przedstawimy wywiady z trzema paniami pracującymi w firmie Pivotal, która wdraża nowoczesne systemy wspierające zarządzanie marketingiem, sprzedażą, obsługą klienta w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych i ochrony zdrowia.

Gościniami wywiadu są Joanna Bydler, Barbara Rogulska i Lidia Sarna. Każda z nich mówi o swojej codziennej pracy, marzeniach i o swojej przygodzie z IT. Jest to tekst zarówno fascynujący, jak i inspirujący. Zapraszamy do lektury!Na początek wywiad z Joanną Bydler.

Jakie stanowisko obejmujesz obecnie? Od kiedy pracujesz w Pivotalu?

Nazywam się Joanna Bydler. W Pivotalu pracuję jako analityk biznesowo-systemowy od maja 2018.


Od czego zaczynałaś w IT, czy wszystko poszło zgodnie z planem, czy po drodze pojawiły się jakieś nietypowe szanse, trudne wybory zawodowe?

Z wykształcenia jestem inżynierem mechaniki i budowy maszyn. Moja kariera zawodowa potoczyła się jednak inaczej i podczas studiów podjęłam pracę w firmie windykacyjnej. Tam odkryłam, że dobrze mi idzie udoskonalanie systemów i w 2014 roku dostałam swoją szansę w IT jako analityk biznesowy. 

Od tamtej pory rozwijam się w tej dziedzinie. W Pivotal miałam okazję pracować głównie na projektach windykacyjnych, ale też nad jednym finansowym bez windykacji.


Czy pracujesz zdalnie? Jak udaje Ci się osiągnąć work-life balance?

Pracuję zdalnie praktycznie od początku pandemii. Na początku ciężko było się połapać, kiedy jest czas na pracę, a kiedy na dom. Jednak po jakimś czasie udało mi się wyrobić naturalny nawyk rozpoczęcia i zakończenia pracy o określonej godzinie. Po prostu włączam i wyłączam laptopa na budzik (na ogół, bo czasami wiadomo, jak to jest ☺).

Dzięki pracy zdalnej doceniłam możliwość wykorzystania czasu, który poświęcałam na dojazdy, na spokojne śniadanie, czy spacer na dotlenienie głowy przed pracą.


Co jeszcze planujesz osiągnąć w swoim zawodzie, czy masz jakieś marzenia związane z Twoją pracą?

Dla mnie w pracy analityka szansą na rozwój jest udział w kolejnych interesujących projektach i możliwość poznawania i realizacji nowych wymagań i rozwiązań.


Co doradziłabyś kobietom, które zastanawiają się nad edukacją w kierunkach technicznych lub przebranżowieniem się do branży IT?

Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, umiesz dostrzegać ciągi przyczynowo-skutkowe na co dzień i masz smykałkę do technicznych rzeczy, to na pewno w IT znajdziesz coś dla siebie.Zobaczmy teraz, co do powiedzenia ma Barbara Rogulska.

Z Pivotal jestem związana już od bardzo dawna – bo od 2003 roku, aktualnie pracuję w dziale DevOps jako manager. Zaczynałam jako młodszy developer, po drodze poznając różne technologie, języki programowania oraz wymagania biznesowe klientów.

Co jest ciekawe, w takiej pracy to właśnie tematy wymagań – przełożenie zapotrzebowania klienta na aplikację, poznawanie innych systemów, z którymi należy się zintegrować, współpraca z klientem. Praca w tym obszarze na pewno jest stresująca, każdy etap ma swoje wyzwania – jednak działająca produkcyjne funkcjonalność u klienta na pewno sprawia dużo satysfakcji.

Od marca 2020 pracuję zdalnie w pełnym wymiarze czasu. Do dziś brakuje mi na pewno spotkań w kuchni, a teraz przełożyło się na zwiększoną ilość komunikacji na Teamsach i Skype. Lunche zjadam z dziećmi, które są na zdalnym nauczaniu.

Nie jest też łatwo połączyć pracy zawodowej z byciem mamą – na pewno jest wiele rozterek, w szczególności kiedy dzieci są młodsze i chorują. Z drugiej jednak strony są pilne tematy, gdzie często trzeba wtedy rozwiązać coś w nocy.

Teraz moje dzieci to nastolatki, chodzą do szkoły, mają też swoje grono znajomych. Czas wspólny to wieczór i weekendy, co się da pogodzić. 

Jeśli chodzi o edukację, to od zawsze byłam związana z bardziej ścisłymi kierunkami, no i akurat praca w branży IT, gdzie możliwości działania jest bardzo dużo, zaczynając od języka programowania, narzędzia, obszary tym samym, można znaleźć swoje ulubione tematy. 

Są na pewno duże możliwości i każdy może coś dla siebie znaleźć. Jeśli ktoś myśli o rozpoczęciu edukacji technicznej i ma w tym kierunku predyspozycje, to jak najbardziej doradziłabym to, aby pracować w IT.


Na koniec zobaczmy, co o pracy kobiet w IT mówi Lidia Sarna


Jakie stanowisko obejmujesz obecnie?

Jestem Dyrektorem HR w firmie Pivotal Polska sp. Z o.o.


Od czego zaczynałaś w IT, czy wszystko poszło zgodnie z planem, czy po drodze pojawiły się jakieś nietypowe szanse, trudne wybory zawodowe?

Moja ścieżka zawodowa zawsze biegła blisko IT, od samego początku. Zaczynałam od pracy w firmie doradczej Accenture (jeszcze wtedy działali pod nazwą Andersen Consulting). Realizowałam projekty na styku IT i biznesu, które pomagały uzyskać pełnię korzyści ze zmian spowodowanych wdrożeniem nowych systemów i narzędzi. 

Potem, w firmach takich jak Warta, czy PZU zarządzałam takimi projektami lub nawet portfelami projektów. Następnie doszło praktyczne wykorzystanie nowinek IT w obszarze wsparcia sprzedaży w PZU. Realizowaliśmy fantastyczne projekty innowacyjne wykorzystujące takie nowinki jak narzędzia VR czy szkolenia zdalne (jeszcze przed pandemią!:). 

Aktualnie zajmuję się ludźmi, którzy pracują w branży IT, co stanowi dla mnie możliwość połączenia moich doświadczeń z pasją, jaką jest praca nad rozwojem ludzi i organizacji.

Ten dość nietypowy przebieg mojej kariery obfitował w nietypowe szanse i trudne wybory zawodowe. 

W takich przypadkach zawsze zasięgałam rady konsylium „serce i rozum” i podejmowałam tylko te decyzje, które doradzało serce, a rozum… nie był bardzo przeciwny.


Czy pracujesz zdalnie? Czy udaje Ci się osiągnąć work-life balance?

Praca nad osiągnięciem work-life balance to duże wyzwanie. Osobiście pomogła mi w tym praca zdalna. Czuję dzięki temu w pełni i wolność, i odpowiedzialność za to co robię. Nie chciałabym już wracać do sytuacji sprzed pandemii.


Jeśli jesteś mamą - czy trudno jest połączyć bycie mamą i pracę zawodową?

Tak, jestem mamą i rzeczywiście godzenie roli mamy z rolą kobiety realizującej się zawodowo było trudne. Na własnej skórze przekonałam się, że życie może obfitować w sytuacje nie do pogodzenia w tym względzie. 

Akurat w moim przypadku wygrywała mama, choć nie bez walki. Z pewnością pomaga uświadomienie sobie własnych priorytetów oraz ich jasne zakomunikowanie szefom. Jeśli zrobi się to w atmosferze obustronnego szacunku i dojrzałości, to zawsze można się w tym względzie dogadać. 

A jeśli jednak nie uda się dogadać, to znaczy, że miejsce pracy nie jest odpowiednie.


Co jeszcze planujesz osiągnąć w swoim zawodzie, czy masz jakieś marzenia związane z Twoją pracą? 

Nie mam planów związanych z awansami na stanowiska prezesowskie. Mam za to ambicje związane z podejmowaniem wyzwań i tematów, które mi w duszy grają. 

Oraz założenie dotyczące pracy z ludźmi, którzy podzielają moje wartości – otwartości, tolerancji, zaufania, co stwarza fantastyczną okazję do rozwoju dla wszystkich.


Co doradziłabyś kobietom, które zastanawiają się nad edukacją w kierunkach technicznych lub przebranżowieniem się do branży IT? 

Praca w IT jest niesamowicie przyszłościowa. Obfituje w wiele możliwości rozwoju i zapewnia naprawdę godziwe zarobki. Jednak wymaga pewnego sposobu myślenia, jak również specyficznego zestawu umiejętności i kompetencji. 

Dlatego na pewno nie jest dla wszystkich. Moja pierwsza rada zatem brzmi: poznaj siebie i swoją motywację, i dopiero na bazie tej świadomości podejmuj decyzję o wejściu w tę branżę. A druga moja rada jest następująca: nawet jeśli jesteś już w tej branży, to nie zaniedbuj rozwoju miękkich kompetencji. 

Kompetencje przyszłości, takie jak budowanie relacji i komunikacja, umiejętność radzenia sobie ze zmianami, chęć nieustannego uczenia się i umiejętność współpracy, są uniwersalne dla wszystkich. Same umiejętności techniczne dziś nie wystarczą, by odnieść sukces. Powodzenia! 

<p>Loading...</p>