24.11.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

IntelliJ IDEA 2022.3 – sprawdzamy zmiany w nowej wersji IDE

Sprawdź nowości, jakie przygotowano w nowej wersji popularnego IDE.

IntelliJ IDEA 2022.3 – sprawdzamy zmiany w nowej wersji IDE

Zintegrowane środowisko programistyczne IntelliJ IDEA czekają spore zmiany, które już na pierwszy rzut oka dostrzeże każdy jego użytkownik. Wydana właśnie pierwsza wersja release candidate IntelliJ IDEA 2022.3 wprowadza bowiem daleko idące zmiany w interfejsie użytkownika, które mogą realnie przełożyć się na to, jako korzysta się z rozwijanego przez JetBrains IDE.

IntelliJ IDEA 2022.3 – zmiany w interfejsie

Wersja 2022.3 otrzyma odświeżone główne motywy graficzne – zarówno w trybie jasnym, jak i ciemnym dopracowany został kontrast kolorystyki, paleta ma być także bardziej spójne. Przygotowano także nowy zestawi ikon, charakteryzujący się tym, że są większe, bardziej czytelne, niż we wcześniejszych wersjach IntelliJ IDEA. Dzięki zmianie rozmiaru tak ikon, jak i poszczególnych paneli i pasków nawigacja nie wymaga już takiej precyzji.

IntelliJ IDEA


Wersja 2022.3 przyniesie także zmiany w zakresie wykorzystywanego w interfejsie fontu. Odtąd domyślną czcionkę systemową zastąpi Inter. Liczne zmiany w GUI pojawiły się także poza ekranem głównym – zmieniono między innymi nagłówek okna oraz czy moduł narzędzi. Nowości są zatem  duże, zaś włączyć je można w ustawieniach w menu Settings/Preferences | Appearance & Behavior | New UI Preview.

Pozostałe nowości w IntelliJ

Kolejna nowa wersja IDE to poza przebudowanym i udoskonalonym interfejsem użytkownika także aktualizacja kluczowych komponentów. Obsługiwana jest Jakkarta EE w wersji 10, kompilator Kotlin K2 czy Hibernate 6.1. Ponadto należy zaznaczyć, że kolejnej wersji IntelliJ nie uświadczymy już obsługi Javy 6, zaś Maven2 nie jest już preinstalowanym składnikiem IDE i wtyczkę trzeba instalować ręcznie. 

Pomniejszych nowości funkcjonalnych jest w nowym IntelliJ znacznie więcej i już dziś warto się nimi zainteresować dzięki zaprezentowanemu właśnie RC1. Można tego dokonać za pomocą rozwijanych przez JetBrains narzędzi automatyzujących instalację dostępnych na oficjalnej stronie. Oczywiście przypominamy, że jest to wciąż wersja testowa i stanowczo odradzamy jej wykorzystanie w środowiskach produkcyjnych. 

Premiery stabilnej wersji IntelliJ IDEA 2022.3 spodziewamy się jeszcze w tym roku, najpewniej na początku grudnia.

<p>Loading...</p>