4.10.20212 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Is Batman weak? Czyli o słabych hasłach z bohaterami w tle

Mozilla podzieliła się raportem dotyczącym często łamanych haseł. Sprawdź, co nabroili tam superbohaterowie i dlaczego Superman jednak jest słaby.

Is Batman weak? Czyli o słabych hasłach z bohaterami w tle

Najważniejszym i jednocześnie najczęściej ignorowanym przez użytkowników zagadnieniem dotyczącym bezpieczeństwa danych jest ich własne hasło.

Hasło jest swoistym kluczem do Waszego cyfrowego domu

Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie wybierze do własnego mieszkania, gdzie trzyma dobytek całego życia najtańszego zamka, do którego pasują najprostsze klucze wyrabiane randomowo przez ślusarza za 10 zł w centrum handlowym.


A jednak nadal mimo wieloletniej walki z prostymi, krótkimi hasłami i szeroko idącej edukacji użytkowników, królują takie perełki jak “123456”, “hasło” czy “qwerty”. Więcej przykładów z podsumowania 2020 roku znajdziesz tutaj. Zazwyczaj przyświeca temu prosta i łatwa do zapamiętania kombinacja wyrazów oraz liczb i przeświadczenie, że nikt nie przejmie ich haseł - bo po co. Oczywiście zapominają o prywatnej korespondencji, adresie domowym z zamówionych paczek i wielu innych danych wrażliwych przechowywanych na prywatnych komputerach. Przypominamy, że standard hashowania SHA-1 został złamany - o czym informowaliśmy już 2 lata temu.

Do brzegu - co ma hasło do superbohatera i księżniczki?

Statystyczny użytkownik, w walce z “niepotrzebnymi wymuszeniami zmiany haseł co kwartał przez informatyków”, jak się okazuje, wybiera na obrońcę newralgicznych danych przedstawicieli popkultury. 

Ze statystyk udostępnionych przez Mozillę wynika, że odwieczną walkę między Marvelem, a DC Comics “wygrał” jednak Supermen, stając się bohaterem licznych naruszeń bezpieczeństwa. Przezorni postanowili wykorzystywać “tajne tożsamości” swoich idoli, jednakże hakerzy przejrzeli również i ten fortel. Pełny artykuł znajdziesz na blogu Mozilli

Nie tylko superbohaterami człowiek żyje

Przypomnijmy sobie czasy błogiego dzieciństwa. Zbieranie i wymiana karteczek, zabawy inspirowane najnowszymi produkcjami Disneya i znane na pamięć kultowe piosenki jak “Hakuna Matata” (na pewno w myślach to “zaśpiewałeś”). W 2019 r. Mozilla udostępniła zestawienie haseł inspirowanych postaciami z Disneya, które również przyczyniły się do naruszeń bezpieczeństwa. Wiele osób pragnie być księżniczkami (tutaj zgadzam się z Amy z Big Bang Theory, że tiara ma to coś), a inni mają sentyment do śpiącej królewny Aurory (no chyba, że to deklaracja hobby w postaci dłuższego spania). Pełen raport znajdziesz na blogu Mozilli.

Ze względu na fakt, że październik jest europejskim miesiącem cyberbezpieczeństwa, dołącz do zabawy i pomóż nam stworzyć listę haseł, których nie powinno się używać ze względu na ich prostotę. Ciekawe ile z nich zidentyfikujemy z seriali, bajek, komiksów, książek i nawet anime. Czekamy na Wasze zagadki w komentarzach :D

<p>Loading...</p>